با شروع پاییز، حملات تنفسی اهواز به دغدغه مردم در مقابله با کرونا پیوست!

0 13
به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، در چند سال اخیر باران‌های پاییزی و حملات تنفسی اهواز تبدیل به مشکلی زیست محیطی برای مردم اهواز بدل گشته است؛ هر سال با اولین بارش پاییز، هوای استان اهواز پر از گرد و غبار می شود و نفس مردم این منطقه را تنگ می کند.

کارشناسان احتمال می دهند علت بروز این پدیده که با عنوان “تنگی نفس پاییزی اهواز” شهرت یافته است، وجود آلودگی نفتی یا آلودگی صنعتی، حتی به دلیل بافت گیاهی این منطقه نوعی حساسیت گیاهی باشد.

در هر صورت با آغاز هر باران تنها در چند ساعت هزاران نفر از شهروندان اهواز به دلیل تنگی نفس راهی اورژانس بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها می شوند تا به وسیله دستگاه اکسیژن بتوانند کمی نفس بکشند.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، در  چند سال اخیر  تمامی بیمارستان‌ها و اورژانس‌های اهواز از قبل از شروع بارش باران های پاییزی در حالت آماده‌باش قرار داشتند تا آمادگی ارائه خدمات به خیل بیماران تنگی نفس را داشته باشند؛ از اکسیژن گرفته تا بستری در بخش مراقبت‌های ویژه و گاهی حتی حالت تمام آماده‌باش نیز قادر به پاسخگویی تعداد زیاد بیماران تنفسی نبودند.

اکنون امسال با شیوع کرونا، این مشکل نیز به مشکلات دیگر شهروندان اهوازی و کادر درمان اضافه شده است؛ رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز به عنوان مرجع پذیرنده بیماران تنفسی پاییزی با هشدار نسبت به همزمانی بروز حمله‌های تنفسی ناشی از باران‌های پاییزی با وضعیت قرمز کرونا، اعلام کرد که امسال بر خلاف سال‌های گذشته متاسفانه بیمارستان ظرفیت خالی برای پذیرش بیماران تنفسی ندارد، کادر درمان قادر به ارائه خدمات مناسب نخواهند بود، لذا خود مردم باید از بروز حملات تنفسی پاییز پیشگیری کنند.

باران های پاییزی و حملات تنفسی در اهواز

دکتر ساسان موگهی در مصاحبه ای با یکی از رسانه ها، درباره حملات تنفسی اهواز گفت: هر ساله با نخستین بارش پاییزی، برخی از شهروندان اهواز دچار حمله حاد تنفسی می‌شوند که تاکنون علت این مساله به خوبی شناسایی نشده است. بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز به عنوان یکی از بیمارستان‌های اصلی مرکز استان خوزستان، هر ساله پذیرای این بیماران بوده است.

شرایط بحرانی با مراجعه تعداد بی شماری از بیماران تنفسی

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز درباره همزمانی این بحران با کرونا گفت: در سالیان گذشته به صورت مرتب در پی نخستین بارش پاییزی، خیل زیادی از همشهریان به بیمارستان مراجعه کرده‌اند که در این مواقع، صحنه بحران‌زایی ایجاد می‌شود.

دکتر موگهی تاکید کرد: اینکه در یک شهر بالغ بر ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر در یک بازه زمانی کوتاه به بیمارستان مراجعه کنند، بزرگترین بیمارستان‌ها و اورژانس‌های دنیا نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند و این شرایط، می‌تواند کار را مختل کند.

وی هم چنین افزود: در سالیان گذشته همه تلاش‌مان را برای مداوای بیماران کردیم تا با کمترین آسیب این بحران را پشت‌سر بگذاریم که در این زمینه موفق بودیم و همچنان این تلاش‌ها ادامه دارد. امسال با توجه به شیوع کروناویروس شرایط متفاوت شده است و مردم باید به این مساله توجه کنند.

انتقال مراجعین بیمارستان‌های دیگر اهواز به بیمارستان امام خمینی

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز گفت: امسال برخی بیمارستان‌های اهواز به پذیرش بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته‌اند و بخش‌های ICU چند بیمارستان تنها به کرونا اختصاص یافته است. این مساله موجب شده که بار مراجعه‌کنندگان این بیمارستان‌ها به بیمارستان امام منتقل شود.

وی همچنین افزود: در حال حاضر بیمارستان امام از نظر کرونا، بیمارستان پاک محسوب می‌شود. در بیمارستان امام، تنها کارهای اورژانسی بیماران مبتلا به کرونا انجام می‌شود و سپس با ثابت شدن وضعیت بیماران، به بیمارستان‌های ویژه بیماران کرونا منتقل می‌شوند.

تنگی نفس اهواز

با وجود کرونا تخت های ICU برای بیماران تنفسی باران‌های پاییزی جا ندارند

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز بیان کرد: در سال‌های گذشته شاید تعدادی تخت ICU خالی در بیمارستان داشتیم و این تخت‌ها را در اختیار بیماران دچار حمله تنفسی در پی نخستین بارش پاییزی قرار می‌دادیم اما امسال با توجه اینکه بیمارستان‌های دیگر نمی‌توانند بیماران را پذیرش کنند و بیماران خود را به بیمارستان امام(ره) اعزام می‌کنند، تخت‌های ICU‌ این بیمارستان نیز تکمیل هستند.

وی همچنین افزود: امسال مانند سال‌های گذشته ظرفیت خالی برای پذیرش بیماران تنفسی نداریم تا بتوانیم خدمات خوبی ارائه دهیم بنابراین باید خود مردم از بروز حملات تنفسی پاییزی پیشگیری کنند.

تا جایی که می توانید از خود در برابر حملات تنفسی پاییزی محافظت کنید

دکتر وگهی تاکید کرد: کسانی که دچار بیماری‌های حاد تنفسی هستند و یا در سال‌های گذشته در پی وقوع باران‌های پاییزی دچار حمله تنفسی شده‌اند، به جای اینکه اجازه بدهند دچار حمله تنفسی شوند و سپس به بیمارستان مراجعه کنند و در پیچ و خم اورژانس و تخت‌های ICU ‌گرفتار شوند، باید از هم‌اکنون و قبل از آغاز بارش‌ها به پزشک مراجعه و داروهای مورد نیاز را استفاده کنند تا وارد فاز حمله نشوند.

وی هم چنین از مردم اهواز درخواست کرد: شهروندان در زمان آغاز بارش پاییزی، به هیچ وجه از منزل خارج نشوند. درب و پنجره‌ها را ببندند تا دچار حمله تنفسی نشوند تا هم خودشان دچار مشکل نشوند و هم بار بر سیستم درمان بیشتر از این نشود.

تشدید بیماری کرونا در صورت بروز حملات تنفسی

دکتر موگهی ضمن اشاره به همزمانی کرونا و آنفلوآنزا با یکدیگر و سایر بیماری‌ها در پاییز، بیان کرد: در حال حاضر شیوع ویروس کرونا افزایش یافته و اکنون در وضعیت قرمز به سر می‌بریم و با بیماران دچار سکته مغزی و کرونا، سکته حاد قلبی و کرونا و خون‌ریزی‌های گوارشی و کرونا، مواجه شده‌ایم.

وی همچنین افزود: بنابراین احتمال همزمانی ابتلا به کرونا و حملات حاد تنفسی ناشی از بارش‌های پاییزی وجود دارد که در این شرایط، به مراتب وضعیت بیماران بدتر می‌شود و کار نیروهای درمان نیز سخت‌تر خواهد شد که باید از چنین اتفاقاتی پیشگیری شود.

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز گفت: بیمارانی که در فاز خفیف کرونا هستند، ممکن است با نخستین بارش پاییزی دچار حملات تنفسی هم شوند و این همزمانی کرونا و حملات تنفسی موجب تشدید هر دو بیماری می‌شود که این مساله، ضرورت مراجعه به پزشک را نشان می‌دهد.

دکتر موگهی در ادامه افزود: کسانی که دچار بیماری‌های تنفسی هستند، باید به پزشک مراجعه کنند تا در صورت ابتلا به ویروس کرونا، بیماری کووید – ۱۹ را درمان کنند و در غیر این صورت نیز داروهای پیشگیری را مصرف کنند.

کرونا در اهواز

احتمال آلوده شدن مراجعین در بیمارستان به کرونا وجود دارد!

وی در خصوص احتمال ابتلا به کرونا با مراجعه به بیمارستان هشدار داد: درست است که در حال حاضر بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز بیمارستان سبز است اما درب بیمارستان را به روی بیماران بدحال کرونا نبسته‌ایم و ممکن است این بیماران به بیمارستان مراجعه کنند بنابراین ما موظف هستیم خدمات به این بیماران ارائه کنیم و این بیماران پس از بهتر شدن وضعیت‌شان، به بیمارستان‌های مرجع کرونا منتقل می‌شوند.

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز ادامه داد: در این فاصله زمانی، ممکن است بیمار مبتلا به کرونا چندین ساعت در بیمارستان حضور داشته باشد و اگر در این بازه زمانی، بیماران دچار حملات تنفسی ناشی از نخستین بارندگی پاییزی نیز به بیمارستان مراجعه کنند، احتمال برخورد این بیماران و آلوده شدن وجود دارد.

دکتر موگهی در نهایت گفت: هر چند تلاش کرده‌ایم که بیماران مبتلا به کرونا را در فضای جدا نگهداری کنیم اما زمانی که بحران ایجاد می‌شود و تعداد زیادی بیمار به بیمارستان مراجعه می‌کنند، ممکن است کار از دست همه خارج شود و انتقال ویروس رخ دهد و جلوگیری از انتقال ویروس بین این افراد اجتناب‌ناپذیر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.