طغیان کرونا در ایران/ آمار فوتی‌ های روزانه به بالای ۲۰۰ نفر رسید

0 15

پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد. طغیان کرونا در پاییز از راه رسید؛ به نحوی که این ویروس فقط در ۴روز ۱۴هزار و ۴۰۱نفر را مبتلا کرد و جان ۷۴۴نفر را گرفت. اولین روز از پاییز، رکورد بالاترین میزان ابتلا در تمام دوره شیوع کرونا در ایران با ابتلای ۳هزار و ۷۱۲مبتلای روزانه شکسته شد و روز گذشته بر اساس اعلام وزارت بهداشت، با فوت ۲۰۷نفر، پس از ۵۲ روز، آمار فوتی‌های روزانه، به بالای ۲۰۰نفر رسید.

البته به آمارهای روزانه باید موارد مراجعه به آزمایشگاه‌های خصوصی را هم اضافه کرد. علی‌اکبر حقدوست، رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «آمار رسمی، براساس موارد مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت ۱۶ساعته است. اما کسانی که در آزمایشگاه‌های خصوصی تست می‌دهند، در آمارها گنجانده نمی‌شوند. لازم به ذکر است که این وضعیت براساس تعاریف سازمان بهداشت جهانی است و شامل همه کشورها می‌شود. تخمین زده می‌شود اگر آمار واقعی در کشورهای دنیا در نظر گرفته شود، میزان ابتلا و فوت، ۲۰برابر خواهد شد».

طغیان کرونا از کی شروع شد؟

روند افزایش موارد فوت در اثر ویروس کرونا از بیست‌وششم شهریور با ۱۷۹مورد مرگ روزانه و ۲هزار و ۹۸۱مبتلا شروع شد و تا سی‌ویکم به ۳هزار و ۳۴۱ابتلا و ۱۷۷فوتی رسید. در اول مهر بالاترین میزان ابتلای روزانه در ۷ماه گذشته ثبت شد و از همان روز موارد ابتلا از ۳هزار و ۵۰۰نفر پایین نرفت. آمار جان‌باختگان کرونا هم از ۱۷۸نفر در اولین روز مهر شروع شد و در روز چهارم به ۲۰۷نفر رسید.

حال در این شرایط، دکتر علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، هفته پیش‌رو را، هفته سخت کرونایی برای ایرانیان اعلام کرد: «شرایط این هفته و هفته‌های بعد در تهران خوب نیست و بنابه طغیان کرونا وضعیت خوبی انتظارمان را نمی‌کشد.» وی طی نامه‌ای از وزیر بهداشت درخواست کرد که محدودیت‌ها در استان تهران مجددا از سر گرفته شود.

بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر ۲۴استان کشور یعنی تهران، قم، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، قزوین، سمنان، لرستان، خوزستان، اردبیل، کرمانشاه، گیلان، ایلام، بوشهر، زنجان، خراسان رضوی، مازندران، آذربایجان غربی، البرز، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، یزد و همدان در وضعیت قرمز و ۵ استان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، فارس و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد استان‌هایی که پیش از این در وضعیت هشدار بودند در شرایط قرمز به سر برده و استان‌های خارج از این فهرست، به جمع استان‌های با وضعیت هشدار پیوسته‌اند.

دورکاری ابزار خوبی برای مدیریت کروناست

پیش‌بینی‌ متخصصان نظام سلامت نشان می‌دهد که وضعیت از آن چه هست، وخیم‌تر می‌شود. علی‌اکبر حق‌دوست این طغیان کرونا را نتیجه تاثیر اتفاقات اجتماعی، مسافرت‌ها و مراسمی که بر پا شد، می‌داند. به گفته وی نتیجه تمام این مراسمات بعد از دو سه‌ هفته خودش را نشان می‌دهد و حال ما در همان دو سه هفته قرار داریم.

وی افزود:«باید از روش‌های اقناعی برای رعایت پروتکل‌ها استفاده کرد. شرایط برای مردم ایران و همه دنیا عادی ‌شده است. ما شاهد بی توجهی مردم در کشورهای دیگر به رعایت پروتکل‌ها هستیم. در کشور خودمان هم می‌بینیم که مردم در مغازه‌ها و خیابان‌ها تجمع می‌کنند و به صورت تفننی از ماسک استفاده می‌کنند. درصورت عدم توجه به این اصول، نمی‌توان بیماری را کنترل کرد.»

به گفته این متخصص، حتی اعلام آمارهای بالا از ابتلا و مرگ روزانه دیگر تاثیری روی مردم ندارد. البته طبیعی است و بعد از مدتی که مرتبا آمار فوتی‌ها و مبتلایان اعلام می‌شود، در جامعه حساسیت‌زدایی اتفاق می‌افتد و مردم به آن عادت می‌کنند. این ویروس جزو بیماری‌هایی است که طغیان می‌کند و تا یکی دو هفته دیگر بازهم موارد ابتلا بالا می‌رود.

وی برای مهار طغیان کرونا خاطرنشان کرد: «باید نسخه بلندمدتی برای مداخله در نظر بگیریم؛ زیرا این بیماری طولانی‌مدت است. می‌توان فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی را داشت اما آن را کم‌خطرتر کرد. دورکاری ابزار خوبی برای مدیریت بیماری است؛ البته به شرطی که افراد در دورکاری مشغول به کار و فعالیت باشند، نه اینکه به‌جای خانه‌نشینی به مکان‌های دیگر تردد کنند.»

به گفته رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا در ۶ ماه آینده باید آهسته و پیوسته پیش برویم تا بتوان این بیماری را مدیریت کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.