همچنان هشدارها برای ابتلا به تب کریمه کنگو ادامه دارد

 رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تب کریمه کنگو از جمله بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است که در فصول گرم سال و با شروع فعالیت کنه‌ها، شیوع بیشتری پیدا می‌کند، گفت: تاکنون طی امسال ۲ مورد ابتلا به تب کریمه کنگو گزارش شده است.

دکتر بهزاد امیری در گفت وگویی، با بیان اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یا CCHF یک بیماری ویروسی است، گفت: مخزن و ناقل این ویروس در طبیعت کنه های سخت به طور عمده گونه ای به نام هیالوما است. این کنه ها حدود ۸۰۰ روز زنده مانده و می توانند ویروس را از طریق تخم به نسل بعدی منتقل کنند. وقتی این کنه ها حیوان را گاز می گیرند، ویروس را به بدن حیوان منتقل می کنند و حیوان به مدت دو هفته ویروس را حمل می کند و ممکن است خود حیوان علائمی نداشته باشد. اگر در این دوره، حیوان توسط انسان بدون رعایت نکات بهداشتی و بدون استفاده از وسایل حفاظت شخصی ذبح شود و در معرض خون و ترشحات حیوانات آلوده قرار گیرد، احتمال انتقال بیماری به انسان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه کنه های آلوده می توانند انسان را گاز بگیرند و آلوده کنند، گفت: اگر شخصی سهواً با دست خود کنه آلوده به ویروس را له کند و همچنین اگر با بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در تماس باشد، اگر اصول بهداشتی و استفاده از وسایل حفاظت شخصی به درستی رعایت نشود، ویروس ممکن است از طریق ترشحات آلوده و خون از بدن بیمار به فرد دیگری منتقل شود.

وی در مورد علائم ابتلا به تب کریمه کنگو اظهار داشت: تعداد زیادی از افراد مبتلا به این بیماری بدون علامت هستند؛ اما افرادی که در مرحله اولیه علائم دارند دچار تب ناگهانی، لرز، سردرد، دردهای عضلانی، درد عضلات شکم و کمر، گیجی، حالت تهوع، استفراغ و پرخونی مخاط می شود، اما اگر بیماری وارد مرحله حاد شود، خونریزی زیر جلدی، کبودی، خونریزی در داخل ملتحمه چشم، خونریزی مخاط، خونریزی از مجاری بدن و در نهایت درگیری چندین اندام مانند دستگاه گوارش، ادراری و تنفسی بروز می دهد که در صورت عدم درمان صحیح منجر به مرگ می شود. در مرحله حاد بیماری، ۱۰ تا ۴۰٪ احتمال مرگ بیمار وجود دارد. بنابراین، تشخیص و درمان به موقع بیماری بسیار مهم است.

امیری تاکید کرد: روش های تشخیص و درمان ابتلا به تب کریمه کنگو در کشور فراهم شده است و امکان انتقال نمونه ها و تشخیص نهایی بیماری در هر نقطه از کشور وجود دارد و بیماران در صورت مشاهده اولین علامت باید به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

امیری بیشترین گروه سنی در معرض ابتلا به بیماری را جوان و میانسال و جمعیت مولد کشور نام برد و گفت که برخی مشاغل در معرض خطر انتقال ویروس CCHF هستند. به عنوان مثال، افرادی که مشاغلی در حیطه دام، دامداری، قصابی و کشتارگاه دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

وی در مورد فعالیت کنه هایی که باعث ابتلا به تب کریمه کنگو می شوند، گفت: فعالیت کنه ها با شروع هوای گرم آغاز می شود، بنابراین بیشتر اوقات CCHF را در اواخر بهار و تابستان مشاهده می کنیم، بنابراین در فصول گرم سال توصیه می شود توصیه های بهداشتی بیشتر رعایت شود.

وی افزود: در سال ۱۳۹۹، ۴۰ مورد تب کریمه کنگو در کشور شناسایی شد که از این تعداد ۵ نفر جان خود را از دست دادند. همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون ۲ بیمار شناسایی شده و خوشبختانه ما به دلیل CCHF در کشور فوت نداشته ایم.

رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت بر ضرورت پرهیز از خرید گوشتی که در خارج از شبکه سازمان دامپزشکی ذبح و عرضه می شود، تأکید کرد و گفت: مردم باید از تهیه گوشت دام و سایر محصولات دامی مانند جگر مخصوصاً از کنار جاده ها و معابر خودداری کنند و این تنها با آگاهی از عواقب مصرف گوشت آلوده می تواند انجام نمی شود. بهتر است دام را از بازارهای عرضه مجاز خریداری کنید. زیرا این مراکز تحت نظارت سازمان دامپزشکی هستند. ذبح دام باید در کشتارگاه ها انجام شود، زیرا در تمام کشتارگاه های مجاز دامپزشکان حضور دارند و دام ها را قبل و بعد از کشتار معاینه می کنند. برخی از انواع بیماری های دام مانند CCHF علائم واضحی ندارند و فقط توسط دامپزشکان و متخصصان بهداشت تشخیص داده می شوند.

وی افزود: تحت هیچ شرایطی افراد نباید در خانه ها و اماکن عمومی دام را ذبح کنند؛ زیرا خونریزی های جاری می تواند منجر به آلودگی محیط زیست و افزایش شیوع بیماری های دامی به انسان شود. برای اعیاد اسلامی یا سایر مناسبت های مذهبی، ما همچنین توصیه می کنیم که ذبح دام به کشتارگاه ها سپرده شود، افرادی که دام را ذبح می کنند باید از وسایل محافظتی مانند دستکش، چکمه و لباس مناسب استفاده کرده و وسایل خود را پس از ذبح ضد عفونی کنند و از نظر بهداشتی خونابه ها دفع شود.

وی با تأکید بر اینکه گوشت ذبح شده دام، قبل از مصرف باید حداقل ۲۴ ساعت در دمای ۴ درجه سانتیگراد در یخچال نگهداری شود، اظهار داشت: این عمل منجر به پدیده انجماد نعشی منجر به گلیکولیز می شود. گلیکولیز همچنین باعث افزایش اسیدیته و کاهش pH گوشت می شود که در صورت وجود ویروس در گوشت ویروس را از بین می برد. البته توصیه می کنیم بعد از ۴۸ ساعت نگهداری در دمای ۴ درجه سانتیگراد، جگر و سایر امعا و احشای دام مصرف شود.

امیری با بیان اینکه علاوه بر افزایش خطر ابتلا به ویروس کرونا، مصرف جگر خام می تواند خطر انتقال سایر بیماری های قابل انتقال از دام به انسان را افزایش دهد، گفت: مواردی از ابتلا به  CCHFدر سال‌های گذشته، به واسطه مصرف جگر خام وجود داشته است. بنابراین افراد باید از مصرف جگر خام و حتی نیمه پخته پرهیز کنند. این موارد می تواند از ابتلا به تب کریمه کنگو جلوگیری کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.