نگرانی اعضای اوپک از رفتن ترامپ؛ توافق فعلی اوپک‌پلاس درخطر است

منابع نزدیک به این گروه می‌گویند نگرانی اعضای اوپک از رفتن ترامپ و پیروزی بایدن به عنوان رییس جمهور آمریکا این است که تنش‌هایی در گروه اوپک پلاس شکل بگیرد. اوپک دلتنگ پرزیدنت ترامپ خواهند بود که به این گروه برای رسیدن به توافق کاهش تولید کمک کرد.

به گزارش چاپار، احتمال دارد جو بایدن در روابط دیپلماتیک آمریکا با سه عضو اوپک شامل عربستان سعودی، ایران و ونزوئلا و همچنین روسیه که عضو اوپک نیست، تغییراتی ایجاد کند. روسیه در راس گروهی از تولیدکنندگان قرار دارد که با اوپک در چارچوب گروه اوپک پلاس، پیمان همکاری بسته و در حال حاضر تولیدشان را برای کمک به بازیابی توازن بازار و تقویت قیمت‌ها، محدود کرده‌اند.

تحریم‌های سختگیرانه آمریکا علیه ایران و ونزوئلا باعث شد که میلیون‌ها بشکه نفت از بازار حذف شود. اگر بایدن بخواهد در سال‌های آینده این تحریم‌ها را تسهیل کند، افزایش تولید این کشورها تلاش اوپک برای متوازن کردن عرضه و تقاضا در بازار را سخت خواهد کرد.

بایدن اظهار کرده که دیپلماسی چندجانبه را به تحریم‌های یکجانبه ترامپ، ترجیح می‌دهد اما این گفته به آن معنا نیست که تحریم‌ها به این زودی تسهیل می‌شوند. بایدن در کمپین خود گفت که اگر تهران پایبندی به توافق را ازسر بگیرد، به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بازخواهد گشت.

در سال ۲۰۱۸ ترامپ از برجام خارج شد و مجددا تحریم‌هایی علیه صادرات نفت ایران وضع کرد. حال نگرانی اعضای اوپک از این است که بازگشت نفت ایران، به مازاد عرضه در بازار اضافه خواهد کرد و نگران ادامه همکاری مسکو با این گروه هستند.

یک منبع آگاه در اوپک پیش از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، به رویترز گفته بود تحریم‌های ایران ممکن است مورد بازنگری قرار گیرند و سپس نفت ایران به بازار برگردد؛ از این رو مازاد عرضه ایجاد شده و توافق فعلی اوپک پلاس به خطر می‌افتد.

نگرانی اعضای اوپک از رفتن ترامپ: رییس جمهور فعلی آمریکا دوست ماست

جو بایدن روسیه را به عنوان مهم‌ترین تهدید جهانی واشنگتن معرفی کرده و طی کارزار انتخاباتی خود، وعده داد که در روابط با عربستان سعودی بازنگری کند.

ترامپ در آوریل بر مذاکراتی که به توافق اعضای گروه اوپک پلاس با کاهش کم سابقه تولید منتهی شد، نظارت کرد. وی با اعمال فشار سیاسی بر عربستان سعودی و روسیه، سران این دو کشور را وادار نمود اختلافی را که به بروز جنگ قیمت نفت منجر شده بود، کنار بگذارند و به توافق جدیدی برای متوقف کردن ریزش قیمت‌ها برسند.

نتیجه این مذاکرات توافق با کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز توسط اوپک پلاس بود که با کاهش داوطلبانه یا اجباری تولید از طرف سایر کشورهای خارج از گروه، به حدود ۲۰ میلیون بشکه در روز رسید.

ترامپ در طول دوران ریاست جمهوری خود مدافع صنعت نفت و گاز بوده، مقررات محیط زیستی را تسهیل کرد و به مسئله آلایندگی‌های تاثیرگذار بر گرمایش جهانی اهمیتی نداد. وی در ابتدای ریاست جمهوری از اوپک برای بالا بردن قیمت‌ها انتقاد کرده و از اعضای این گروه خواسته بود نفت بیشتری تولید کنند. با این وجود لایحه نوپک درخصوص پایان مصونیت اوپک که در دوران ریاست جمهوری وی مورد بررسی قرار گرفت، به قانون تبدیل نشد.

یک مقام ارشد یکی از متحدان نزدیک آمریکا در اوپک در خصوص نگرانی اعضای اوپک گفت: «ترامپ پس از یک چرخش تاریخی، اکنون دوست ماست.»

اوپک زمان کافی برای سقف جدید تولید خواهد داشت

ترامپ با عربستان سعودی روابط نزدیکی داشت که حاکم واقعی آن محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور است و روی دریافت تسلیحات آمریکایی حساب می‌کرد.

از سال ۲۰۱۷ اوپک پلاس با اجرای محدودیت عرضه به حمایت از قیمت‌ها پرداخته و هرگونه تحولی که آینده این گروه را تهدید کند، ممکن است منجر به تضعیف بازار و پیامدهای جدی برای اوپک و سایر تولیدکنندگان، دولت‌ها و بازرگانان شود.

ترامپ برعکس روسای جمهور پیشین آمریکا ارتباط بیشتری با اوپک داشت و با ارسال پیام‌هایی در توییتر، درمورد تصمیمات تولید و روند قیمت‌های نفت اظهارنظر می کرد؛ اما حال با نگرانی اعضای اوپک از رفتن او، تصور می‌رود بایدن فاصله خود را با این گروه حفظ کند.

شکیب خلیل که به مدت یک دهه وزیر نفت الجزایر و رییس سابق اوپک بوده، بیان کرد: «از نظر من بایدن بیشتر به مشورت حرفه‌ای با مشاورانش تکیه خواهد کرد و مانند ترامپ به کنترل ریز امور نمی‌پردازد. بایدن روابط صمیمانه‌ای را که به نظر می‌رسید ترامپ با پوتین داشته، نخواهد داشت.»

با وجود اظهارات انتخاباتی بایدن، تغییر اساسی روابط میان آمریکا و عربستان سعودی مورد انتظار نیست. منابع منطقه‌ای و دیپلمات‌ها به رویترز گفته‌اند پیروزی بایدن اتحاد چند دهه‌ای میان دو کشور را برهم نخواهد زد.

همچنین یک منبع آگاه دیگر با استقبال از پیروزی بایدن، به رویترز گفت: «تردید داریم تحریم‌ها به سرعت برداشته شوند. این امر به اعضای اوپک پلاس فرصت کافی خواهد داد تا با بازنگری در توافقشان، فضا برای ورود نفت بیشتر ایران به بازار را فراهم کنند.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «حتی اگر تحریم‌های ایران برداشته شوند، به دلیل مسائل فنی دو یا چهار ماه طول خواهد کشید تا صادرات نفت ایران به سطح پیش از تحریم‌ها برگردد. بنابراین اوپک پلاس زمان کافی برای تصمیم گیری درمورد سقف جدید تولید خواهد داشت.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.