افراد مسن آب بیشتری بنوشند/ عوارض کم آبی در بدن

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، به نقل از پژوهشگران دانشگاه اوتاوا، نوشیدن آب در افراد مسن نقش بسزایی دارد. چراکه حفظ رطوبت بدن برای تنظیم دمای آن و کمک به مقابله با برخی مشکلات پزشکی و بیماری ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین بر اساس اطلاعات به دست آمده مشخص شده است که کم آبی آنگونه که در مورد جوانان صدق می‌کند، دمای بدن افراد مسن را هنگام ورزش نمی‌کاهد، کما اینکه موجب افزایش آن هم نمی‌شود.

این بدان معناست که وقتی افراد مسن ورزش می‌کنند بدن آن‌ها میانگین عرق از دست رفته را تعدیل نمی‌کند تا از کم آبی جلوگیری کند، این مسئله موجب افزایش ضربان قلب و استرس آن می‌شود. بنابراین افراد مسن هنگام ورزش باید آب بیشتری بنوشند.

دلیل نیاز بیشتر افراد مسن به نوشیدن آب

نودرا جاناس مدیر مرکز پزشکی The Upper East Side Rehabitation and Nerding در نیویورک بیان کرد: افراد مسن و کهنسال باید برخی نکات را مدنظر داشته باشند. هنگامی که پا به سن می‌گذاریم مرکز تشنگی که در غده هیپوفیز قرار دارد دیگر مانند گذشته فعال نخواهد بود؛ در نتیجه مغز ما دیگر احساس تشنگی را مخابره نمی‌کند، بنابراین باید همیشه حواسمان باشد که آیا افراد مسن اطرافمان به مقدار کافی آب می‌نوشند یا خیر، چه احساس تشنگی داشته باشند، چه نداشته باشند.

این محقق همچنین تاکید کرد: اگر یک فرد مسن به کم آبی مبتلا شود اولین عضوی که آسیب می‌بیند کلیه است که می‌تواند به ایجاد مشکل حاد کلیوی منجر شود. همچنین یکی دیگر از عوارض کم آبی بدن بروز اختلال کشنده الکترولیک است.

نیکل اوینا استاد علم اعصاب در یکی از دانشگاه‌های نیویورک نیز در خصوص اهمیت این موضوع توضیح داد: کم آبی‌ می‌تواند مشکلات دیگری مانند خستگی و ضعف عضلانی را به دنبال داشته باشد. برای اینکه بدن ما همیشه مرطوب باشد بهترین راه نوشیدن مقداری کافی از آب است.

وی اضافه کرد: وقتی انسان برخی نوشیدنی‌های گاز دار و حاوی غیر آب را می‌نوشد بدن باید این مواد را جذب و تجزیه کند، در حالیکه آب معمولی بهترین را برای مرطوب نگهداشتن بدن است، زیرا نیازی به هضم و دفع مواد قندی و عناصر مضر ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.