دلار جهانی پایین آمد؛ رشد اقتصادی جهان به طور متوسط منفی برآورد شد.

0 11
به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، به نقل از رویترز، تعدادی از کشورهای مختلف میانگین خود از رشد اقتصادی امسال را افزایش داده اند، اگرچه رشد اقتصادی تعداد کثیری از کشورها حتی در خوش بینانه حالت نیز منفی باقی خواهد ماند. جان ویلیامز- مدیر دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در نیویورک گفته است روند احیای رشد اقتصادی آمریکا قوی تر از چیزی بوده است که پیش بینی شده بود.

مدیر دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در نیویورک با بیان اینکه بانک مرکزی مشتاق دیدن بازار کار در وضعت اشتغال کامل در سریع ترین زمان ممکن است، افزود: انتظار ما این است که تا ۲۰۲۲ به ثبات بسیار خوبی در بازار کار برسیم با این حال هنوز ابهامات زیادی وجود دارد که در سال های آینده باید خود را آماده مواجهه با چه چیزی کنیم.

شرایط برای چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می رود نیز به احتمال قوی بهتر  از آن چه انتظار می رفت خواهد بود: بانک جهانی در گزارش جدیدی به تحلیل وضعیت اقتصادی چین در ماه های پایانی سال جاری پرداخته و اعلام کرده است چین تنها اقتصاد بزرگ منطقه شرق آسیا خواهد بود که با وجود عواقب سنگین کرونا رشد اقتصادی مثبت را تجربه خواهد کرد و رشد دو درصدی برای آن در سال جاری پیش بینی شده است.  پیش بینی می شود روند رشد اقتصادی چین در سال آینده شدت بسیار بیشتری بگیرد و به ۷.۹ درصد برسد.

همچنین پیش بینی می شود رشد اقتصادی بعضی از اقتصادهای بزرگ جهانی مانند آلمان، فرانسه و انگلیس نیز تا پایان سال جاری بهتر از چیزی باشد که انتظار می رفت.

نیل جونز- کارشناس مسائل ارزی در بانک میزوهو بیان کرد: دارایی های پرریسک در شرایط فعلی کمتر مورد استقبال معامله گران قرار می گیرند چرا که احتمال بدتر شدن شرایط اقتصادی جهان وجود دارد. تا زمانی که معامله گران نسبت به آینده خوش بین نباشند، ترجیح خواهند داد سرمایه های در اختیار خود را در دارایی های امن نگهداری کنند و این تقاضا برای دارایی های امن احتمالا در کوتاه مدت در سطح نیرومندی باقی خواهد ماند.

شمار افراد متقاضی مزایای بیکاری در آمریکا دوباره شدت یافته و در حال رسیدن به رکورد ثبت شده تابستان است و این مشکل می تواند کار را برای حفظ نرخ بیکاری در محدوده تک رقمی سخت کند. در حال حاضر نرخ بیکاری آمریکا ۸.۵ درصد است که این رقم در مقایسه با نرخ بیکاری ۴.۵ درصدی قبل از بحران کرونا عددی نگران کننده است.

یکی دیگر از عوامل موثر بر بازار ارز، اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. اگرچه جو بایدن هنوز با اختلاف اندکی در نظرسنجی ها از ترامپ پیشی گرفته است اما نمی توان با قاطعیت درباره پیروز نهایی انتخابات سخن گفت. در شرایطی که دونالد ترامپ تردیدهایی درباره پذیرش نتیجه انتخابات در صورت شکست خوردنش درست کرده است، رئیس جمهوری خواه سنا آمریکا اعلام کرد برنده انتخابات از هر کدام از دو حزب در ماه ژانویه رئیس جمهور خواهد شد و کسی نمی تواند جلوی این کار را بگیرد و در روند طبیعی این قضیه اختلالی ایجاد کند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر ( ۱۳ آبان) برگزار می شود اما به دلیل کرونا امکان دارد تغییراتی در روند رای گیری صورت گیرد.

اختلافات بین چین و آمریکا نیز یکی از مسائلی است معامله گران به آن توجه زیادی نشان داده اند. آمریکا دوباره چین را متهم به نقض حقوق بشر کرده است و به فشار خود روی اپلیکیشن های چینی افزوده است. روابط سرد دو طرف به مرور در حال بروز پیامدهای خود روی مناسبات مالی و تجاری است و معامله گران از این نگران هستند که فاز اول توافق تجاری با وخیم تر شدن فضای کنونی از دست برود و جنگ تجاری بین دو طرف مجددا  آغاز شود.

نرخ غیر قابل باور تورم کشورهای اروپایی و فاصله گرفتن آن از محدوده دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی اروپا باعث ایجاد ابهام برای معامله گران نسبت به امکان تداوم روند صعودی ارزهای اروپایی شده است. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ماه منتهی به آگوست با ۰.۶ درصد کاهش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۲ درصد رسید. همچنین متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به آگوست در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۴ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۵ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه پیش بوده است.

با وجود از سرگیری مجدد  کسب و کارها و آغاز دوباره فعالیت های تجاری تصور نمی شود اقتصاد جهانی امسال را با رشد مثبت به پایان برساند. سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در برآورد جدید خود پیش بینی کرده است، رشد اقتصادی جهان برای کشورها به طور متوسط منفی ۴.۵ درصد خواهد بود. طبق پیش بینی های این سازمان اقتصاد چین امسال تنها ۱.۱ درصد رشد خواهد کرد که این عملکرد برای آمریکا از این هم ناامیدکننده تر خواهد بود تا جایی که انتظار می رود بزرگ ترین اقتصاد جهان تا پایان امسال ۳.۸ درصد کوچک شود.

پس از گذشت موج اولیه، روند شیوع کرونا در تعداد زیادی از کشورها مجددا شدت یافته که این روند به ویژه در اروپا وضعیت قابل توجهی دارد. با این وجود دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا- خبر از توسعه واکسن کرونا در مراحل پایانی و آغاز توزیع آن از اواخر ماه آینده داده است.

تا به حال بیش از ۳۳ میلیون و ۷۵۲ هزار و ۹۲ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۹ هزار و ۹۰۵ قربانی این ویروس مرگبار شده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۱۰ هزار و ۳۹۸ نفر، برزیل با ۱۴۲ هزار و ۲۸۰ نفر، هند با ۹۷ هزار و ۴۵۰ نفر، مکزیک با ۷۶ هزار و ۶۰۳ نفر و انگلیس با ۴۲ هزار و ۷۲ نفر بوده است.

همانطور که مشخص است کرونا روی توان بودجه ای بزرگ ترین اقتصاد اروپایی تاثیر منفی قابل توجهی بر جا گذاشته است تا جایی که مرکز مطالعات اقتصادی آلمان اعلام کرده مازاد بودجه ۵۲.۵ میلیار دلاری دولت در سال قبل جای خود را به کسری بودجه ۱۷۰ میلیارد دلاری در سال جاری خواهد داد. بر طبق گزاراشات این مرکز،  امسال اقتصاد این کشور ۵.۳ درصد کوچک خواهد شد که این رقم در صورت تحقق، ۱.۴ درصد بالاتر از رقمی خواهد بود که قبل تر انتظار می رفت.  این موسسه با پیش بینی از سرگیری رشد اقتصادی در سال آینده، نرخ رشد اقتصادی سال ۲۰۲۱ را ۵.۱ درصد پیش بینی کرده است.

کیوسوکه سوزوکی-  استراتژیست مسائل ارزی در موسسه ” سوسیه جنرال” اعلام کرد: فکر می کنم در بلندمدت بین یورو و دلار توازن برقرار شود و نرخ برابری هر یورو در بلندمدت  احتمالا ۱.۱۶ دلار خواهد بود. ما شاهد یک روند احیای طولانی خواهیم بود و فارغ از اینکه چه کسی پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود، کار سختی را برای رساندن اقتصاد به سطح پیش از آغاز بحران کرونا خواهد داشت.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در برابر سبدی از ارزهای جهانی را اندازه گیری می شود، در معاملات امروز با ۰.۵۲ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۹۲۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۱  دلار اعلام شد.

ارزهای اروپایی

در آخرین دور از معاملات، پوند با ۰.۵۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۸۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۶۵ درصد بالا رفت و با گذشتن از کانال ۱.۱۶ به ۱.۱۷۴ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۲ درصد افزایش به ۱۰۵.۶۷۹  ین رسید. در برابر دلار استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۰۲ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۱۶ یوان چین اعلام شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.