قیمت خرید حمایتی از زعفران کاران واقعی از سوی دولت

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران خواستار خرید حمایتی از زعفران کاران واقعی از سوی دولت شد همچنین درخواست کرد که دلالان در این بین نباشند.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، علی حسینی ضمن تاکید بر این که طرح خرید حمایتی زعفران ایده بسیار خوبی است و نرخ پیشنهادی دولت به واقعیت نزدیک است، بیان کرد: بهتر بود نحوه پرداخت تغییر می کرد و کشاورزان در ابتدا ۷۰ درصد پول خود را دریافت می کردند و ۳۰ درصد باقی به ماه های بعد موکول می شد. زیرا کشاورزان نیازمند نقدینگی بیشتر هستند و بایستی به تقویب بنیه مالی آنها توجه شود.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران افزود: دولت باید سعی کند سراغ کشاورزان واقعی برود و از آنها خرید کند. به عبارت دیگر بایستی برای دولت مشخص شود از افرادی خرید حمایتی صورت می گیرد که واقعا زعفرانکار هستند؛ زیرا عده ای دلال گل زعفران را با قیمت پایین از کشاورز خریداری می کنند و زعفران را با قیمت بالا می فروشند.

وی درباره زحمات فراوانی که کشاورزان برای تولید زعفران می کشند توضیح داد: کشاورز خرده مالک گل زعفران را می چیند، زعفران آن را جدا می کند و سپس آن را به فروش می رساند اما کسانی که کشت انبوه زعفران دارند روزی چندین تن مازاد گل زعفران به بازار عرضه می کنند و دلالان با قیمتهای پایین این گلها را خریداری کرده و زعفران آن را با قیمتهای بالاتر یا پایین تر به فروش می رسانند.

حسینی ضمن بیان این موضوع که برداشت زعفران تا ۱۵ آذرماه ادامه دارد و تا پایان برداشت میزان تولید زعفران قابل پیش بینی نیست، اظهار کرد: مشکل ما در بخش زعفران عدم مدیریت درست تولید است. برای ادامه راه نقشه نداریم و این سیاستی درستی نیست. بایستی استراتژی و سیاست گذاری تولید وتجارت زعفران توسط نخبگان و افراد باتجربه و دلسوز تدوین شود و براساس آن حرکت کنیم. نباید اینگونه باشد که هرکس زمینی را شخم بزند و زعفران بکارد. اگر با این روند ادامه دهیم قطعا مشکلاتمان هم بیشتر خواهد شد.

خرید حمایتی زعفران از شنبه ( ۱۷ آبان) شروع خواهد شد که طی آن زعفران نگین با قیمت کیلویی ۱۳ میلیون تومان و زعفران پوشال با قیمت کیلویی ۱۱ میلیون تومان مورد حمایت قرار خواهد گرفت و فرآیند خرید نیز به این صورت است که ۳۰ درصد از مبلغ کل قرار داد در لحظه و ۷۰ درصد باقی در سه ماه بعد به کشاورزان پرداخت می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.