نرخ تورم ژاپن سومین اقتصاد بزرگ جهان، به صفر می رسد

نرخ تورم سومین اقتصاد بزرگ جهان به ۰.۲ درصد رسید. به گزارش تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به ژوییه، نسبت به ماه قبل ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۰.۲ رسید که این رقم طی چهار سال گذشته، یکی از کمترین تورم‌های ثبت شده در این کشور بوده است.

 در بین بخش‌های مختلف تاثیرگذار بر میزان تورم، آموزش با تورم منفی ۱۰.۳ درصدی بیشترین تاثیر را در نزولی شدن نرخ تورم ژاپن داشته و پس از آن در این لیست بخش آب و برق با تورم منفی ۱.۹ درصدی و همچنین حمل و نقل با تورم منفی ۰.۲ درصد بیشترین تاثیر را دارند. از طرف دیگر نیز بیشترین سهم تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با ۰.۸ درصد و لباس و پوشاک با ۰.۶ درصد است.

نرخ تورم ژاپن بانک مرکزی این کشور را به دردسر انداخته است

در حال حاضر با توجه به نرم تورم پایین و کمبود نیروی کار بانک مرکزی ژاپن در دوراهی سختی برای تعیین مسیر آینده سیاست‌های پولی این کشور قرار گرفته است. در واقع سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی ژاپن، بزرگ‌ترین بسته محرک در بین کشورهای جهان است و حال بعضی از اقتصاددانان با انتقاد از این سیاست، خواستار تغییر رویه کنونی شده‌اند.

هسته تورمی که تغییرات قیمت گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای‌شان در نظر نمی‌گیرد، در ۱۲ ماه منتهی به ژوییه با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۰.۴ درصد رسیده که پایین‌ترین سطح ثبت شده در طول ۱۰ ماه اخیر بوده است. متوسط نرخ تورم ژاپن در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ برابر ۲.۹۵ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به فوریه ۱۹۷۴ با ۲۴.۹ درصد  و کمترین تورم ثبت شده مربوط به اکتبر ۲۰۰۹ با منفی ۲.۵ درصد بوده است.

بر مبنای ماهانه هم در ماه آگوست نرخ تورم با افزایش ۰.۳ درصدی نسبت به ماه قبل، به منفی ۰.۱ درصد رسیده است. هدف‌گذاری بانک مرکزی این کشور رسیدن به تورم دو درصدی است که البته در تحقق چنین هدفی طی طول سه سال اخیر ناکام مانده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.