نرخ تورم هند و استرالیا افزایش یافت + جزئیات عوامل تاثیرگذار

نرخ تورم هند به بالاترین سطح خود در شش سال اخیر رسید.

به گزارش چاپار به نقل از تریدینگ اکونومیکس،  نرخ تورم پنجمین اقتصاد بزرگ جهان در دوازده ماهه منتهی به اکتبر ۰.۳ درصد بیشتر از نرخ پیش‌بینی شده بود و با رسیدن شاخص بهای مصرف کننده به ۷.۶۱ درصد، نرخ تورم هند در بالاترین سطح خود از می ۲۰۱۶ تاکنون قرار گرفت.

در میان اقلام مختلف، بخش مواد غذایی مهم‌ترین عامل افزایش نرخ تورم هند بوده است که تورم ۱۱.۰۷ درصدی را تجربه کرد. تورم سبزیجات ۲۲.۵ درصد و گوشت ۱۸.۱ درصد بوده است.  در بین اقلام غیرغذایی، تورم بخش حمل و نقل ۱۱.۱۶ درصد، سلامت ۵.۲۲ درصد و آموزش ۲.۰۶ درصد محاسبه شده است.

مرکز آمار هند اعلام کرده که تورم ماهانه این کشور در ماه اکتبر ۰.۷۸ درصد بوده است. متوسط نرخ تورم هند در بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ معادل ۶.۸ درصد بوده است که بالاترین میزان ثبت شده مربوط به نوامبر ۲۰۱۳ با ۱۲.۱۷ درصد و کمترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۲۰۱۷ با ۱.۵۴ درصد بوده است.

بانک مرکزی هند دستیابی به تورم چهار درصدی را در میان مدت هدف‌گذاری کرده است.

نرخ تورم استرالیا صعودی شد

نرخ تورم استرالیا نیز صعودی بوده است تا جایی که در دوازده ماه منتهی به سپتامبر نرخ تورم این کشور با یک درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۷ درصد رسیده است.

در بین اقلام مختلف، مهم‌ترین عامل افزایش نرخ تورم استرالیا بخش تنباکو است که تورم ۸.۱ درصدی را تجربه کرد.  تورم مواد غذایی و نوشیدنی ۳.۴ درصد و خدمات مالی نیز به ۱.۶ درصد رسیده است. در بین بخش‌های کاهنده،  تورم بخش حمل و نقل منفی چهار درصد، ارتباطات منفی ۳.۳ درصد و پوشاک منفی ۰.۵ درصد اندازه‌گیری شده است.

براساس اعلام مرکز آمار استرالیا، تورم ماهانه این کشور در ماه سپتامبر ۰.۷۸ درصد بوده است. متوسط نرخ تورم استرالیا در بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ معادل ۲.۳۸ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده ۲۳.۹۰ درصد و کمترین تورم ثبت شده منفی ۱.۳ درصد بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.