نحوه توزیع واکسن کرونا/ مردم فریب واکسن‌های تقلبی بازار سیاه را نخورند

دکتر سید علی فاطمی، در گفت وگویی، در مورد توزیع واکسن کرونا و احتمال درگیر شدن داروخانه ها در این زمینه اظهار داشت: روند سازمان غذا و دارو برای داروهای حساس، گران‌ و داروهایی که یارانه زیادی دریافت می‌کنند، این است که این داروها را با برچسب‌ اصالت که یک کد منحصربه فرد دارند، توزیع می کند که این داروها در سامانه تی تک ثبت شده اند.  این دارو کاملاً قابل ردیابی است و اگر دارویی خارج از زنجیره دارویی باشد، می توان به راحتی تشخیص داد که کدام داروخانه یا شرکت پخش کننده، نشت کرده است.

توزیع واکسن کرونا در چهار فاز

وی افزود: وضعیت فعلی واکسن Covid-19 این است که قرار است واکسن در چهار فاز زمانبندی شده در جامعه ارائه می شود، فازهای اول و دوم عمدتا برای پرسنل پزشکی و گروه های پرخطر است. در مرحله نهایی واکسیناسیون کرونا، که احتمالاً نیمه دوم سال ۱۴۰۰ است، واکسیناسیون عمومی برنامه ریزی شده است. بنابراین، اولین فاز توزیع واکسن کرونا، که مربوط به پرسنل پزشکی و گروه های پرخطر است، به سیستم معاونت بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی و شبکه بهداشت تحویل داده می شود و به همین ترتیب توزیع و نظارت می شود. بنابراین، واکسن در این مرحله در دسترس داروخانه ها نخواهد بود.

فاطمی تأکید کرد: در طرح ملی استقرار و گسترش واکسیناسیون کرونا، که توسط معاون وزیر بهداشت تدوین شده است، چهار مرحله از برنامه توزیع واکسن مشخص شده است. فاز ۱ شامل پرسنل خط مقدم مبارزه با کرونا، از جمله پرسنل بیمارستان، پرسنل عملیاتی اورژانس، پرسنل بهشت ​​زهرا، پزشکان عمومی و کلینیک، متخصصان بیماری های عفونی، متخصصان ریه، اطفال و داروخانه ها و پرسنل داروخانه، افراد پرخطر از جمله پرسنل خانه سالمندان، جانبازانی که در مراکز نگهداری جانبازان هستند، افراد دارای معلولیت ذهنی، جانبازان بالای ۵۰٪ و جانبازان شیمیایی و تنفسی و افرادبا ریسک بالا و دارای بیماری های زمینه ای هستند. مرحله دوم توزیع واکسن شامل افراد بالای ۶۵ سال است. مرحله سوم افرادی که در مراکز اجتماعی مانند زندانها، پرسنل نظامی، پناهگاههای بی خانمان، مهاجران و مشاغل با تماس بیشتر با مردم، را شامل می شود. مرحله چهارم شامل سایر افراد جامعه با توجه به اولویت سنی است که واکسیناسیون عمومی است.

فاطمی ادامه داد: از سوی دیگر، همه کشورهای جهان برنامه ریزی کرده اند که توزیع واکسن و تزریق عمومی آن را مانند آنفولانزا به داروخانه ها ارائه دهند. در حال حاضر، در کشور ما، واکسن های اساسی هنوز از طریق سیستم بهداشتی در شبکه بهداشت تزریق می شوند، اما واکسن هایی مانند آنفلوانزا از طریق داروخانه ها توزیع و به مردم فروخته می شود. البته سازمان غذا و دارو نیز قانونی را تدوین کرده است که می توانیم از نظر مهارت، تجهیزات، فضا و … واکسن را در داروخانه ها تزریق کنیم و این آماده سازی به خوبی در حال انجام است. اکنون، وقتی یک واکسن به طور عمومی از طریق داروخانه ها توزیع می شود، واکسن باید در سامانه هایی مانند تی تک ثبت شود و دارای یک بارکد منحصر به فرد باشد تا به بیرون نشت نکرده و سوء استفاده از واکسن رخ ندهد.

وی گفت: متأسفانه در این زمینه ناسازگاری وجود دارد؛ بطوریکه در تاریخ ۳۰ آذر آیین نامه برای واکسیناسیون که در آن واکسن کرونا را نیز ذکر می کند، تهیه، تدوین و تصویب می کند، اما می بینیم که در ۳۰ دی ۹۹، معاونت بهداشتی وزیر بهداشت یک برنامه جامع برای توزیع واکسن کرونا اعلام می کند، که در این برنامه، نام داروخانه ها به عنوان محل تهیه واکسن و واکسن ذکر نشده است. این ایرادی است که چرا هماهنگی در این زمینه وجود ندارد. لازم به ذکر است که کل دنیا در این رابطه برنامه ریزی کرده اند.

فاطمی با بیان اینکه در عین حال، باید در نظر بگیریم که به احتمال زیاد واکسن کرونا نیز مانند واکسن آنفلوانزا، باید سالانه تزریق شود و به این زودی ها کرونا از بین نمی رود، گفت: در اینصورت باید در این زمینه برنامه‌ریزی شود و به هیچ وجه ممکن نیست که دولت همه اینها را به صورت رایگان ارائه دهد. در نتیجه، آنها باید برای توزیع عمومی واکسن برنامه ریزی کنند و از ظرفیت داروخانه ها برای این کار استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در کشورهایی مانند ایالات متحده، انگلیس و … این برنامه ریزی انجام شده است، گفت: اگر به راهنمای سازمان غذا و داروی ایالات متحده در زمینه واکسن فایزر نگاه کنید، یکی از مکان های توزیع واکسن داروخانه ها اعلام شده است. به هر حال اگر می خواهیم ایمنی خوبی در برابر کرونا در کشور ایجاد کنیم، باید حداکثر ۶۰٪ از افراد واکسینه شوند. در ایران این ۶۰٪ بیش از ۵۰ میلیون نفر است. با این حال، برای این جمعیت آسان نیست که بخواهند از خدمات واکسیناسیون فقط از طریق شبکه های بهداشتی استفاده کنند. در اینصورت باید پتانسیل داروخانه ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. مشابه آنچه برای توزیع واکسن آنفلوانزا انجام می شود.

وی ادامه داد: بر این اساس پس از واکسیناسیون افراد دارای اولویت، واکسیناسیون عمومی از طریق داروخانه ها انجام می شود. در حال حاضر، واکسن های سرخک، سرخجه و … از طریق شبکه های بهداشتی بصورت رایگان توزیع می شود. در حالی که به طور کلی مردم هزینه واکسیناسیون آنفلوانزا را پرداخت می کنند. حال مشخص نیست که کشور برای سال آینده و سالهای بعد چه برنامه هایی دارد. ما هنوز فعلاً اطلاعی نداریم و باید این برنامه ریزی بطور واضح انجام شود.

فاطمی تأکید کرد: البته همانطور که گفتم معاون بهداشت برنامه ای در این باره در تاریخ ۳۰ دی ماه تنظیم کرد اما متأسفانه آنها داروخانه ها را در این طرح ندیده اند. در حالی که یکی از ظرفیت های بزرگ در زمینه کمک به توزیع واکسن داروخانه ها هستند. با این وجود، کنترل و عدم نشت داروها به بازار کار بسیار پیچیده است، اما در ایران ۱۲۰۰۰ داروخانه داریم که بسیاری از آنها می توانند با کنترل کافی شرایط لازم برای تأمین و تزریق واکسن ها را فراهم کنند.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با اشاره به احتمال ادعا در مورد خرید و فروش و توزیع واکسن کرونا در بازارهای غیررسمی، اظهار داشت: باید توجه داشت که نگهداری طولانی مدت واکسن کرونا، مانند سایر واکسن ها، به فریزر منفی ۱۸ درجه نیاز دارد؛ به طور کلی، زنجیره سرمایی برای حفظ و نگهداری واکسن بسیار مهم است. حتی اگر برای مدت کوتاهی از یخچال یا فریزر خارج شود، واکسن اثر خود را از دست می دهد. تاکنون، مکانهایی دیده شده که در خارج از کشور محصولاتی را به نام واکسن کرونای فایزر خریداری و فروخته اند، همگی جعلی بوده اند. بنابراین، در بازار غیررسمی، اولاً، ممکن است آنچه به عنوان واکسن کرونا به مردم فروخته می شود، در واقع واکسن نباشد و آب یا محلول های دیگر باشد و ثانیا، اگر واکسن واقعی باشد، نگهداری آن در ناصرخسرو یا سایر بازارهای غیررسمی امکان پذیر نیست. از آنجا که این واکسن یک محصول بیولوژیکی است، به سرعت از بین می رود و تزریق آن بی فایده است. همچنین می تواند عوارضی ایجاد کند. زیرا واکسن علاوه بر اینکه حاوی ویروس غیرفعال و مواد ژنتیکی است، این مواد زیاد پایدار نیست و اگر به درستی نگهداری نشود، می تواند ماهیت خود را تغییر داده و در فرد باعث ایجاد آلرژی یا حساسیت جدی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.