نامه آخوندی به مجلس درباره ی برجام و سیاست خارجی ایران

به گزارش چاپارنیوز، متن کامل نامه آخوندی به مجلس به شرح زیر است:

سیاست خارجی ایران این روزها حساس ترین وضعیت خود را پشت سر می گذارد و دستگاه سیاست خارجی باید از حداکثر قدرت ابتکار عمل برخوردار باشد. حفظ امنیت ملی، امکان مبادله تجاری و مالی بین ایران و سایر کشورها، با توجه به تغییراتی که در زمینه سیاست بین الملل با تغییر ترامپ و ورود بایدن در حال وقوع است، کاملاً به اقدامات انجام شده بستگی دارد که این روزها توسط دولت ایران براساس منافع ملی و توسط رهبر معظم انقلاب پذیرفته شده است.

در همین حال در نامه آخوندی به مجلس آمده است که قانون “اقدام استراتژیک برای لغو تحریم ها و حمایت از منافع ملت ایران” این ابتکار عمل را از دولت سلب کرده و آن را به خواست مخالف واگذار کرده است. این قانون، حتی اگر به قصد مباهات با اقتدار ملی و برای اهداف انقلابی نوشته شده باشد، در عمل حق ابتکار سیاسی را به حریف واگذار کرده و استقلال دستگاه سیاست خارجی ایران را سلب کرده است. تصادفی نیست که مجلس و رئیس جمهور نه تنها در تاریخ بلکه حتی در این روزها قدرت دفاع از آن را دارند.

درخواست من به عنوان یک شهروند و فعال سیاسی از مجلس شورای اسلامی این است که این قانون را با طرح دو فوریتی لغو کرده و اجازه دهد که انجام امور سیاست خارجی با دولت ملی و رسمی و مطابق با قانون اساسی با تصویب شورای امنیت ملی و با هماهنگی و رهبری مقام معظم رهبری انجام شود.

کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد و انتظارات گروه امیدوار به برگشت بایدن به برجام بازگشت برآورده نشد. البته این قلم از ابتدا معتقد بود که این بازگشت به سرعت انجام نخواهد شد و این برای مستاجر جدید کاخ سفید در اولویت نیست. بنابراین، ایران باید سیاستی مستقل از سیاست آمریکا داشته باشد. با توجه به طولانی شدن اختلافات بیش از ۴۰ سال بین ایران و ایالات متحده و مسئله حساس انرژی هسته ای، سیاست ایران نباید تابعی از وقایع کاخ سفید و تصمیمات اتخاذ شده در آن باشد. البته داشتن یک سیاست مستقل به معنای عدم واکنش در برابر اقدامات طرف مقابل نیست. بلکه به این معنی است که قدرت تحرک و ابتکار عمل سیاسی در صحنه بین الملل را در هر زمان داشته باشد. اگر همه چیز به اقدامات آمریکا بستگی دارد، این بدان معناست که ایران در دست آنهاست. هیچ عقل سلیم استراتژی خود را در کنار فعال خود قرار نمی دهد و این همان چیزی است که متأسفانه تحت قانون فوق الذکر اتفاق افتاده است. بنابراین مدیریت این کمبود مقدم بر اقدامات دیگر است.

 آخوندی در متن نامه به مجلس نوشت:جای تعجب نیست که ایالات متحده به عنوان اولین قدم به دنبال بازسازی چهره زشت خود از ترامپ در جهان است. شعار بازگشت آمریکا که بایدن به آن اشاره دارد به معنای اصلاح روابط با متحدان استراتژیک خود مانند اتحادیه اروپا یا تأکید بر ناتو و بازگشت به معاهدات بین المللی مانند پاریس و سایر کشورها و سرانجام پیشتازی در جهان آزاد -بخوانید غرب و متحدانش و متحدان خود- است.

جنبه دیگر این بازگشت نه تنها انطباق با استانداردهای بین المللی بلکه رهبری سازمان ها و مؤسسات آنهاست. بنابراین، در این چند ماه، ایالات متحده با تغییر چهره و در گام اول با مشورت، هماهنگی و ایجاد همگرایی و همکاری با اروپایی ها و در مرحله دوم، با تنش زدایی با چین و روسیه فضا را بر ما تنگ می کند. از این نظر، ما شاهد اولین هماهنگی و اجماع بین ایالات متحده و تروئیکا اروپایی در مورد امنیت منطقه ای و چگونگی بازگشت ایالات متحده به برجام در سه روز گذشته بودیم. خوشبختانه توافق شب گذشته رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از بروز یک بحران اولیه جلوگیری کرد.

البته زمان به نفع ما نیست و باید کاری کرد. هر چه این زمان بیشتر شود، منافع ملی ما بیشتر به خطر می افتد. بدون تردید، روبرو شدن با آمریکای بایدن دشوارتر از آمریکای ترامپ است و از همه دستاوردهای ترامپ استفاده خواهد کرد و این تنها به منافع ملت ایران متمرکز نخواهد شد، بلکه فقط منافع ایالات متحده و متحدانش که اسرائیل در رأس آنهاست منجر خواهد شد. در طول اقامت ترامپ در کاخ سفید، اسرائیل با توجه به تسلط نتانیاهو بر خانواده او، چند قدم برداشت، مغرورتر شد و متحدان خود را در جنوب خلیج فارس فاش کرد.

بنابراین، وضعیت فعلی گفتگوی بین المللی با مذاکرات برجام متفاوت است و اقدامات ابتکاری لازم است. آن زمان، دولت های وابسته در منطقه یکی از اصلی ترین موانع پیشبرد مذاکرات بودند. اما این بار آنها بی ادب تر و علنی تر عمل می کنند. آنچه باید انجام شود باید بر اساس اختیارات و فرایندهای قانونی و هماهنگی سلسله مراتبی توسط دولت مبارزات انتخاب شود. بنابراین، این قلم هیچ پیشنهادی در این زمینه ارائه نمی دهد. با این حال، اکنون که مجلس دست دولت را بسته است، مسئولیت کنونی و تاریخی ناکامی های بعدی ناشی از این بی عملی، بر عهده مجلس خواهد بود.
سیاستمداران ملی در آن زمان منافع ملی را به منافع شخصی و گروهی خود ترجیح می دهند و در تاریخ جاودانه هستند. امیدوارم که شما نمایندگان اندیشه ورز این اوضاع تاریخی ایران را درک کنید. تدبیر با شماست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.