میانگین درصد رعایت پروتکل بهداشتی در کشور به زیر ۵۰ درصد رسیده است

به گزارش چاپارنیوز، میانگین درصد رعایت پروتکل بهداشتی در کشور به زیر ۵۰ درصد رسیده است و به گفته مقامات بهداشت و درمان، این موضوع به شدت نگران کننده است. این به این دلیل است که کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند به عنوان بازوی پیشرونده ویروس دلتا یا کرونای هندی عمل کند و کشور را به طوفانی از شیوع و مرگ و میر ناشی از پیک کووید-۱۹ گرفتار کند. از طرف دیگر، متأسفانه، با نگاهی به سطح شهرها، می بینیم که نه تنها محدودیت ها بر اساس رنگ شهرها رعایت نمی شود، بلکه هیچ نظارتی بر اماکن عمومی، رستوران ها، کافی شاپ ها، سالن های پذیرایی، پاساژها و غیره وجود ندارد و این مراکز حتی در شهرهای قرمز پر از مردم هستند. البته وزارت بهداشت نیز نگران این موضوع است و اعلام می کند که اکنون می توان گفت ویروس در سراسر کشور در حال گردش است و با توجه به قدرت مسری بالای آن، باید بیشتر و بیشتر به سمت رعایت پروتکل ها برویم که اتفاقاً برعکس شده و این واقعاً جای نگرانی دارد.

از طرف دیگر،در رابطه با میانگین درصد رعایت پروتکل باید توجه داشت که روند فزاینده بیماری بسیاری از شهرها و استان ها را تحت تأثیر قرار داده و تعداد بستری ها در بیمارستان در حال افزایش است. بنابراین، بیم آن می رود که رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی که به طور قطع شیوع بیماری را افزایش می دهد، منجر به افزایش زیادی در تعداد بستری شدن مثبت در کشور بیش از ظرفیت تخت های بیمارستانی شود و هیولای دلتا بسیاری از هموطنانمان را کام به مرگ بفرستد.

در حال حاضر، طبق اعلام وزارت بهداشت، متوسط رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به حدود ۴۸ درصد رسیده است.

در نقشه زیر می توانید رعایت پروتکل های بهداشتی در استان های مختلف تا ۲۳ تیر را مشاهده کنید. استان های صورتی روشن با ۵۲ تا ۵۸ درصد بیشترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی را دارند. همچنین استان های دارای رنگ بنفش روشن ۴۴ تا ۵۱ درصد از پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند. در عین حال استان های دارای رنگ بنفش تیره با میزان رعایت ۳۳ تا ۴۳ درصد کمترین میزان رعایت پروتکل ها را دارند و استان های فارس، هرمزگان، یزد، سیستان و بلوچستان، کرمان، البرز و گیلان را شامل می شوند.

در عین حال، طبق گفته معاون وزیر بهداشت وزارت بهداشت، میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در اماکن عمومی استان های کشور از ۱۶ تا ۲۳ تیر ۱۴۰۰، ۴۷.۹۵ درصد بوده است.

همچنین، به طور متوسط ​​رعایت بهداشت شخصی مناسب در اماکن عمومی استان های کشور، در این تاریخ ۵۰.۸۹٪ بوده است.

در عین حال، متوسط ​​تهویه مناسب در اماکن عمومی استان های کشور در این تاریخ ۵۰.۴۲ درصد بوده است.

میانگین درصد استفاده از ماسک در اماکن عمومی استانهای کشور از ۱۶ تا ۲۳ تیر ۴۷.۹۵ درصد بوده است.

همچنین میانگین درصد رعایت پروتکل مسافت در اماکن عمومی کشور در این تاریخ ۴۱/۴۸ درصد بوده است.

در عین حال، به گفته معاون وزیر بهداشت، براساس اقدامات حاصل از تشدید بازرسی ها از ۱۶ تا ۲۳ تیر ۱۴۰۰، از ۳ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۸۰۷ مراکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، ۲۵۲,۲۳۱ مرکز مورد بازرسی قرار گرفته اند.

همچنین در این مدت، ۳۲,۰۲۴ مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش موادغذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی اخطار گرفته و به مقامات قضایی معرفی شده اند و ۱,۷۲۸ مرکز از این مراکز پلمپ شده اند.

لازم به ذکر است که از ۱۶ تا ۲۳ تیر ۱۴۰۰، به ترتیب، سوپرمارکت ها و خواروبار فروشی، نانوایی ها و رستوران ها از نظر دریافت اخطارها و ارجاع به مقامات قضایی در بین مکان های عمومی رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند و سپس فروشگاه های زنجیره ای، بانک ها، مطب ها، ادارات و سازمان ها، مراکز ورزشی، پیشخوان و پلیس+۱۰، آرامستانها، داروخانه ها، تالارهای پذیرایی، پاساژها، پایانه های مسافربری بین شهری و اماکن متبرکه و مساجد قرار دارند.

در زمینه صنایع، به ترتیب کارگاهها و صنایع کوچک، کشاورزی، دامپروری و معادن، صنایع تولیدی، نفت، گاز و انرژی و سایر، صنایع ساختمانی و مراکز شماره گذاری و معاینه فنی بیشترین اخطار و معرفی به مراجع قضایی را در این تاریخ دریافت کرده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.