موقعیت نامطلوب در آژانس باعث ایجاد وقفه در مذاکرات برنامه هسته ای ایران

به گزارش چاپارنیوز،در مورد موقعیت نامطلوب در آژانس رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه درمورد وقفه به وجود آمده در مذاکرات درخصوص برنامه هسته ای ایران تأکید کرد که توقف این رایزنی ها آژانس را در موقعیت نامطلوبی قرار داده است.

او بیان کرد: ما هنوز یک سری سوالات داریم،  مسائلی با ایران هست که در تلاشیم آنها را روشن کنیم. ما مجبوریم صبر کنیم و کار را با تیم جدیدی که بر سر کار می‌آید از نو شروع کنیم.

گروسی با اشاره به موقعیت نامطلوب در آژانس یادآوری کرد: اینکه مذاکرات وین قرار است پس از روی کار آمدن دولت رئیسی (در تهران) از سر گرفته شود، ما را در موقعیت نامطلوبی قرار داده است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار کرد: من درباره آژانس حرف می زنم. از دیگران اطلاع ندارم اما تصور می کنم که بهتر است آنها به جای صبر کردن، به مذاکره ادامه دهند.

گروسی که در یک سفر رسمی در برزیل به سر می برد همچنین ابراز کرد: ایران می گوید که اطلاعات ضبط‌شده توسط تجهیزات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را هنوز نگه داشته است اما مقامات تا زمانی که مذاکرات احیای توافق هسته ای ٢٠١۵ به نتیجه نرسد، اجازه دسترسی به آنها را به بازرسان آژانس نمی دهند.

او در مورد موقعیت نامطلوب در آژانس ادامه داد: این وضعیت برای ما نامطلوب است، چراکه این ضمانت‌ها غیررسمی هستند و ما نمی‌دانیم این اتفاق می‌افتد یا خیر اما چاره‌ دیگری نداریم.

به گزارش چاپارنیوز، عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد کشورمان در رایزنی های وین اخیرا در اظهاراتی گفت که دور بعدی مذاکرات وین باید منتظر دولت جدید در تهران بماند و این اقتضای هر دموکراسی است.

او ادامه داد: آمریکا و انگلیس باید این نکته را درک کرده و ایجاد ارتباط بین یک تبادل انسانی – که آماده اجرا می باشد – با برجام را متوقف کنند.

این دیپلمات ارشد ایران عنوان کرد: تبادل (زندانیان) را گروگان اهداف سیاسی قرار دادن،  باعث از دست دادن هم تبادل و هم توافق می شود. ده فرد زندانی از همه طرف ها می توانند همین فردا آزاد شوند، به شرط آنکه آمریکا و انگلیس به تعهدات خود در توافق به عمل آمده، عمل کنند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز در جلسه خبری این هفته خود با توجه به موقعیت نامطلوب در آژانس بیان کرد: مذاکرات مربوط به احیای برجام در شش دور در وین با دقت و جدیت جلو رفت.

او با اشاره به اینکه مردم سالاری دینی در ایران حاکم است، گفت: این گفت وگو ها به دلیل عدم اجرای آن توسط آمریکا با تاخیرهایی روبرو شد. به تازگی نیز انتخابات در ایران برگزار شده و باید به دلیل اقتضائات مردم سالاری و دموکراسی اجازه دهیم دولت جدید مستقر شود و کار را به جلو ببرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه دولت مجری و وزارت خارجه اجرا کننده تصمیمات و سیاست های کلان نظام است که از سوی مقام معظم رهبری و دیگر نهادهای بالادستی تعیین می شود عنوان کرد: این موضوع در مسیر عادی ادامه خواهد یافت و مهم این است که منافع مردم و تصمیمات عالیه نظام اجرا شود.

خطیب زاده با اشاره به موقعیت نامطلوب در آژانس اظهار کرد: لحظه ای که آمریکا به تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل برگردد و ما این موضوع را راستی آزمایی کنیم ایران نیز از سرگیری اجرای تعهدات خود را به صورت کامل خواهد داشت.

او همچنین گفت: باید صبر کنیم تا انشاءالله دولت جدید مستقر شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.