موضع ایران در جنگ ارمنستان و آذربایجان چیست

0 31

به گزارش چاپار نیوز، حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مورد جنگ بین ارمنستان و آذربایجان با نخست وزیر ارمنستان گفت و گو کرد.

در این گفت و گو روحانی از تحولات اخیر منطقه که نتیجه درگیری بین دو کشور همسایه ارمنستان و آذربایجان است ابراز نگرانی کرد و گفت: جنگ و درگیری راه حل مناسبی برای حل مشکلات و اختلافات نیست و موجب پیچیده تر شدن اوضاع می شود.

حسن روحانی روز چهارشنبه با “نیکول پاشینیان ” نخست وزیر ارمنستان در رابطه با اهمیت صلح، ثبات و امنیت در منطقه تماس تلفنی داشت.

او در این تماس گفت: ثبات و امنیت می تواند بستر توسعه باشد و منطقه ما تاب بی ثباتی و جنگ جدید را ندارد.

 

او گفت که اختلاف و جنگ ارمنستان و آذربایجان بر سر مسئله قره باغ باید بر اساس چارچوب مقررات بین المللی و تمامیت ارضی حل شود و در مورد نظر ایران در این باره افزود: توقف این درگیری ها برای ما مهم است و انتظار داریم دو کشور ارمنستان و آذربایجان با درایت و خویشتنداری در این مسیر گام بردارند .

 

روحانی تاکید کرد که جنگ هیچ وقت راه حل برطرف کردن مشکلات و تنش ها و اختلافات نبوده و ادامه داد: هرگونه دخالت خارجی در این ماجرا نه تنها به حل و فصل مشکل کمک نخواهد کرد بلکه درگیری ها و تنش ها را طولانی تر و اوضاع را پیچیده تر می کند.

 

روحانی در مورد سابقه طولانی روابط ایران با آذربایجان و ارمنستان بر مبنای تاریخ و فرهنگ مشترک گفت که جمهوری اسلامی ایران آماده ایفای نقش سازنده بر اساس نظر دو کشور دوست و همسایه است و ادامه داد: آرزوی ما توقف فوری درگیری است و همه باید دنبال این باشیم که مسائل منطقه را از طریق سیاسی و مقررات بین المللی حل و فصل کنیم.

 

نخست وزیر ارمنستان نیز در این گفت و گوی تلفنی به تحولات اخیر ناشی از درگیری های نظامی با آذربایجان اشاره کرد و گفت که از هرگونه مداخله خارجی در مسئله اختلافات این کشور با آذربایجان نگران است.

این ها را هم ببینید

آتش جنگ بین ارمنستان و آذربایجان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.