آغاز موج سوم با شیوع مجدد کرونا در برخی استان های کشور!

0 9

سخنگوی وزارت بهداشت از آغاز موج سوم و شیوع مجدد کرونا در برخی استان‌‌های کشور خبر داد و جزئیات پیش‌خرید واکسن کرونا را تشریح کرد.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، دکتر سیما سادات لاری سحنگوی وزارت بهداشت در یک نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به ‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید، ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و قدردانی شهدای گرانقدر دفاع مقدس و مدافع سلامت، اعلام کرد: هفت ماه است که تمام کشورهای دنیا درگیر بیماری کرونا هستند و تاکنون ۹۶۵ هزار نفر از جمعیت دنیا قربانی این بیماری شده‌‌اند که ۲.۵ درصد از این آمار، مربوط به ایران است.

سرعت شیوع ویروس کرونا به شدت رو به افزایش است!

وی با بیان اینکه سرعت شیوع مجدد کرونا به ‌شدت رو به افزایش است، افزود: هنوز نه واکسنی برای این بیماری کشف شده است و نه درمان قطعی برای آن وجود دارد. بهترین راه جلوگیری از این بیماری، رعایت دقیق پروتکل‌‌های بهداشتی است. مدتی از این بیماری می‌‌گذرد و زندگی نیز جریان دارد، ما باید سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم. همه دنیا به‌سمت بازگشایی‌‌ها و ازسرگیری فعالیت‌‌ها گام برداشته‌‌اند، اما با رعایت دقیق پروتکل‌‌های بهداشتی. ما نیز با عزم جدی‌‌تر، در رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی نباید کوتاهی کنیم، ممکن است مردم اندکی خسته شده باشند، اما با توجه به شیوع بیشتر ویروس و آغاز موج سوم، در برهه کنونی ملزم به رعایت اصول بهداشتی و ضروری هستیم. نکته بعدی خستگی کادر درمانی است. با افزایش آمار ابتلا، فشار کاری کادر درمان نیز بیشتر شده است و احتمال بیمارشدنشان نیز بیشتر می‌‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت خبر از شیوع مجدد کرونا داد و گفت: در برخی استان‌‌ها موج سوم کرونا آغاز شده و لازم است درخصوص کاهش استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هشدار دهیم. بارها تأکید کردیم که پاییز امسال به‌دلیل شیوع آنفلوآنزا می‌‌تواند فصلی نگران‌کننده باشد. البته آماری که از نیم‌کره جنوبی رسیده، امیدوارکننده است، چراکه به‌علت استفاده از ماسک و رعایت بهداشت، آمار ابتلا به آنفلوآنزا ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

 ایران در مجمع بین‌المللی تولید واکسن کرونا 

دکتر لاری درباره واکسن کرونا نیز بیان کرد: در کشور ما گروه‌‌‌هایی برای تولید واکسن کرونا مشغول به کار هستند و پابه‌پای دنیا در حال حرکت هستیم. اقدام معقولانه این بود که سبد خود را برای خرید واکسن کرونا پیش از سایر کشورها بگذاریم. مجمعی به‌نام «کو وکس» وجود دارد که ۱۸۰ کشور در آن ثبت‌نام کرده‌اند و ۱۸ شرکت تولیدکننده واکسن در این مجمع مشارکت دارند که ایران هم در این کنسرسیوم حضور دارد. شرط این بود که ۱۵ درصد پیش‌پرداخت برای تولید این واکسن پرداخت شود که اگر موفق به تولید واکسن نشدند هم این مبلغ برنمی‌‌‌گردد. از آنجایی که دسترسی به واکسن کرونا بسیار اهمیت دارد، در آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا قرار شد این ۱۵ درصد پرداخت شود تا سبد ایران نیز در این کنسرسیوم باشد و اگر واکسن کرونا تولید شود، در اختیار ایران هم قرار بگیرد.

وی همچنین ادامه داد: همان طور که وزیر بهداشت گفت با فردی که ایرانی‌الاصل است و در هند شرکت ساخت واکسن دارد هم مذاکره‌‌هایی انجام شده است. برآوردها نشانگر این است که قطعاً زودتر از ۶ ماه دسترسی به واکسن نخواهیم داشت و اگر دسترسی داشته باشیم هم مانند همه کشورهای دیگر، این واکسن ابتدا شامل گروه‌‌‌های آسیب‌پذیر خواهد شد.

چگونگی تأمین واکسن آنفلوآنزا

دکتر لاری در مورد واکسن آنفلوآنزا، تاکید کرد: در هیچ جای دنیا این طور نیست که واکسن آنفلوآنزا همه مردم را تحت پوشش قرار دهد. واکسن آنفلوآنزا ۳۰ تا ۶۰ درصد ایمنی‌زایی ایجاد می‌‌‌کند و اولویت با افراد آسیب‌پذیر است. یکی از رسالت‌‌‌های رسانه‌‌‌ها این است که در این زمینه به مردم اطلاع‌رسانی شود که زنان باردار، افرادی که بیماری زمینه‌‌‌ای دارند، سالمندان بالای ۶۵ سال از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند.

وی همچنین افزود: سال گذشته ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا در اختیار معاونت بهداشتی بود و امسال پیش‌بینی ما ۲.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای معاونت بهداشتی است. در زمان حاضر در کشور ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌‌‌های پرخطر داریم که در حال توزیع در معاونت بهداشتی است و اولویت اول مصرف آن هم با زنان باردار روستایی است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: البته مشکل ارز در زمینه تأمین واکسن آنفلوآنزا وجود داشت که ارز آن تأمین شد، اما تحریم‌‌ها در این زمینه تأثیر گذاشته است. در زمان حاضر ۱.۵ میلیون دوز واکسن هلندی در کشور موجود است. بر اساس دستورالعمل معاونت بهداشتی، برای زنان باردار، سالمندان در روستاها، کادر بهداشت و درمان با اولویت‌بندی حضور در قسمت‌‌‌های پرخطرتر، نیروهای مسلحی که در مراکز بهداشتی و درمانی کار می‌‌کنند از این واکسن استفاده می‌‌‌شود. این واکسن به اسم افراد در گروه‌‌‌های پرخطر ثبت شده است و در همان مرکز بهداشتی تزریق می‌شود.

لاری در ادامه اظهار کرد: واکسنی که قرار است در داروخانه‌‌‌ها توزیع شود، هم QR کد دارد و به هر نفر یک واکسن تحویل داده می‌‌‌شود تا از کلاهبرداری جلوگیری شود. برخی صحبت‌‌‌ها درباره پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا انجام می‌‌‌شود که اصلاً صحت ندارد و چیزی به‌اسم پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا نداریم. راه‌‌‌های پیشگیری از آنفلوآنزا شبیه کووید۱۹ است و با شستن دست‌‌‌ها و استفاده از ماسک می‌‌‌توان از ابتلا به این بیماری در افرادی که در گروه‌های پرخطر نیستند، جلوگیری کرد. هنوز واکسن آنفلوآنزا بین داروخانه‌‌‌ها توزیع نشده است، سامانه مربوطه طراحی شده است که اسم بیمار و کد ملی او ثبت شود تا واکسن به اسم شخص باشد، به هر حال عده‌ای ممکن است موج‌سواری و از واکسن آنفلوآنزا سوءاستفاده کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: تحریم‌ها بسیار ظالمانه است، یک بیماری همه جهان را درگیر کرده است و ما از برخی داروها و واکسن محروم می‌‌‌شویم، حتی ارز مورد نیاز تأمین می‌‌‌شود و کشورها به‌خاطر ترس از تحریم ممکن است برای تأمین دارو یا واکسن همکاری نکنند.

دکتر لاری همچنین گفت: جان مردم برای ما اهمیت دارد و همه تلاش‌‌‌ها برای تأمین واکسن آنفلوآنزا انجام می‌‌‌شود. هنوز دیر نشده است و ۱.۵ میلیون دوز موجود برای افراد آسیب‌پذیر تزریق می‌‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره دوقیمتی بودن واکسن آنفلوآنزا توضیح داد: قیمت این واکسن بستگی به تبادل ارز دارد. ۲.۵ میلیون دوز که در اختیار معاونت بهداشت قرار می‌‌گیرد، رایگان است. پزشکان و دندانپزشکان اعتراضاتی داشتند که چرا در این محدوده قرار نگرفته‌‌‌اند. این موضوع به میزان تأمین واکسن آنفلوآنزا بستگی دارد، زیرا حتی برای کادر بهداشت و درمان هم با توجه به خطر محل خدمت، اولویت‌گذاری شده است. بر اساس آخرین تصمیم‌‌گیری‌‌‌ها، قرار بر این شد که حدود ۱۲ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا با ارز دولتی خریداری شود و حدود ۴۲ هزار تومان قیمت داشته باشد و اگر تقاضا بیشتر باشد، ممکن است با ارز نیمایی خریداری شود که قیمت آن در بازار بیشتر خواهد بود. تلاش بر این است که با ارائه کد ملی و ثبت آن، جلوی دلالی‌ها و سوءاستفاده‌‌‌ها گرفته شود.

وی همچنین افزود: نباید تقاضای زیادی برای استفاده از واکسن آنفلوآنزا به مردم القا کرد زیرا در ایده‌آل‌‌ترین حالت، واکسن آنفلوآنزا بین ۳۰ تا ۶۰ درصد ایمنی ایجاد می‌‌‌کند.

صفر شدن بدهی کارانه سال ۹۸ در هفته اول مهر

دکتر لاری درباره بحث جدا شدن کارانه از اضافه‌کار در شرایط کنونی کادر درمان با شیوع مجدد کرونا خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌‌‌های همکاران ما همواره بحث کارانه‌‌‌ها بود که دانشگاه‌‌‌های علوم پزشکی از پرداخت کارانه عقب بودند. در اسفند ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که کارانه از اضافه‌کار جدا شود. پرداخت کارانه همواره با تأخیر مواجه است. این اقدام جدید وزارت بهداشت باعث م‌ ‌شود که اضافه‌کار با حقوق پرداخت شود. از طرفی کارانه وابسته به درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها است. متأسفانه در شرایط کنونی، درآمد اختصاصی بیمارستان‌‌‌ها کاهش یافته است، از طرفی بار بیماران کرونایی هزینه‌بردار است، در نتیجه کارانه هم کاهش یافته است.

همچنین اظهار کرد: آنچه از طرف سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت بر آن اصرار شده این است که بدهی کارانه تا آخر سال ۹۸ صفر شود. تا آخر هفته اول مهر ماه قرار است ۲ هزار و ۷ میلیارد تومان واریز شود تا بدهی کارانه تا آخر سال ۹۸ صفر شود.

پرداخت پاداش کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص پرداخت پاداش کرونا نیز تاکید کرد: ۸۸۶ میلیارد تومان پاداش در سه قسمت پرداخت شده است. دانشگاه‌‌‌های علوم پزشکی این پاداش‌‌‌ها را با الگوهای متفاوتی پرداخت کردند. برنامه‌ریزی ما این است که معوقات پرداخت شود و با توجه به اینکه کارانه از درآمد اختصاصی بیمارستان‌‌‌ها تبعیت می‌‌کند، حداقل‌‌‌هایی تعریف شود تا این فشار مالی جبران شود.

چه‌تعداد بیمارستان و مرکز درمانی اضافه شده است؟

دکتر لاری همچنین در مورد زیرساخت‌‌‌های تأمین‌شده در نظام سلامت بعد از شیوع مجدد کرونا در کشور، اعلام کرد: قبل از شیوع کرونا در بخش دولتی و خصوصی کشور، ۹۹۶ بیمارستان داشتیم و در زمان حاضر حدود ۱۰۲۲ بیمارستان داریم. قبل از شیوع کرونا، ۱۲۷ هزار تخت بیمارستانی داشتیم که در زمان حاضر ۱۴۶ هزار تخت بیمارستانی داریم. قبل از شیوع کرونا، ۱۲ هزار بخش ویژه داشتیم که در زمان حاضر ۱۴ هزار بخش ویژه داریم، البته این آمارها در پایان همین هفته بِروزرسانی می‌‌‌شوند.

شرایط دستیاران پزشکی در خط مقدم کرونا

دکتر لاری درباره بهبود شرایط دستیاران پزشکی، تاکید کرد: دستیاران پزشکی مثل سربازان خط مقدم مقابله با کرونا هستند و بار زیادی بر دوش آنهاست. شورای صنفی دستیاری داریم که مشکلات آنها را مطرح کرده‌اند، در این زمینه قدم‌هایی برای بهبود شرایط دستیاران برداشته شده است. یکی از مطالبات، تغییر در تعهدنامه دستیاران بود که شاید اجرا نمی‌شد، اما بار ذهنی منفی در این زمینه ایجاد کرده بود. معاونت حقوقی در این زمینه کمک زیادی به ما کرد تا تعهدنامه دستیاران تغییراتی داشته باشد.

وی همجنین افزود: دریافتی دستیاران پزشکی، حق‌الزحمه است که بین یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا دومیلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. برای رزیدنت که سن بالای ۳۰ سال دارد و اکثر آنها تشکیل خانواده داده‌‌اند، این مبالغ واقعاً اندک است، به‌تازگی وزیر بهداشت تصویب کرد که حق‌الزحمه این افراد تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کند که از مهر ماه اجرایی می‌‌‌شود، همچنین در تخصیص بودجه، ۳۰ میلیارد تومان برای وام دستیاری در صندوق رفاه دانشجویان در نظر گرفته شد و ۳۰ میلیارد تومان هم صندوق رفاه اضافه می‌کند و بر این اساس قرار شده به ۱۰ هزار رزیدنت، وام ۱۵میلیون تومانی داده شود که از آبان ماه اجرایی می‌‌‌شود.

لاری در ادامه گفت: در مجموع ۱۷ هزار رزیدنت داریم که با دکترای حرفه‌‌‌ای، ۲۲ هزار نفر شامل این وام م‌ ‌شوند، اولویت آن با سال‌آخری‌‌‌ها و با سود ۴ درصد است.

وی همچنین درباره افرادی که بیمه سلامت نداشتند بیان کرد: از طرفی این افراد بیمه سلامت نداشتند. بسیاری از دستیاران دچار بیماری کووید۱۹ شده‌‌‌اند، اما تاکنون از دستیاران شهید نداشتیم و نکته مهم این بود که این افراد بیمه درمانی نداشتند، در این زمینه تفاهم‌نامه‌‌‌ای با بیمه سلامت امضا شد که تعداد زیادی از این افراد بیمه پایه شدند. برای بیمه پایه هم قرار است همین هفته با بیمه آتیه‌سازان حافظ صحبت کنیم تا بیمه تکمیلی آنها نیز اجرایی شود.

وی افزود: برای بیمه تأمین اجتماعی نیز با این سازمان صحبت شده است تا ۹ درصد بیمه سلامت کم شود و حدود ۳۶۰ هزار تومان از طرف دستیاران پرداخت شود تا به‌شکل اختیاری یا خویش‌فرما، بیمه تأمین اجتماعی شوند. اگر خودشان بتوانند این هزینه را پرداخت می‌‌کنند و اگر نتوانند، صندوق رفاه دانشجویان این مبلغ را به‌صورت وام در اختیار آنها می‌‌‌گذارد.

لاری ادامه داد: مشکل دیگر این افراد، پاویون یا محل استراحت بود. سقف کشیک دستیاران ۱۲ شب است و اگر بیش از این، کشیک بدهند باید دریافتی داشته باشند، در نتیجه دستیاران مجبور بودند در پاویون‌‌‌ها استراحت کنند، در این زمینه وزیر بهداشت حمایت کرده است و حدود ۲۷ میلیارد تومان برای هر دانشگاه علوم پزشکی در نظر گرفته می‌‌‌شود تا شرایط پاویون‌‌‌ها بهبود پیدا کند، با این حال، دستیاران سرمایه‌‌های کشور هستند و باید به شرایط آنها توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

تاثیر رفتار اجتماعی بر عملکرد شیوع مجدد کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره پیش‌بینی روند شیوع مجدد کرونا در سطح کشور گفت: بیماری کووید۱۹ ناشناخته است و هیچ کدام از ما فکر نمی‌‌‌کردیم در تابستان هم با خیز این بیماری مواجه شویم. رفتار اجتماعی ما بسیار مؤثر است. این ویروس بسیار هوشمند است و هرجا که فاصله‌گذاری رعایت نمی‌شود و رفتار اجتماعی ما تغییر می‌‌‌کند، خود را در افزایش آمار ابتلا و بستری‌‌ها نشان می‌‌دهد.

وی همچنین گفت: در زمان حاضر تنها چیز اثبات‌شده این است که قدرت سرایت بیماری کرونا بین ۵ تا ۱۰ برابر افزایش یافته است. البته هنوز اثبات نشده است که شدت بیماری افزایش یافته باشد. انستیتو پاستور و یک مرکز تحقیقاتی دیگر روی این موضوع در حال کار هستند. فاصله دو موج بیماری در استان قم بیشتر بوده و در مورد نمونه‌‌ها در حال تحقیق هستند تا ببینیم آیا تغییری روی شدت بیماری‌زایی ایجاد شده است یا خیر.

وضعیت شهدای سلامت در دوران شیوع مجدد کرونا

لاری درباره آخرین آمار ابتلای کادر بهداشت و درمان به کرونا و شهدای سلامت، وضعیت کادر درمان با شیوع مجدد کرونا بیان کرد: هر زمان شیوع بیماری بیشتر شده است، ابتلا هم بیشتر م‌ ‌‌شود. میزان مراقبت‌‌‌ها افزایش پیدا کرده است. این طور نیست که بگوییم تعداد بیشتری از کادر درمان به بیماری کرونا مبتلا شده‌‌‌اند. وقتی میزان بیماری بیشتر می‌‌‌شود، به هر حال کادر بهداشت و درمان هم با بیماران بیشتری سروکار دارند.

وی تاکید کرد: دستورالعمل شهدای سلامت هم به‌صورت کامل تصویب نشده است، اما بر اساس این دستورالعمل افرادی شهید سلامت محسوب می‌‌‌شوند که درگیری مستقیم با بیماران کووید۱۹ داشتند. آخرین بار این عدد حدود ۱۶۴ نفر اعلام شده بود و این موضوع باید بر اساس دستورالعمل شهدای سلامت تأیید شود.

ادامه طرح تحول سلامت

دکتر لاری همچنین در پاسخ به سؤالی درباره ادامه طرح تحول سلامت بیان کرد: تغییری در طرح تحول سلامت ایجاد نشده است و همچنان ادامه دارد. کاهش اعمال الکتیو (غیراورژانسی) باعث کاهش درآمد بیمارستان‌ها شده است، ولی تغییری در دریافت هزینه بیشتر از بیمارستان‌‌ها اتفاق نیفتاده است.

محدودیت‌‌‌های کرونایی

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره بازگشت محدودیت‌‌‌های کرونایی اظهار کرد: همان‌طور که دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هم اعلام کرده است، همه جهان به‌سمت بازگشایی‌‌ها حرکت کرده‌اند. محدودیت‌‌ها باید در ستاد ملی کرونا مصوب شود. از نظر وزارت بهداشت، هر چیزی که باعث شود فاصله‌گذاری دچار اختلال شود، می‌تواند آمار ابتلا را افزایش بدهد. وزارت بهداشت طرح‌‌‌های خود را به ستاد ملی مقابله با کرونا می‌‌‌برد و اگر بر اساس تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا قرار به بازگشایی باشد، باید پروتکل‌‌‌هایی تدوین و سپس نظارت کنیم. در زمان حاضر افت میزان رعایت پروتکل‌‌‌ها را شاهد هستیم که در اماکنی مانند نانوایی‌ها و پاساژها و فرودگاه‌‌ها این موضوع شدیدتر است.

وی اضافه کرد: از طرفی سازمان‌‌‌ها و اداره‌‌ها باید به‌سمت الکترونیکی شدن خدمات بروند. همچنین مسئولان باید از سازمان‌ها و اداره‌‌‌ها بخواهند که چه برنامه‌‌‌هایی اضافه شده است و چقدر به‌سمت زندگی همراه با کرونا حرکت کرده‌‌‌اند. قانون باید به یاری افرادی بیاید که پروتکل‌‌‌های بهداشتی را رعایت می‌‌‌کنند و قانون درباره رعایت یا عدم رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی جدی‌‌‌تر وارد صحنه شود. از طرفی اگر استانی دچار مشکل شود، باید پروتکل‌‌‌ها جدی‌‌تر رعایت شود. در زمان حاضر در استان قم، مدارس غیرحضوری شده است و وقتی جایی شیوع بیماری بالاتر می‌‌رود، محدودیت‌‌‌های قابل انجام باید اعمال شود. به هر حال خط قرمز ما رعایت پروتکل‌هاست.

وضعیت بستری کودکان مبتلا به کرونا

با آغاز شیوع مجدد کرونا دکتر لاری درباره ابتلا و بستری کودکان به‌علت کرونا نیز گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، بستری و فوت با PCR مثبت کرونا اعلام می‌‌‌شود. درصد کل موارد بستری بیماری‌‌‌های شدید تنفسی در سنین ۶ تا ۱۸ سال از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور تا ۱۵ شهریور، ۲.۶۴ درصد بوده که از این میزان، تست کرونای ۱.۲۴ درصد مثبت بوده و ۰.۵۱ درصد از این میزان فوت کردند. اما در نیمه شهریور، این میزان به ۰.۵۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره تاثیر بازگشایی مدارس بر شیوع مجدد کرونا گفت: این‌که بدانیم بازگشایی مدارس چقدر تأثیر داشته است، باید سه تا چهار هفته از این موضوع بگذرد. باید درصدی از حضور دانش‌آموزان در مدارس داشته باشیم تا بدانیم چقدر از دانش‌آموزان در مدارس حضور پیدا کردند و در این زمینه در حال رایزنی با وزارت آموزش و پرورش هستیم. در مجموع در ۱۵ روز اخیر تغییر چندانی در ابتلای این سنین نسبت به گذشته نداشتیم. نمی‌‌‌توانیم تأثیر بازگشایی مدارس را فعلاً ارزیابی کنیم، همچنان الگوی بیماری به‌شکلی است که افراد آسیب‌پذیر و سالمندان را بیشتر درگیر می‌‌‌کند.

همچنین وی یاد آور شد: در موج دوم بیماری دیدیم که افراد ۳۵ تا ۴۵ سال بیشتر مراجعه می‌‌کردند، زیرا بازگشایی‌‌‌ها انجام شده بود و این سنین در حال فعالیت روزمره بودند. اوایل شیوع کرونا، سالمندان بیشتر رعایت می‌‌‌کردند و از منزل خارج نمی‌شدند و فاصله را حفظ می‌کردند و دیگران یا جوانان سراغ آنها نمی‌‌‌رفتند، اما اکنون شرایط عادی‌انگاری شده است و فاصله‌گذاری‌‌ها حفظ نمی‌شود و فوتی در بالای ۷۰ساله‌‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد.

منع داشتن همراه برای بیماران کرونایی

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره الزام یک بیمارستان به داشتن همراه برای بیمار کرونایی گفت: یکی از اشتباه‌‌ها این است که همراه بیمار از بیمار کرونایی مراقبت کند، این موضوع اشتباه است و نباید اتفاق بیفتد و این موضوع خاص نیز قابل پیگیری است.

سفرها باعث شدت گرفتن شیوع مجدد کرونا هستند

دکتر لاری در پاسخ به سؤالی درباره ایجاد محدودیت برای سفرها تاکید کرد: به هر حال پیش‌بینی می‌‌‌شد که در تعطیلات تاسوعا و عاشورا، سفرها بیشتر می‌‌‌شود و اگر پروتکل‌‌ها رعایت نشود، سفرها می‌توانند تشدیدکننده بیماری باشند.

نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی همچنان ادامه دارد

دکتر لاری درباره نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی بیان کرد: ۷۵۰۰ نیروی بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای داریم که بسیار زحمت می‌‌کشند و هر اتفاقی که در کشور می‌افتد، مانند کنکور و مراسم عزاداری و بازگشایی مدارس، این همکاران ما باید بر اجرای پروتکل‌‌‌های بهداشتی نظارت داشته باشند. برنامه‌ریزی شده است که آموزش‌هایی به ۱۵ هزار نفر از نیروهای حراست هم داده شود تا بر رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی نظارت داشته باشند.

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: از طرفی صنف‌‌ها باید بر رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی نظارت داشته باشند، اما دغدغه و نگرانی وزیر بهداشت در این زمینه بسیار زیاد است و اصرار شده است که وزارت بهداشت هم نظارت‌‌‌ها را افزایش بدهد. همکاران بهداشتی در این زمینه دچار سختی‌‌ها و مشکلات زیادی می‌‌‌شوند، از طرفی خود مردم هم بهترین ناظرها برای رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی هستند. بسیاری از اطلاعاتی که دریافت می‌‌کنیم از گزارش‌های مردمی از سامانه ۱۹۰ است.

دکتر لاری در نهایت گفت: کاهش میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی ۱۶.۴۵ درصد است. البته این میزان در استان‌‌‌های متخلف، متفاوت است. مدیریت ستادهای استانی و جدی بودن مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در این زمینه تأثیر مستقیم دارد. مردم باید بدانند که مجبوریم سبک زندگی را تغییر بدهیم تا راحت‌‌تر و سلامت‌‌تر زندگی کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.