دکتر علوی موارد منع تزریق واکسن آنفلوآنزا را توضیح داد

0 12

به گزارش چاپار نیوز، دکتر سید محمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز موارد منع تزریق واکسن آنفلوآنزا را اعلام کرد.

دکتر سید محمد علوی ضمن اشاره به احتمال رخ دادن همزمان آنفلوآنزا و کرونا، بیان کرد: خطر آنفلوآنزا کمتر از کرونا نیست زیرا آنفلوآنزا نیز مرگ و میر دارد؛ زمانی که این دو ویروس با هم ادغام می‌شوند میزان مرگ و میر افزایش می‌یابد بنابراین باید به این مساله توجه شود و افرادی که در معرض خطر ابتلا به کووید – ۱۹ هستند، واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.

وی در ادامه گفت: حتما کودکان شش ماهه تا شش ساله، افراد بالای ۶۰ سال، افراد پرخطر مانند کسانی که داروهای تهدیدکننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند و افراد دارای بیماری زمینه‌ای مانند بیماری قلبی، کلیوی و افراد چاق باید واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور در رابطه با موارد منع تزریق آنفلوآنزا خاطر نشان کرد: کودکان زیر شش ماه، کسانی که به واکسن آنفلوآنزا حساسیت دارند یعنی کسانی که سال‌های گذشته واکسن آنفلوآنزا را تزریق کرده‌اند و با واکنش‌های شدید آلرژیک مواجه شده‌اند، نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

وی اینگونه ادامه داد: افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند، هم نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به این مورد که حساسیت به مواد مورد استفاده در واکسن از سایر موارد منع تزریق واکسن آنفلوآنزا است، اظهار کرد: ساخت واکسن هر کارخانه متفاوت است به طور مثال واکسن یک کشور برای کودکان کمتر از دو سال قابل استفاده نیست اما واکسن کشور دیگری قابل تزریق است بنابراین قبل از مصرف هر دارو باید بروشور و موارد منع مطالعه شود و قبل از تزریق نیز با پزشک مشورت شود.

وی در پایان گفت: امسال واکسن آنفلوآنزا برای پرسنل بهداشت و درمان و نیروهای نظامی که احتمال مواجهه با بیماران آنفلوآنزا را دارند، بیماران HIV که تحت نظر بهداشت هستند، ساکنان خانه سالمندان و زنان بارداری که تحت مراقبت مراکز بهداشت هستند، به صورت رایگان تزریق می‌شود. دیگر افراد باید با کارت ملی به داروخانه مراجعه کنند واکسن را با قیمت دولتی تهیه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.