موارد منع تزریق واکسن آنفلوآنزا و تاثیر آن در بدن مبتلایان به کرونا

0 24

به گزارش چاپار نیوز، همزمان با شروع نیمه دوم سال و فصل سرما توصیه برای تزریق واکسن آنفلوآنزا توسط افرادی که در معرض خطر هستند مانند سالمندان، خانم‌های باردار و… افزایش می‌یابد. در این حین باید به موارد منع مصرف واکسن آنفلوآنزا خصوصا برای مبتلایان به کرونا هم دقت نمود.

دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری بیماری آنفلوآنزا با یادآوری این مورد که تزریق واکسن آنفلوآنزا فقط برای افراد در معرض خطر مانند کادر بهداشت و درمان، بیماران دارای نقص ایمنی، زنان باردار، کودکان و سالمندان اولویت دارد، در خصوص دلایل منع واکسیناسیون آنفلوآنزا برای مبتلایان به کرونا یا افراد مشکوک به این ویروس، اعلام کرد: از آنجایی که سیستم ایمنی فرد مبتلا به کرونا درگیر ویروس کووید۱۹ است، بدن در حال ساختن آنتی‌بادی برای مقابله با کرونا است، از این رو تزریق واکسن آنفلوآنزا در زمانی که بدن درگیر کرونا است، سبب می‌شود پاسخ مطلوب به واکسن را شاهد نباشیم.

وی در ادامه گفت: بهترین حالت برای مبتلایان کرونا این است که صبر کنند سه تا چهار هفته از زمان بهبودی‌شان بگذرد، سپس اقدام به تزریق واکسن آنفلوآنزا کنند که بدن پاسخ مطلوب بدهد.

دکتر مردانی در رابطه با مبتلایان بدون علامت کرونا، اعلام کرد: مبتلایان بدون علامت از آنجایی که احتمالا شناسایی نمی شوند، واکسن آنفلوآنزا تزریق می‌کنند اما شاید پاسخ مطلوب از واکسن را دریافت نکنند.

وی افزود: تعداد بسیار کمی از کسانی که اقدام به تزریق واکسن آنفلوآنزا می‌کنند ممکن است در محل تزریق واکسن اندکی احساس درد پیدا کنند و به بیماری تب‌دار خفیفی مشابه آنفلوآنزا مبتلا شوند که اصلا موضوع حاد نیست و با خوردن استامینوفن ساده بهبود خواهند یافت.

این عضو کمیته کشوری بیماری آنفلوآنزا در خصوص بیماری کرونا ضمن اشاره به این مورد که شدت بیماری کرونا در کشور بسیار افزایش یافته است، خاطر نشان کرد: این درحالی است که پیش‌بینی می‌کنیم اوضاع در روزهای آتی سخت تر و بدتر هم شود زیرا دو تعطیلی دیگر در پیش داریم که ممکن است مجددا عده‌ای به سفر بروند. این موضوع در کنار کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و برخی تجمعات افراد سبب می‌شود به روزهای آینده خوشبین نباشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.