تعطیلی ۱۵۰ شهر و کلانشهر و منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح از روز شنبه

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا ضمن اعلام خبر تعطیلی ۱۵۰ شهر و کلانشهر از روز شنبه به مدت ۲ هفته، گفت: منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهرهای قرمز اعمال می‌شود.

به گزارش سایت چاپار نیوز، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا در پایان نشست مشترک ویدئو کنفرانس قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا با فرمانداران، بخشداران و روسای شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های سراسر کشور، در محل وزارت کشور اعلام کرد: آخرین آماری که در ارتباط با شهرهای قرمز داریم تعداد ۱۲۴ شهر در کشور، وضعیت قرمز، حدودا ۱۵۰شهر نارنجی و ۹۸ شهر هم وضعیت زرد دارند. این طرح قطعاً از روز شنبه اجرا خواهد شد و قریب به ۲۵ مرکز استان نیز در سطح هشدار سه یعنی قرمز قرار گرفته‌اند.

کلانشهر ها و مراکز استان ها در وضعیت قرمز

رئیسی در خصوص منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح ادامه داد: در شهرهای قرمز موضوع دیگر منع تردد درون شهری از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح است که علاوه بر منع تردد بین شهری است که در شهرهای قرمز و نارنجی اعمال می‌شود.

وی اضافه کرد: همه کلانشهرها جزء این ۲۵ شهر هستند و همه مشاغل به جز مشاغل سطح یک که تامین کننده مایحتاج مردم است مانند سوپرمارکت‌ها، امداد و نجات و بخش‌های درمانی، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی مانند مطب‌ها و امثالهم. در حوزه اداری هم حداکثر یک سوم کارکنان حق حضور دارند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در خصوص منع تردد در مناطقی که در سطح هشدار سه و دو یعنی سطح قرمز و نارنجی هستند، گفت: تردد‌هایی که ایجاد می‌شود در سطح هشدار قرمز و نارنجی است و پلاک های بومی حق حضور در دیگر شهرها را ندارند و اگر وارد شهر دیگری شوند با جریمه سنگینی روبرو خواهند شد. اکثر جرائم توسط دوربین‌ها اعمال می شود.

رییسی در آخر افزود: همه مدارس و دانشگاه‌ها غیر حضوری است. مراکز مذهبی و فرهنگی هم به مدت دو هفته تعطیل می‌شوند و در این مناطق بحث برگزاری نماز جماعات و جمعه هم تعطیل خواهد شد.

برگزاری جلسات هیات دولت تنها با حضور ۱۵ نفر

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا درباره برگزاری جلسات در مناطق هشدار سه و دو افزود: در مناطق قرمز جلسات اداری که می‌خواهد برگزار شود حداکثر ۱۵ نفر است و معنی آن این است که جلسه هیات دولت هم اگر قرار است برگزار شود بیش از ۱۵ نفر نباید برگزار شود و بقیه به صورت وبیناری حضور داشته باشند و حتی جلسات مجلس هم قطعا نمی‌تواند در تهران با بیش از ۱۵ نفر تشکیل شود.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح گفت: این به معنای تعطیلی نیست بلکه به صورت ویدئو کنفرانس با هم ارتباط داشته باشند. در شهر های نارنجی یا سطح هشدار دو، حداکثر افراد می تـ‌وانند ۲۰ نفر و در شهرهای زرد ۳۰ نفر در جلسات فیزیکی حضور یابند. جرائمی هم برای ضمانت اجرایی این تصمیمات در نظر گرفته شده است.

رئیسی ادامه داد: این محدودیت ها به هیچ وجه راه حل اصلی نیست و تنها راهی که می تواند ما را نجات دهد این است که همه پروتکل‌ها را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: تعداد مبتلایان کارمندان بانک ها زیاد است و طبق این دستورالعمل باید حداقل تعداد حضور یابند. تجمع در بانک ها خیلی خطرناک است و از بانک ها هم خواسته ایم تسهیلاتی فراهم کنند که مردم راحت تر اقدامات بانکی خود را انجام دهند.

ابتلا بیش از ۹۴۰ راننده اسنپ به کرونا

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در خصوص برنامه‌های این ستاد از جمله اعمال قوانین در خصوص منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح توضیح داد: با راه اندازی سیستم مشترک با وزارت ارتباطات از دو هفته آینده افرادی که قصد مسافرت با هواپیما و اتوبوس دارند تنها با کد ملی قادر به دریافت بلیط خواهند بود.

رئیسی ضمن اشاره به منع استفاده از خدمات اتوبوس‌رانی و هواپیمایی برای مبتلایان به کرونا از دو هفته دیگر اظهار کرد: تمام سیستم‌ها بهم مرتبط شده است و با کد ملی استعلام گرفته می‌شود. هر فرد مبتلا به کرونا تا ۱۴ روز حق سفر ندارد.

رییسی درباره شرایط خطرناکی که رانندگان تاکسی های اینترنتی با آن رو به رو هستند، بیان کرد: پس از بررسی‌های ما از رانندگان تاکسی‌های اینترنتی مشخص شده ‌است که تاکنون بیش از ۹۴۰ راننده اسنپ به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و این افراد در حال حاضر نمی‌توانند مسافر جابجا کنند.

 جریمه ۵۰۰ هزار تومانی و ۱ میلیون تومانی برای تردد غیر مجاز بین شهری

وی تاکید کرد: موضوع محدودیت ها و تردد ها دو نوع است. شهرهایی که قرمز هستند ترددهای درون شهری و بیرون شهری دارند. مثلا فردی در تهران ساکن است و پلاک بومی هم دارد اما در شهر دیگر کارخانه دارد، اگر این فرد وارد شهر نشود مشمول جریمه نمی شود اما اگر به شهر دیگر وارد شد جریمه می شود.

رییسی در نهایت پس صحبت درباره منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهر های با وضعیت قرمز، تصریح کرد: هر شهر محدودیت‌های خودش را دارد. خروج از شهرها جریمه ندارد اما اگر فردی به شهر دیگر وارد شد جریمه می شود. اگر فردی از شهر نارنجی وارد هر شهری شد ۵۰۰ هزار تومان و از شهر قرمز ۱ میلیون تومان جریمه می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.