نظر یک کارشناس بورس در مورد تصمیم ممنوعیت فروش سهم در همان روز خرید

0 30

به گزارش چاپار نیوز، روز گذشته اعلام شد که فروش سهام خریداری شده در همان روز ممنوع می باشد. بر اساس این تصمیم، ممنوعیت فروش سهم گفته می شود می تواند به کمک وضعیت بازار بیاید.

مهرزاد منتظری اعتقاد دارد که شاید گفته شود، این تصمیم در حمایت از بازار گرفته شده، اما به طور کلی قابل دفاع نیست.

او در این بار توضیح داد : احتمالا تصمیم‌گیران احساس کردند منابعی که طی چند هفته گذشته برای حمایت از بازار سهام به این بازار تزریق کرده‌اند توسط نوسان‌گیران روزانه سوء‌استفاده می‌شود. دلیل ممنوعیت فروش سهم هم همین است.

او توضیح داد: در واقع ممکن است برخی نوسان‌گیران سهم را با قیمت پایین بخرند و با قیمت بالاتر به شخص حقوقی که در حال حمایت از بازار است بفروشند به همین دلیل چنین تصمیمی را اخذ کرده‌اند.

منتظری می گوید که  تصمیم مذکور در شرایط عادی بازار قابل دفاع نیست و ادعا کرد: نوسان‌گیران باعث می‌شوند نقدشوندگی بازار بالا برود. ممکن است این تصمیم در شرایط فعلی که فشار فروش در بازار زیاد است به نفع بازار باشد اما در کل تصمیم خوبی به حساب نمی‌آید.

مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران می گوید که با نظرسنجی از فعالان منصف بازار سرمایه، این تصمیم گرفته شده است و بر اساس نظرسنجی، حدود ۸۰ درصد فعالان مجازی بازار سرمایه، موافق این تصمیم بوده اند.

او گفت: در این شرایط، سهامداران به ویژه حقوقی‌ها که در بازار، عملیات نقدشوندگی و اطمینان بخشی را انجام می‌دادند، از متولیان بازار سرمایه انتظار داشتند برای جلوگیری از نوسان گیری روزانه به نحوی ممنوعیت ایجاد کنیم تا ثبات بیشتری به بازار برگردد و از هیجانات بازار، کاسته شود. به این ترتیب اگر کسی سهمی را در روز معاملاتی بخرد، در همان روز امکان فروش آن را ندارد، اما اگر کسی از قبل، سهم را داشته باشد می‌تواند بفروشد و دوباره با تشخیص خود بخرد.

 

این ها را هم ببینید

معاملات شاخص سهام در بورس ایران چه تاثیری دارد ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.