ممنوعیت صادرات خامه در پی گرانی کره

0 15

به گزارش چاپار نیوز، دبیر ستاد تنظیم بازار طی خبری از ممنوعیت صادرات خامه اطلاع داد و بیان کرد که سازمان توسعه تجارت موظف شده تا برای صادرات شیرخشک عوارض مشخص نماید.

در روزهای اخیر قیمت کره افزایش یافت و به قیمتی معادل دو برابر قیمت قبل رسید مثلا قیمت کره ۱۰۰گرمی از ۴۵۰۰ تومان به حدود ۸۰۰۰ تومان افزایش یافت. بر اساس آن چه که به گوش می رسد، عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده های لبنی، ستاد تنظیم بازار نیز این افزایش قیمت ها را تکذیب نکرده است. طبق آن چه که گفته می شود دلیل این اتفاق تغییر گروه ارزی کره از دولتی به نیمایی می باشد که اکنون به دلیل پایان یافتن ذخایر قبلی در بازار افزایش قیمت داشته است.

پس از این اتفاق محمدرضا کلامی، دبیر ستاد تنظیم بازار در مورد این اتفاق اظهار کرد و گفت که کره از فهرست دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات حذف شده است و ادامه داد: با توجه به اینکه ذخایر کره وارداتی با این ارز در کشور وجود داشت، نظارت کافی و کامل بر توزیع این ذخایر با قیمت‌های متعارف و متناسب با ارز ۴۲۰۰ تومانی صورت گرفت. حالا اما با پایان ذخایر کره با ارز ۴۲۰۰ تومانی، تاثیر تغییر ارز مبنای واردات بر بازار روشن شده است. البته ستاد تنظیم بازار سازمان توسعه تجارت را مکلف کرده است به فوریت نسبت به تعیین عوارض صادراتی برای شیرخشک و محصولات لبنی اقدام کند.

طبق اظهارات او با تصویب ستاد تنظیم بازار، سازمان توسعه تجارت باید در اسرع وقت، ممنوعیت صادرات خامه را هم عملی نماید. دلیل این تصمیم با توجه به اثرگذاری بازار شیر و لبنیات کشور از تقاضای صادرات شیرخشک و خامه گرفته می شود.

ممنوعیت واردات کره ادامه خواهد داشت

وی ضمن تاکید بر این نکته که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید کنندگان موظف است سقف قیمت کره داخلی را مشخص کند و برای کارگروه تنظیم بازار گزارشی را به منظور طی کردن مراحل تصویب این تصمیم ارسال کند، در مورد درستی خبر مموعیت واردات کره توضیح داد: واردات کره ممنوع نیست و این تغییرات قیمتی، همان طور که اشاره کردم تحت تاثیر تغییر ارز مبنای واردات از ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.