بین معلولیت و رسانه عدالت برقرار نیست/ فاقد درک و ارتباط اجتماعی

سید محمد صادقی ، استاد دانشگاه و فعال اجتماعی در زمینه معلولیت و رسانه در گفت وگویی ، گفت: در یک پیام به موضوعات بخش های مختلف موضوع پیام ، فرستنده ، گیرنده ، محتوا ، رسانه و متن به قسمت های مختلف تقسیم می شود. در برخی از این مسائل ، ما با مشکلات جدی روبرو هستیم.
وی با اشاره به اینکه ما در بخش بسترسازی مشکلی داریم ، گفت: فضای فرهنگی جامعه امروز ما آماده نیست و محیطی که با موضوع معلولیت و رسانه منطقی سروکار دارد تعریف نشده است.
وی با بیان اینکه نگرش های جامعه امروز نتیجه واقعیت ها و اطلاعاتی است که به طور کامل در جامعه القا نشده است ، خاطرنشان کرد: مهمترین بخشی که باید به آن پرداخته شود ، مسئله تغییر نگرش است. زیرا سالهاست که به مسئله معلولیت منطقی پرداخته نشده است و غالباً جامعه تولیدکننده محتوا ذی نفع نبوده است.
وی ادامه داد: غالباً افراد عادی که اطلاعات کافی در مورد معلولان ندارند ، محتوا تولید کرده اند و عموماً به صورت ناقص و گاه زاویه دار با این فضا برخورد می کنند و همین امر باعث شده است جامعه نگاه متفاوتی از واقعیت ها و همراه با کلیشه های منفی به معلولیت داشته باشد. برای رفع هر یک از آنها زمان و انرژی زیادی لازم است.
وی با تأکید بر اینکه در زمینه معلولیت کلیشه های زیادی وجود دارد ، اظهار داشت: اکثریت جامعه افراد معلول را افراد دلسوز می شناسند و در بسیاری از فیلم ها افراد معلول قربانی رفتارهای منفی ، خشونت یا گاهی اوقات از فرد معلول در خندیدن در فیلم استفاده می شود و به طور کلی فرد معلول در فیلم ها فردی است که فاقد درک و ارتباط اجتماعی است.
این فعال اجتماعی در زمینه معلولیت افزود: این معضل به جامعه نیز سرایت می کند. زیرا وقتی شما به عنوان بیننده تصویر درستی از یک معلول دارید ، در واقع می توانید با یک معلول منطقی برخورد کنید.
وی بابیان اینکه ما در حال تلاش برای انجام کاری در قسمت فرهنگی معلولان هستیم ، تصریح کرد: از این نظر با برخی از دوستان فیلمساز صحبت کرده ایم که در بخش مسئولیت اجتماعی لازم است به مسئله معلولیت پرداخته شود حتی اگر در فیلم سینمایی قهرمان داستان معلول باشد. این در کنار بودن در کنار شخصیت های اصلی نیست تا جامعه بتواند با او ارتباط برقرار کند.
وی با اشاره به اینکه افراد معلول در برنامه های کودکان دیده نمی شوند ، اظهار داشت: “در بسیاری از موارد ما افراد معلول را نمی بینیم. از آنجا که شهر آمادگی پذیرش این افراد را ندارد و تردد در شهر برای این افراد امکان پذیر نیست و از طرف دیگر  معلولیت به اندازه کافی در رسانه ها مطرح نمی شود.
این فعال اجتماعی حوزه معلولیت و رسانه گفت: با عدالت رسانه ای فاصله زیادی وجود دارد. ما دریافتیم که به اندازه کافی در رسانه ها پوشش داده نشده است.
این فعال اجتماعی در رابطه با معلولیت و رسانه گفت : با عدالت رسانه ای فاصله زیادی وجود دارد. اگر احساس شود که حدود ۱۵ درصد ازجامعه امروزی دارای معلولیت هستند و جمعیت این افراد به انضمام خانواده این افراد که با این مسئله درگیر هستند آمار بالایی است متوجه می‌شویم که به اندازه کافی در رسانه به این موضوع پرداخته نشده است.
وی ادامه داد: “ما شاهد اثرات عدم توجه به این موضوع در خیابان ، مطب دکتر و غیره هستیم. زیرا وقتی کودک مبتلا به اوتیسم بی قرار است و شرایط محیطی را تحمل نمی کند ، افراد دیگر درک درستی از کودک و خانواده او ندارند و این به منزله عدم تربیت صحیح کودک است.
وی گفت: “اگر موضوع عدالت رسانه حفظ می شد ، می توانستیم بخش قابل توجهی از جامعه را درگیر کنیم ، اطلاعات کامل تری در اختیار آنها قرار دهیم و ببینیم که اتفاقات خوب به صورت تصاعدی رخ می دهد.”
وی باتوجه به فاصله معلولیت و رسانه خاطرنشان کرد: از آنجا که نتوانستیم موضوع معلولیت را روشن کنیم ، افراد معلول نیز از بسترهای رسانه ای فاصله گرفته اند و متأسفانه نتوانسته اند درد خود را به عنوان ذینفع نشان دهند.
وی تأکید کرد که بهترین افراد برای بیان مشکلات معلولان این افراد هستند. وی به دلیل اینکه آنها درگیر این موضوع هستند ، افزود: خوشبختانه رسانه ها از شکل تجمیع شده گذشته به سکوهای منفرد تبدیل شده اند و در زمینه های مختلف می بینیم که شخصی با ایجاد صفحه ای در زمینه صدا و سیما عملکرد مثبتی دارد. پیام ها ، و همچنین می بینیم که برخی افراد توانایی خود یا فرزندشان را به دیگران نشان می دهند.
صادقی با اشاره به اینکه برخورد منطقی با یک مسئله باعث تغییر نگرش های منفی می شود ، گفت: “در گذشته مخاطبان منفعل بودند و هر محتوایی که به آنها داده می شد را با چند شبکه محدود دریافت می کردند ؛ اما امروز به دلیل تنوع رسانه ها ، مخاطبان فعال شدند و ما باید به مخاطبان اطلاع دهیم که آنها انتخاب درستی دارند.
صادقی با تأکید بر فاصله معلولیت و  رسانه اینکه در بسیاری از موارد نشان داده شده است که رسانه های دیجیتال رقیب جدی رسانه های معتبری مانند رادیو و تلویزیون هستند ، گفت: وظیفه مهم رسانه ها کمک به مخاطبان فعال برای انتخاب رسانه با مراقبت و محتوای بیشتر مردم باید یک منطق و استاندارد را به آنها منتقل کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.