نانوایان مشهد همچنان با مشکل کمبود آرد رو به رو هستند!

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، این روزها بسیاری از نانوایان در مشهد با مشکل کمبود آرد رو به رو هستند. این در حالی است که بسیاری از نانوایان نصف میزان لازم برای پخت نان، سهمیه آرد دریافت می کنند. رئیس اتحادیه نانوایان مشهد در این خصوص گفت و گویی با یکی از رسانه های خبری داشت و در این مصاحبه بیان کرد : متاسفانه تعدادی از واحدهای آزاد ما که از سال ۹۸ سهمیه آرد برای آنان مشخص شده‌ و باید از سامانه خرید کنند، برای خرید سهمیه خود دچار مشکلاتی هستند و به طور مثال نانوایی‌هایی در سطح شهر وجود دارند که ۱۰ کیسه آرد برای پخت لازم دارند اما پنج کیسه سهمیه آرد به آنان تعلق گرفته ‌است.

مصطفی کشتگر در خصوص مشکل کمبود آرد در نانوایی‌ها، اظهار کرد: تاکنون مشکل نانوایی‌ها حل نشده، کماکان مشکل آرد دارند و برای تامین مابقی آرد خود باید آن را از بازار آزاد با دو تا سه برابر قیمت خریداری کنند و زمانی که آرد را با قیمتی بالاتر خریداری کنند، قاعدتا نمی‌توانند قیمت مصوب را رعایت نمایند.

وی همچنین یاد آور شد: بسیاری از واحدهای یارانه‌ای و نیمه‌یارانه‌ای همواره تقاضا دارند تا سهمیه بیشتری برای پخت به آنان تعلق گیرد و برخی از واحدهای آزاد در استان وجود دارد که اصلا آرد ندارند، یعنی واحد صنفی پروانه کسب دارد، اما به این واحد آرد تعلق نگرفته ‌است.

مصطفی کشتگر درباره ناهماهنگی سهمیه تعلق گرفته به استان با حجم مورد نیاز آن، گفت: استان خراسان رضوی و شهر مشهد با توجه به حجم و تعداد نانوایی‌ها سهمیه آرد کمی را دریافت می‌کند، در حالی ‌که ممکن است برخی استان‌ها در کشور با توجه به حجم نیازشان سهمیه‌ای مازاد بر نیاز داشته ‌باشند.

رئیس اتحادیه نانوایان مشهد ضمن اشاره به صحبت‌هایی مبنی بر افزایش قیمت نان، بیان کرد: هر ساله افزایش قیمت نان انجام می‌شود و ارتباطی با کمبود آرد ندارد. آبان ماه سال ۹۸ پس از پنج سال نرخ‌گذاری نان برای بخش دولتی مجددا انجام شد. در سال ۹۹ با وجود تورم موجود در کشور و اینکه از آبان ماه تاکنون مایه خمیر ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ و از ابتدای فروردین با ۳۰ درصد افزایش قیمت در بیمه تامین اجتماعی مواجه بودیم، باید این افزایش قیمت انجام شود. این موضوع اتفاقی‌ است که هر ساله رخ می‌دهد و ممکن است که نانوایی‌ها حتی با قیمت‌های جدید پس از دو ماه باز هم دچار مشکل شوند.

کشتگر همچنین تاکید کرد: دولت اعلام می‌کند که به نان یارانه تعلق می‌گیرد، در حالی‌ که این یارانه تنها به ۲۵ درصد مواد اولیه نان تعلق گرفته و ۷۵ درصد مابقی مواد اولیه همچنان بدون یارانه و با افزایش قیمت‌های روزانه خریداری می‌شود.

رئیس اتحادیه نانوایان مشهد بیان کرد: نانوا واقعا به مرز استیصال رسیده‌ و نمی‌توان با بخشنامه و به ‌صورت دستوری نرخ نان را نگه ‌داشت.

وی درباره شرایط نابسامان در نانوایی‌های سطح شهر، اظهار کرد: بسیاری از واحدهای نانوایی در سطح شهر اقدام به تعدیل نیرو کرده‌اند و در برخی از نانوایی‌ها، یک نیرو، کار دو نفر را انجام می‌دهد تا شاید بتوانند مقداری در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند.

رئیس اتحادیه نانوایان مشهد درباره ضرورت تعادل بین کیفیت و قیمت اعلام کرد: ما همواره از لزوم حفظ کیفیت صحبت می‌کنیم، در حالی‌که کیفیت رابطه مستقیمی با قیمت و کارگر متخصص دارد و اگر ما نتوانیم هزینه یک کارگر را برابر چیزی که قانون کار اعلام کرده‌، پرداخت کنیم، در نانوایی نخواهد ماند.

کشتگر در نهایت افزود: اتحادیه همیشه آماده ‌است تا با مدرک و به صورت مستدل آنالیز قیمت‌ها را در اختیار هر ارگانی قرار دهد تا بررسی کنند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.