مشکلات ساختاری در اقتصاد ایران / تاثیر محدودیت ها بر عملکرد دولت

داوود بهبودی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان‌شرقی در گفتگو با خبرنگاران گفت: اقتصاد ایران دچار مشکلات ساختاری مثل وابستگی به نفت است و مسائل سیاسی و تحریم‌های داخلی و خارجی، محدودیت‌هایی بر عملکرد دولت‌ها تحمیل می‌کند.

بهبودی اظهار داشت: دولت هایی که توسط مردم انتخاب می شوند و به وعده های خود عمل می کنند گاهی با موانعی روبرو می شوند و در بعضی جاها اقدامات مناسبی برای حل مشکلات انجام نمی شود.

وی افزود: اگر به سوابق دولت های مختلف در کشور نگاه کنیم، موفقیت ها، کاستی ها و ناکامی هایی وجود دارد که اگر منصفانه قضاوت کنیم، به برخی اهداف دولت دست یافته ایم و در سطح ملی و استانی نیز دستاوردهایی داشته ایم اما با یک سری اهداف تعیین شده نیز نرسیده ایم.

وی خاطرنشان کرد: انتظارات جامعه به تدریج در حال افزایش است. زیرا سطح زندگی و شرایط رفاهی با گذشته متفاوت است.

تحریم های داخلی بر اقتصاد کشور تأثیر می گذارد

بهبودی همچنین به تحریم های داخلی از جمله سوء مدیریت، قوانین و مقررات دست و پاگیر، مراحل طولانی اداری، ناسازگاری و ناهماهنگی نهادهای مرتبط، رانت جویی و فرار مالیاتی اشاره کرد و گفت: نظام حاکم به عنوان یک رهبر توسعه باید بتواند این امور را مدیریت کند و مردم و بخش خصوصی نیز باید پشتیبانی لازم را انجام دهند.

وی یادآور شد: آذربایجان شرقی از لحاظ اقتصادی در بخش صنعت، کشاورزی، تجارت، خدمات، حوزه پزشکی و سلامت و گردشگری یک استان فعال است. مردم همچنین دارای فرهنگ اقتصادی ویژه ای هستند که در نتیجه آن سهم فعالیت های بخش خصوصی در استان بالاتر از میانگین کشور است.

وی افزود: در واقع اقتصاد ما درون زاتر، خوداتکاتر و توانمندتر است و این امر می تواند زمینه های جهش اقتصادی برای آینده استان را فراهم کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی، اظهار داشت: ذخایر معدنی زیادی در استان وجود دارد و بیش از ۵۰ درصد این ذخایر ۸.۵ میلیارد تنی را نفلین سینیت تشکیل می دهد که روند عملیاتی آن هنوز تکمیل نشده است.

استقرار یک درصد مس جهان در آذربایجان شرقی/مس موتور توسعه استان

وی افزود: ما در زمینه مس نیز بسیار غنی هستیم و طبق برآوردها بیش از یک درصد مس جهان در آذربایجان شرقی است.

وی خاطرنشان کرد: این صنایع در مراحل اولیه بهره برداری قرار دارند و صنعت مس در استان ما جوان است و فقط ۱۰ تا ۱۵ سال است که شروع به تولید کنسانتره کرده که طبیعی است فاصله زیادی با استانهایی که بیش از ۵۰ سال پیش فعالیتهای مرتبط با مس را شروع کرده اند داشته باشیم.

بهبودی ادامه داد: ما باید تلاش کنیم تا زنجیره اکتشاف، استخراج، بهره برداری و تبدیل کنسانتره به ذوب، پالایش و کاتد مس تکمیل و فراتر از آن، صنایع پایین دستی مس ایجاد شود که می تواند ارزش افزوده و اشتغال اصلی در این مرحله ایجاد کند.

وی با بیان اینکه این معدن فعالیتی بسیار سرمایه بر است و در مراحل اولیه نمی تواند اشتغالزایی زیادی ایجاد کند، افزود: شرکت ملی مس از گذشته در معدن مس سرمایه گذاری کرده است و در سالهای اخیر خیز خوبی در این ارتباط برداشته شده و بخش خصوصی در این زمینه ها فعال است.

وی ادعا کرد: برآورد ما این است که بخش معدن از جمله مس می تواند یکی از موتورهای توسعه استان آذربایجان شرقی در آینده باشد.

مزایا و قابلیت های استان آذربایجان شرقی

این اقتصاددان در بخشی دیگر از سخنان خود و پس از اشاره به مشکلات ساختاری در اقتصاد ایران توضیح داد: آذربایجان شرقی از مزایا و ظرفیت های مطلوبی در زمینه ماشین سازی و صنایع خودرو، صنایع غذایی و شیرینی، نساجی و فرش، کیف و کفش، فولاد، شیشه و داروسازی برخوردار است.

وی افزود: در زمینه گردشگری نیز جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری داریم و با حذف کرونا، منطقه شمال غرب کشور یک محور بکر و جدید برای آینده گردشگری ایران خواهد بود؛ زیرا محور گردشگری مرکز کشور اشباع شده و منطقه شمال غرب به تدریج در حال شکوفایی است.

وی اعلام کرد: در ۱۰ سال اخیر ظرفیت هتل سازی در استان گسترش یافته و فرهنگ گردشگری شهروندان نیز ارتقا یافته است و تبریز ۲۰۱۸ نیز نکته شروع خوبی در این زمینه بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.