ظریف:در مورد مسائل منطقه ایران با آمریکا گفتگو نمی کنیم

ظریف در رابطه با مسائل منطقه و برجام گفت: آمریکا در چهار سال گذشته هیچ چیزی از توافق هسته ای (برجام )را اجرا نکرده است. اگر بایدن هم مسیر ترامپ را دنبال کند هیچ چیزی از ما به دست نمی‌آورد.

ظریف درباره برجام نیز افزود: بر اساس ماده ۳۶ توافق هسته‌ای (برجام) ما می‌توانیم به توافق پایبند نباشیم چرا که طرف دیگر به تعهدات خودش عمل نکرده است. سلاح هسته‌ای امنیت ما را بیشتر نمی‌کند بلکه امنیت جهان را از بین می‌برد.

وزیر خارجه کشورمان درباره جنگ یمن عنوان کرد: سلاحی که عربستان سعودی می‌خرد در جنگ یمن تعیین کننده نیست بلکه این مقاومت مردم یمن است که تعیین کننده است. عربستان سعودی نمی‌تواند به پیروزی نظامی در یمن دست پیدا کند و نمی‌تواند پشت میز مذاکره آنچه را که از راه نظامی نتوانسته به دست بیاورد کسب کند.

ظریف در ادامه بحث مسائل منطقه ایران عنوان کرد: اگر اسرائیل به ایران حمله کند به خودکشی اقدام کرده است نه تنها برای خودش بلکه برای شرکای خودش در منطقه نیز چنین اقدامی کرده است. اسرائیل باید بداند که سیاست‌های حمایت از گروه‌های تروریستی بدون پاسخ نخواهد ماند. اشتباه همسایگان ما این است که به اسرائیل اجازه دادند این منازعه را به خاک آن‌ها بکشاند و اسرائیل امنیت آن‌ها را خواهد گرفت و از آن‌ها دفاع نخواهد کرد.
محمد جواد ظریف درباره سوریه نیز گفت: هدف ما در سوریه جنگ با تروریسم است.

وزیر خارجه کشورمان درباره تحولات لبنان نیزافزود: برای کمک به لبنانی‌ها برای توافق تلاش می‌کنیم و نمی‌توانیم هیچ توافقی را به لبنانی‌ها تحمیل کنیم و هیچ کسی توانایی چنین کاری را ندارد.

او تاکید کرد: پس از فاجعه انفجار بندر بیروت، پیشنهاد‌هایی را برای کمک به لبنان ارائه کردیم، اما فشار‌های آمریکا مانع از این شد که لبنان کمک ما را بپذیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.