مراقبت های زمان بارداری و پس از زایمان که باید به آن ها توجه شود

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با تاکید بر اهمیت مراقبت های زمان بارداری گفت: نکته مهم این است که حتی با انجام زایمان نیز مراقبت بارداری به اتمام نمی‌رسد و تا ۶ هفته بعد از زایمان هم باید مراقبت‌ها ادامه داشته باشد. دکتر زهره داوودی مقدم در گفت وگویی، با تأکید بر اینکه مراقبت های بارداری قبل از بارداری باید انجام شود، گفت: زنی که تصمیم به بارداری گرفته است باید با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کند که از نظر جسمی معاینه شده و در عین حال درباره سوابق بیماری اش پرس وجو شود؛ زیرا برخی از بیماری ها قبل از اقدام به بارداری باید با دارو کنترل شوند. تعیین گروه خونی، برخی آزمایش های خونی، چکاپ کلیه ها و… اقدامات مهم دیگر قبل از بارداری است تا در صورت مساعد بودن همه شرایط، اجازه اقدام به بارداری داده شود.

وی افزود: قرص های اسیدفولیک باید از این دوران شروع شود تا از برخی نقایص لوله عصبی جلوگیری شود. مراقبت های جدی از ابتدای زمان بارداری آغاز می شود و زن باید پس از اولین آزمایش و احراز بارداری به متخصص زنان مراجعه کند. ما بارداری را به سه بخش سه ماهه تقسیم می کنیم که در هر سه ماه برخی اقدامات باید انجام شود. در سه ماهه اول باید بررسی کنیم که حاملگی خارج رحمی رخ نداده است و مراقب باشیم که جنین سقط نشود. غربالگری جنین باید در اواخر سه ماهه اول انجام شود. در سه ماهه دوم، غربالگری دوم، سونوگرافی سلامت و چکاپ دهانه رحم انجام می شود و در سه ماهه سوم مواردی مانند جفت سرراهی، خونریزیهای احتمالی، وزن گیری جنین و… بررسی می شود.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: نکته مهم این است که مراقبت های زمان بارداری حتی پس از زایمان نیز پایان نمی یابد و مراقبت ها باید تا ۶ هفته پس از زایمان ادامه داشته باشد. کنترل فشار خون، معاینه زخم برای جلوگیری از عفونت و… از جنبه های مهم مراقبت های بعد از زمان بارداری است.

وی با تأکید بر لزوم فاصله کافی بین دو بارداری گفت: یکی از اقدامات پزشک، مشاوره مناسب در این زمینه است؛ زیرا فاصله زمانی بین دو بارداری باید مناسب باشد. فاصله مناسب بین دو بارداری ۱۸ ماه یا بیشتر است.

داوودی مقدم ادامه داد: اصلاح سبک زندگی، بهبود تغذیه، ترک سیگار، قلیان و الکل، انجام ورزش مناسب و… از نکات بسیار مهم در مراقبت های زمان بارداری است که باید رعایت شود.

وی به تصور غلط در زنان باردار اشاره کرد و گفت: این تصور که استفاده از هر نوع گیاه دارویی برای دوره بارداری مناسب است، درست نیست. به عنوان مثال شیرین بیان باعث فشار خون می شود، بنابراین سعی می کنیم در دوران بارداری این موضوع را کنترل کنیم. قبل از مصرف چنین مواردی بهتر است با پزشک مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.