انجام مراسم نماز و تطهیر پیکر استاد محمدرضا شجریان در بهشت زهرا

0 12

به گزارش چاپار نیوز، مراسم تطهیر و اقامه نماز بر پیکر استاد آواز ایران، محمدرضا شجریان صبح امروز در بهشت زهرا تهران انجام گرفت. بر طبق برنامه ریزی انجام شده، پیکر این هنرمند ارزشمند از بهشت زهرا به فرودگاه مهرآباد و پس از آن برای خاکسپاری در شهر توس، به مشهد منتقل خواهد شد.

محمدرضا شجریان در روز پنجشنبه مورخ ۱۷ مهـر ماه و در سن ۸۰ سالگی دار فانی را وداع گفت.

بنابر گزارشات واصله، پیکر محمدرضا شجریان روز پنجشنبه مورخ ۱۷ مهر ماه به بهشت زهرا(س) منتقل شده و صبح روز جمعه هم مراسم نماز و تطهیر ، به امامت حجت الاسلام محمود دعایی بر پیکر این هنرمند انجام گرفت.

لازم به ذکر است که در مراسم تطهیر و نماز این هنرمند در کنار خانواده مرحوم شجریان، جمعی چند صد نفره از علاقمندان به استاد آواز ایران، مسوولان فرهنگی چون سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدمجتبی حسینی (معاون هنری)، محمد الهیاری (مدیر کل مرکز موسیقی)، علی مرادخانی (مدیرعامل موزه موسیقی)، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) و همچنین هنرمندانی از جمله حسین علیزاده، داریوش پیرنیاکان، داوود گنجه ای، فردین خلعتبری، تهمورس پورناظری، وحید تاج، شهرام صارمی، علی سرابی،  زیدالله طلوعی و … حضور پیدا کردند.

محمدرضا شجریان، نماد ادبیات و موسیقی ایران

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم تشییع پیکر استاد محمدرضا شجریان در خصوص این استاد به نام موسیقی‌دان ایرانی اعلام کرد: استاد شجریان در تاریخ هنر و موسیقی ایران جایگاه خاصی داشته و دارد، یکی از ویژگی‌های عمده ایشان این بود که حلاوت ادبیات را با شیرینی موسیقی ترکیب کرده بود.

وی افزود: بخش قابل توجهی از ماندگاری ادبیات ایران، ادبیات کلاسیک و معاصر با موسیقی استاد شجریان در جان مردم جای گرفت، مردم ایران از دو گوش صدای استاد شجریان را می‌شنیدند، هم از طریق آوای موسیقی ایشان و هم حلاوتی که زبان شعر و ادبیات ایران داشت.

صالحی خاطر نشان کرد: انتخاب‌های ایشان و ‌فرصت‌هایی که برای ارتباط مردم با پیام‌ها و نکات محتوایی و حکمت ادبی ایران وجود داشت از طریق آواز و موسیقی او در دل مردم راه پیدا می‌کرد.

همچنین در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محمدرضا شجریان را نماد ادبیات و موسیقی ایران نامید.

در این مراسم، حسین علیزاده، داریوش پیرنیاکان و داوود گنجه ای وظیفه سخنرانی را عهده دار شده بودند که هر کدام در جملاتی کوتاه به توصیف استاد شجریان پرداختند.

مراسم تطهیر با انتقال پیکر استاد شجریان به سالن قرائت نماز میت، با اجرای عباس سجادی و در حدود ساعت ۶ شروع شد.

حسین علیزاده در سخنرانی کوتاهش در این مراسم بیان کرد که استاد شجریان نشان داد برای همیشه زنده خواهد ماند و فراموش نمی‌شود.

داریوش پیرنیاکان در مراسم نماز و تطهیر این هنرمند، از آرزویش گفت و اینکه دوست داشته وقتی می‌میرد، محمدرضا شجریان برایش آواز بخواند.

پیرنیاکان در ادامه صحبت هایش از محمدرضا شجریان با عباراتی چون «دماوند» و «تخت جمشید» ایران یاد کرد.

در ادامه داود گنجه‌ای نسبت به همزمانی درگذشت محمدرضا شجریان با روز اربعین ابراز خوشحالی نمود.

محل تدفین استاد شجریان

بر اساس توضیحات همایون شجریان، مقرر شده تا پس از اقامه نماز میت، پیکر محمدرضا شجریان ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی مرتبط با ایام کرونا، برای خاکسپاری به شهر توس مشهد منتقل شده و در آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی به خاک سپرده شود.

بر طبق وصیت این هنرمند، پیکر ایشان در شهر توس و در کنار مقبره فردوسی و آرامگاه اخوان ثالث، دفن خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.