جزئیاتی جدید درباره مراحل تولید واکسن ایرانی کرونا / عوارض این واکسن چیست؟

به گزارش چاپارنیوز، دکتر جلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن تاکید بر این نکته که یکی از واکسن های ایرانی کرونا موفق به دریافت کد اخلاق شده، توضیحاتی را در رابطه با آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه آزمایشات انسانی واکسن های ایرانی کرونا ارائه داد.

دکتر جلیل کوهپایه زاده در خصوص نحوه ورود به فاز مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا بر انسان ها، اعلام کرد: در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی ایران با یکی از شرکت هایی که در حال ساخت واکسن هستند، قرارداد داریم تا فاز انسانی واکسن توسط ما انجام شود ؛ البته درحال حاضر مجوزی برای آغاز مطالعات انسانی اخذ نشده است اما کد اخلاقی برای این واکسن دریافت شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران اینگونه ادامه داد: در مورد واکسن دیگری هم با شرکت دیگری مذاکره کردیم و اعلام آمادگی کردیم در مجموعه دانشگاه به صورت پایلوت و نمونه فاز مداخلات انسانی را انجام دهیم. در واقع اعلام آمادگی کردیم که فاز انسانی دو واکسن از مجموعه واکسن هایی که در ایران بر آنها فعالیت می شود توسط دانشگاه ما انجام شود.

کوهپایه زاده در رابطه با زمان اجرای فاز مطالعات انسانی واکسن، اظهار کرد: مطمئن نیستیم اما امیدواریم تا اواخر آذرماه بتوانیم نمونه را دریافت کنیم. پس از آن یک تا دو ماه هم زمان خواهد برد تا ترایال انسانی آن انجام شود و تصور می کنیم در مورد این دو واکسن که دانشگاه ما مسئول آن است تا اواسط زمستان می توانیم به انجام فاز انسانی واکسن امیدوار باشیم.

این مقام مسئول در زمینه نحوه جذب داوطلب برای آغاز فاز مطالعه انسانی واکسن ایرانی کرونا، عنوان کرد: با اعلام فراخوان اقدام به جذب داوطلب می کنیم و طبیعتا برخی ویژگی ها و مشخصات در ترایال انسانی برای داوطلبان تعریف می شود تا به عنوان مثال کسانی که بیمار نباشند و شرایط سنی مشخص و … داشته باشند، جذب شوند اما، اساس کار ما داوطلبانه است.

عوارض استفاده از واکسن کرونا ایرانی

وی ضمن اشاره به اینکه هر واکسنی می تواند دارای عوارضی هم باشد، گفت: کسانی که به شکل داوطلب برای تزریق واکسن می آیند، به این موضوع هم آگاه هستند. اما عوارض واکسن در فاز حیوانی بررسی می شود و اگر در فاز حیوانی عوارض جدی نداشته باشد، در فاز انسانی هم اتفاق عمده و جدی برای انسان نمی افتد.

دکتر کوهپایه زاده در خصوص زمان تاثیر و ایجاد ایمنی زایی واکسن کرونا، اینگونه اظهار نظر کرد: چون بیماری هنوز ابعاد ناشناخته ای دارد، پیش بینی میزان اثرگذاری واکسن خیلی سخت است؛ چون ویروس را خیلی خوب نمی شناسیم و با جهش هایی که یافته است قضاوت در مورد آن راحت نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان تصریح کرد: مردم نباید فراموش کنند فعلا بهترین واکسن موجود علیه کرونا، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.