محمد اسلامی از  نوسازی کامیون به چرخه حمل‌ونقل خبر داد!

طبق گزارش خبرگزاری چاپار نیوز، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در پی مصاحبه ای با یکی از رسانه ها، وزیر راه و شهرسازی همچنین خبر از نوسازی کامیون ها داد و ضمن اشاره به پیشرفت خارق العاده ساخت آزادراه های نیمه کاره در کشور اظهار کرد: در ابتدای دولت یازدهم ۲۱۰۰ کیلومتر آزادراه ساخته شده بود که هم اکنون این میزان توسعه طول آزادراه ها را به ۳ هزار و ۱۰۰ کیلومتر رسانده است.

همچنین درباره جزئیات کنار گذر اصفهان بیان کرد: این پروژه یک بخش از کریدور آزادراهی شمال به جنوب آزادراه تهران_ اصفهان است که به آزادراه اصفهان شیراز و نهایت به بوشهر متصل می‌شود و محور مرکزی این پروژه شمال-جنوب است.  طول این آزادراه ۱۰۰ کیلومتر است که ۶۶ کیلومتر آن تا چند روز آینده افتتاح می شود و ۳۴ کیلومتر باقیمانده هم تا پایان دولت دوازدهم تکمیل خواهد شد.

محمد اسلامی خبر از نوسازی کامیون ها داد

وزیر راه و شهرسازی همچنین افزود: ساخت این آزادراه موجب می‌شود که زمان عبور از اصفهان ۲ ساعت کاهش یابد و باعث حذف ترافیک های عبوری شهر اصفهان می شود و این مسیر به صرفه ترین مسیر شمال به جنوب خواهد بود. ساخت این آزادراه موجب کاهش ۲ ساعته زمان عبور از اصفهان می شود و باعث حذف ترافیک های عبوری شهر می شود از سوی دیگر این مسیر به صرفه ترین مسیر شمال به جنوب خواهد بود.

وی ضمن اشاره به موضوع نقش مهم توسعه آزادراه‌ها در صرفه جویی زمان و مصرف سوخت بیان کرد: در منطقه یک آزادراه تهران-شمال بین ۲ تا ۲.۵ ساعت مسافت کوتاه شده و از سال ۹۸ استفاده و حضور مردم در این آزادراه باعث کاهش چشمگیر مصرف سوخت شده است.

همکاری بانک ها در پیگیری برخط عوارض الکترونیکی

محمد اسلامی در ادامه درباره عوارض الکترونیکی هم افزود: به دنبال طرحی هستیم که عوارض از حساب رانندگان به هنگام عبور از گیت ها کسر شود و این طرح را به صورت برخط با همکاری بانک‌ها دنبال خواهیم کرد.

نوسازی کامیون ها با ورود ۵ هزار دستگاه کامیون

وزیر راه و شهرسازی همچنین خبر از نوسازی کامیون ها داد و بیان کرد: سن ناوگان جاده ای و مصرف سوخت در کشور ما به شدت افزایش یافته و ما نوسازی ۵۵ هزار دستگاه ناوگان باری را که هدف‌گذاری کرده‌ایم بنابراین طرح نوسازی ناوگان جاده ای را در دو بخش دنبال می کنیم.

وی در بین سخنان خود افزود که در بخشی از پروژه نوسازی ناوگان، تصمیم بر این است تا کامیون‌های سه سال کارکرده اروپایی وارد کشور شود و رانندگانی که تمایل دارند، کامیون نو وارد کنند از نظر وزارت راه و شهرسازی در این بخش مشکلی نخواهد داشت.

وی همچنین افزود: بخش دوم از طریق ساخت داخل دنبال می شود در چند سال گذشته تولید کامیون در کارخانجات داخلی کاهش یا متوقف شده بود اما وزارت راه و شهرسازی از طریق این طرح جدید سعی کرد کارخانه‌ها و زنجیره تامین آن ها را مجددا راه اندازی کند به همین دلیل با کارخانه ها و صاحب برند های بزرگی از جمله بنز، ولوو و اسکانیا صحبت شد تا قطعات این کامیون ها را تامین کنند.

وزیر راه و شهرسازی کشور تصریح کرد: قرارداد در این زمینه منعقد شده و ما سعی کرده ایم با این اقدام زنجیره تامین داخل را فعال کنیم چرا که کارخانجات متعهد شده اند قطعات مرغوب و متناسب با نیاز کشور و سازگار با شرایط آب و هوایی و جاده ای کشور استفاده کنند.

وی همچنین تاکید کرد: هم اکنون در یک سال و نیم گذشته موانع برای واردات کامیون های سه ساله را برطرف کرده ایم و امیدواریم امسال با تولید ناوگان داخلی و همچنین واردات کامیون‌های سه سال تحول خوبی در حوزه نوسازی کامیون ها رخ دهد.

محمد اسلامی در ادامه سخنان خود افزود: این کارخانجات قول داده‌اند که حداقل ۲ هزار دستگاه و حداکثر ۵ هزار دستگاه را تحویل دهند و امیدواریم به زودی چرخه نوسازی کامیون به چرخه اقتصاد کشور ملحق شوند.

همچنین ضمن اشاره به ورود ۵ هزار دستگاه کامیون به چرخه حمل و نقل افزود: تسهیلات یارانه ای از محل تبصره ۱۸ و منابع داخلی و همچنین ماده ۱۲ برای صرفه جویی در مصرف سوخت پرداخت خواهد شد و امیدواریم با این اقدامات نوسازی ناوگان سرعت گیرد.

ورود 5 هزار کامیون به چرخه حمل و نقل

باید تعامل بیشتری بین کشورهای مختلف در منطقه چابهار و مکران صورت گیرد!

وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به این امر که عموما اپراتوری بنادر در کشورهای مختلف را شرکت‌های حرفه‌ای انجام می‌دهند گفت: به دلیل توسعه تعاملات با جهان و همچنین ایجاد رونق اقتصادی نیاز داریم که در منطقه مکران و چابهار با کشورهای مختلف تعامل داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در بندر چابهار با اپراتوری شرکت هندی سعی کرده ایم سهم بار را افزایش دهیم و بتوانیم با این اقدامات توسعه دهنده نقش موثری در اقتصاد کشور ایفا کنیم.

محمد اسلامی همچنین افزود: این اقدامات از پیش از این دستور کار وزارت راه و شهرسازی بوده و هم اکنون هم دنبال می شود و ما باید بتوانیم سرمایه‌ها را از این طریق جذب کنیم.

وزیر راه و شهرسازی درباره تعاملات بین هند و افغانستان و ایران  گفت: تفاهمنامه سه جانبه بین دولت ایران، هندوستان و افغانستان منعقد شده و حضور شرکت هندی در قالب این تفاهم نامه بوده که حجم قابل ملاحظه‌ای از اقدامات ترانزیتی در قالب این معاهده به صورت واردات و صادرات انجام می‌شود.

محمد اسلامی همچنین بیان کرد: در شرایط کنونی اقتصاد کشور، توسعه ترانزیت ضروری است و این اقدامات را در قالب توسعه اقتصادی کشور انجام می‌دهیم.

توسعه زیرساخت ها و حمایت از شرکت های حمل و نقلی در بنادر

او با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در بنادر توسعه زیرساخت ها و حمایت از شرکت های حمل و نقلی و همچنین پشتیبانی کردن کشتی‌ها، تسهیل گری و حمایت از توسعه بازرگانی و تجارت کشور را انجام می دهد، افزود: گمرک در این زمینه تنها ارزیابی برای واردات و صادرات را انجام می‌دهد.

وی در نهایت درباره جرئیات پروازهای خارجی در ایام کرونا اعلام کرد که پرواز های ضروری در داخل و خارج کشور هم اکنون در حال انجام است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.