مجازات توهین به مقدسات، مسئولان و افراد عادی در قانون اساسی چیست ؟

0 9

به گزارش چاپار نیوز، توهین هرگونه حرف یا عملی است که قصد انجام دهنده آن، کوچک، خوار و پست جلوه دادن فرد مقابل است. طبق قانون توهین جرم است و قانونگذار برای آن مجازات در نظر گرفته است. بر اساس قانون مجازات این اقدام، شلاق یا جریمه نقدی می باشد.

اگر توهین بصورت ساده باشد دارای مجازات حداکثر ۷۴ ضربه شلاق یا از ۵۰ هزار تا ۱ میلیون ریال جریمه نقدی است. این در حالی است که توهین ساده به دو صورت حضوری و علنی انجام می‌شود. لازم به ذکر است که توهین حضوری در حضور شاهد یا وجود متن کتبی مانند پیامک تلفنی یا ایمیل قابل اثبات است.

به همین جهت، درصورت وجود شاهد یا فیلم، توهین‌هایی که در مکان‌های عمومی و علنی انجام می‌شوند، قابل اثبات می باشند.

در قانون موارد مختلفی در خصوص توهین نوشته شده است. چنانچه فردی به شخصی دیگر نسبت ناروای لواط یا زنا دهد، مستحق اجرای حد قذف است. بر اساس قانون حد قذف، ۸۰ ضربه شلاق است و برای اجرای آن محکوم باید نشسته بوده و لباس بر تن داشته باشد.

مجازات توهین به مقدسات چیست؟

توهین به مقدسات به معنای توهین به تمامی اشخاص و اماکنی است که در دین اسلام دارای قداست می باشند. برای مثال چهارده معصوم، پیامبران، عتبات و حرم‌های مقدسه و مساجد در شمار اماکن مقدس قرار دارند. در صورتی که توهین مصداق ساب النبی یعنی توهین به پیامبر باشد، حکم آن اعدام است، در غیر این صورت مجازاتی در حدود ۱ تا ۵ سال حبس در انتظار فرد توهین کننده می باشد.

توهین به مسئولان مجازات در پی دارد؟

براساس ماده ۵۱۴ قانون تعزیرات، ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی و ماده ۵۱۷ قانون تعزیرات توهین به مسئولان با مجازات همراه است.

بر این اساس، توهین به روسای سه قوه، نمایندگان مجلس، وزرا و کارکنان دولت بین ۳ تا ۶ ماه حبس یا ۷۴ ضربه شلاق یا ۵۰ هزار تا ۱ میلیون ریال وجه نقد در پی دارد. همچنین توهین به مسئولان حاضر در خاک ایران به شرط وجود قانون مشابه در کشور مقابل ۱ تا ۳ ماه حبس است.

چگونه می توان شکایتی بر مبنای توهین نوشت؟

برای ثبت شکایت توهین به اشخاص عادی می توان به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمود. در صورتی که مدارک شاکی شامل متن پیامک یا شهود باشد؛ پس از ثبت شکواییه، پرونده به دادسرای محل وقوع جرم ارجاع می گردد. در شرایطی که هتک حرمت در فضای مجازی انجام شده باشد، پرونده توسط دادسرای جرائم فضای مجازی پیگیری می شود.

اگر جرم به صورت پیامک یا در فضای مجازی صورت گرفته است، باید برای استعلام خط تلفن همراه اقدام نمود و حتما پیام ها در تلفن همراه نگه داری شوند.

در صورتی که برای اثبات جرم و توهین، شاهد وجود دارد، شاهد باید برای ثبت اظهاراتش ابتدا به کلانتری محل وقوع جرم و سپس به دادسرا مراجعه نماید و پاسخگوی سوالات دادیار پرونده باشد.

اگر که جرم هتک حرمت برای دادیار پرونده محرز شود، با صدور قرار مجرمیت، برای پرونده ابلاغیه جلب به دادرسی صادر خواهد شد. این بدان معناست که متهم موظف است ظرف مدت ۵ روز خود را به دادسرا معرفی نماید، در غیر این صورت جلب خواهد شد.

پس از حضور متهم یا جلب متهم در دادسرا،  قرار وثیقه برای او تعیین می گردد. برای مجازات توهین در حدود ۵۰ میلیون تومان وثیقه تعیین می‌شود و فیش حقوقی معتبر، جواز کسب یا سند ملک و ماشین نیز مورد قبول قرار می گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.