متوسط رشد صنعت گردشگری در ماه های اخیر در ایران و جهان

به گزارش چاپارنیوز و بر طبق آمار و ارقام انتشار یافته از سوی سازمان جهانی گردشگری، متوسط رشد صنعت گردشگری ایران در هشت ماه ابتدایی سال میلادی ۲۰۲۰ به عدد منفی ۷۲ درصد رسیده است.

پس از شروع بحران جهانی شیوع ویروس کرونا، صنعت گردشگری بین المللی با پرچالش ترین دوران خود مواجه شد. طی این دوران روند رو به افزایش آمار مبتلایان در سراسر جهان و محدویت های سفری که پس از شیوع این ویروس ایجاد شد، سبب کاهش شدید گردشگری گشت. به همین علت هم این صنعت طی هشت ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ با متوسط رشد منفی ۷۰ درصد در دنیا مواجه شد.

بنابر گزارش سازمان جهانی گردشگری (WTO)، در ماه ژانویه که مصادف با شروع اپیدمی کرونا بود، گردشگری جهان، در مقایسه با سال گذشته با رشد منفی یک درصد رسید اما به مرور زمان و به علت گسترش کرونا ویروس، صدمات وارده به صنعت گردشگری جهان افزایش یافت. در ماه فوریه و مارس سیر نزولی رشد گردشگری به منفی ۱۶ و منفی ۶۵ درصد رسید. این در حالی است که در ماه های آوریل و می نیز رکورد رشد منفی ۹۷ درصدی ثبت شد. لازم به ذکر است که صنعت گردشگری بین الملل طی ماه های ژوئن، جولای و اوت به ترتیب با رشد منفی ۹۱، ۸۱ و ۷۹ درصد رو به رو شد.

این در حالی است که صنعت گردشگری ایران هم تحت تاثیر این ویروس با مشکلاتی زیادی مواجه شد. بنابر گزارشات منتشر شده، متوسط رشد گردشگری در ایران و طی هشت ماه ابتدایی سال جاری میلادی، منفی ۷۲ درصد بوده است.

قابل ذکر است که صنعت گردشگری در کشور ما و طی سه ماه ابتدایی سال میلادی ۲۰۲۰ (ژانویه، فوریه، مارس) به ترتیب به رشد منفی ۹۰، ۹۲ و ۹۴ درصد، در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته منجر شد. رشد منفی این صنعت در ماه های آوریل و می با منفی ۹۶ و ۹۷ درصد رو به رو شد که بیشترین میزان رشد منفی برای ایران است. این عدد در ماه ژوئن به منفی ۸۴ درصد رسید.

جالب ترین نکته در آمار منتشر شده از سوی سازمان جهانی در رابطه با شیب تند بهبود وضعیت گردشگری ایران طی دو ماه گذشته است. شیب رو به بهبود گردشگری در این آمار به گونه ای است که رشد این صنعت در ماه های جولای و اوت به منفی ۳۵ درصد رسیده است.

مقایسه نمودارهای وضعیت گردشگری جهانی و ایران نشان از آن دارد که رشد منفی ورود گردشگران بین المللی به ایران طی دو ماه گذشته در مقایسه با مقیاس جهانی روند افزایشی شدیدتری داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.