آخرین یافته‌های محققان درباره متاستاز سرطان پروستات

0 14

اخیرا گروهی از محققان اصولی را کشف کرده‌اند که متاستاز سرطان پروستات را توضیح می‌دهد.

به گزارش چاپار و به نقل از تکنولوژی نتورکس، هنگام تکامل سرطان در پروستات، چند کلون سلول سرطانی ایجاد می‌شود که احتمال دارد به اندام‌های اطراف پروستات حمله کنند. با این وجود، غالبا فقط یک کلون سلولی به طور سیستماتیک در سراسر بدن پخش شده و از این طریق متاستاز ایجاد می‌کند. همچنین کلون‌های جدید درون سلولی هم اغلب در متاستازها تولید شده و به سایر متاستازها منتقل می‌شوند.

محققان دانشگاه تامپِره (University of Tampere) در فنلاند طی این پژوهش کشف کردند که در بیماران مختلف، مسیرهای متفاوتی برای گسترش بیماری دیده می‌شود. به احتمال زیاد محرک‌های ژنتیکی رخ داده در کلون‌های سلول سرطانی، تعیین می‌کنند که کدامیک از زیر کلون‌ها به کل بدن گسترش یابد و کدام صرفا به سرطان پروستات منجر شود.

این مطالعه با سرپرستی استیون بووا (Steven Bova) پروفسور آسیب شناس سرطان دانشگاه تامپره و پروفسور دیوید وج (David Wedge) از دانشگاه آکسفورد انجام شد و در مجله  معتبر Nature Communications منتشر شده است.

طی این مطالعه برای درک مسیر متاستاز سرطان پروستات محققان نمونه‌هایی از ۱۰مرد مبتلا به این سرطان را از زمان تشخیص بیماری تا مرگ ناشی از این بیماری متاستاتیک، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این اولین مطالعه‌ای بود که در آن پژوهشگران داده‌های تکامل ژنومی سرطان پروستات و متاستاتیک را تجزیه و تحلیل و آن‌ها را با سیگنال‌های تکاملی شناسایی شده در خون و مایع مغزی نخاعی (بافت‌برداری مایع) ترکیب کردند.

نتیجه مطالعه کشف مسیر متاستاز سرطان پروستات

در واقع بافت برداری مایع (Liquid Biopsy) تستی بر روی نمونه خونی بیمار است که با هدف یافتن سلول‌های سرطانی یا تکه‌هایی از DNA تومور در گردش جریان خون انجام می‌شود. از این تست می‌توان برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه استفاده کرد. علاوه بر این بافت‌ برداری مایع برای برنامه‌ریزی درمان یا پیگیری روند درمان یا بررسی بازگشت سرطان کاربرد دارد. همچنین نمونه برداری‌های خونی متعدد در طول زمان، به پزشکان کمک می‌کند تا متوجه شوند در طول روند بیماری چه تغییرات مولکولی در تومور رخ می‌دهد.

محققان این مطالعه متاستاز سرطان پروستات کشف کردند که تجزیه و تحلیل DNA موجود در گردش خون مردان مبتلا به سرطان پروستات، همیشه به طور قطع و یقین DNA سرطان متاستاتیک را تشخیص نمی‌دهد. هنگامی که DNA سرطان پیدا می‌شود، در واقع کلون‌های اصلی سلول سرطانی متصل به متاستازها شناسایی شده و زیرکلون‌ها (که فقط در زیرمجموعه‌ای از مناطق متاستاتیک وجود دارند) به طور متغیری شناسایی می‌شوند. به گفته محققان، با وجود اینکه بافت برداری مایع برای نظارت بر سرطان پروستات همیشه بازتاب کاملی از آنچه در بدن بیمار رخ می‌دهد نیست؛ اما باز هم راهکار خوب و قابل قبولی است.

از این رو برای بهبود و گسترش این یافته‌ها در خصوص متاستاز سرطان پروستات تحقیقات بیشتری لازم است. این مطالعه نشان داد که زیرکلون‌های سرطان پروستات که هنوز گسترش نیافته‌ و فقط در پروستات وجود دارند، در خون بیماران تشخیص داده نشده‌اند. ادر حقیقت گر این موضوع در مطالعات گسترده‎‌تر ثابت شود، می‌تواند به معنی وجود DNA تومور در گردش باشد. در نتیجه تجزیه و تحلیل مایعات مغزی نخاعی در مردان مبتلا به سرطان متاستاتیک پروستات، می‌تواند به پزشکان کمک کند تا تشخیص دهند کدام مردان متاستاز زیرسخت شامه‌ای داشته و کدام زیر کلون‌ها در بدن آن‌ها وجود دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.