آیا احتمال ابتلاء به کرونا از طریق لنزهای تماسی چشم وجود دارد؟

0 12
به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، از آن‌جا که یکی از راه‌های انتقال ویروس کرونا از طریق تماس دست‌ها با سطوح آلوده و سپس لمس چشم، دهان و بینی است، پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که در چنین شرایطی آیا می‌توان از لنزهای تماسی چشم استفاده کرد؟

دهان و بینی معمولا مهم ترین نقاطی هستند که برای ورود احتمالی ویروس مورد توجه قرار می گیرند، در حالی که میکروب‌ها به راحتی می‌توانند از طریق چشم‌ها نیز وارد بدن شوند. در حال حاضر، هیچ سندی مبتنی بر وجود خطر ابتلاء به ویروس کرونا از طریق استفاده از لنزهای تماسی چشم وجود ندارد اما در این شرایط که انتقال ویروس کرونا از هر روشی ممکن است، منطقی ترین کار این است که میزان استفاده از لنزهای تماسی چشم کاهش یافته و یا استفاده از لنز متوقف شود. علاوه بر آن استفاده از عینک در حال حاضر می تواند تا حدودی به عنوان یک محافظ چشم یا شیلد در برابر آلودگی ها عمل کند.

بنا بر اعلام کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به تحقیق و بررسی مستندات، شواهد و پاسخ‌های علمی در مورد ویروس کرونا می‌پردازد؛ اگر به هر دلیلی ناچار به استفاده از لنز تماسی هستید، حتما قبل از قرار دادن و یا بیرون آوردن آن، دست‌های خود را به خوبی شستشو دهید و از لمس کردن چشم‌ها، به خصوص در محیط‌های آلوده و پرخطر جدا خودداری کنید.

همچنین کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کرونا به نقل از آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا در صورت لزوم استفاده از لنز، موارد زیر را توصیه می کند:

– رعایت بهداشت دست‌ها قبل و بعد از استفاده؛

– عدم استفاده از لنز در صورت داشتن علایم بیماری کرونا و حتی سرماخوردگی و آنفلوانزا؛

-عدم لمس صورت با دست‌های آلوده؛

–  عدم تماس چشم با دست آلوده در صورت خارش چشم.

– در صورت استفاده از لنزهای یکبار مصرف روزانه باید آن‌ها را دورانداخته و اگر از لنزهای غیر یکبار مصرف استفاده می‌شود باید طبق دستورالعمل سازنده و یا چشم‌پزشک، لنزها ضدعفونی شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.