لغو جلسه سران قوا زیر ذره بین/ تمامی این قضایا از کجا شروع شد

0 12

به گزارش چاپار نیوز، رییس جمهور در جلسه امروز هیات دولت به لغو جلسه سران قوا اشاره غیر مستقیمی کرد و بیان داشت: من هرگاه شک داشتم که جلسه‌ای را برگزار کنم یا نه؟ سمیناری باشد یا نه؟ اجتماعی تشکیل شود یا نه؟ از ستاد ملی مقابله با کرونا پرسیدم و هرچه گفتند، عمل کردم.

پس از لغو جلسه اخیر سران قوا به میزبانی مجلس، در مورد علت این تصمیم‌ در رسانه‌ها مسائل متفاوتی مطرح شد. بیشترین گمانه زنی ها مربوط به حضور رئیس مجلس در بیمارستان‌ مبتلایان به کرونا و بازدید محمدباقر قالیباف از بخش‌های بستری مبتلایانِ وخیم این ویروس بود.

علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود با رسانه‌ها به لغو جلسه سران قوا اشاره کرد و گفت: آنچه که مطلع هستم پیشنهاد جلسه را خود آقای رییس‌جمهوری دادند، وقت و زمان آن را هم مشخص کردند؛ زمانی که رییس محترم مجلس به بیمارستان تشریف بردند، از وزیر محترم بهداشت سوال شد که این بازدید در کدام بخش‌ها و تا چه اندازه بوده گفتند که در بخش‌های مبتلایان حتی در بخش‌هایی که افراد خیلی بدحال هم بستری هستند، این بازدید صورت گرفته است؛ ممکن است فرد خودش نگیرد ولی امکان انتقال آن وجود دارد.

پس از این قضایا روحانی به طور غیر مستقیم در جلسه گفت: همه مردم و همه مسئولان بدون استثنا باید پروتکل‌های بهداشتی را مراعات کنند. اگر این را زیر پا بگذاریم و به آن اهمیت ندهیم – که عقل و شرع و قانون هم به ما این را می‌گوید – آسیب می‌بینیم.

او ادامه داد: اگر رشد فرهنگی و اجتماعی پایین آید و به قانون و مقررات بی‌توجهی کنیم آن وقت به مشکل می‌خوریم و گرفتار می‌شویم. من هرجا که شک داشتم و نمی‌دانستم چگونه عمل کنم از ستاد مقابله با کرونا پرسیدم که فلان جلسه را بگذاریم یا نه؟ این کار را انجام دهم یا نه؟ این را پرسیدم و هرچه که پاسخ دادند را عمل کردم. این وظیفه شرعی، قانونی و عقلانی ماست.

روحانی در این سخنان خود که به گفته رسانه ها واکنش به کنایه دستیار سیاسی رییس مجلس در پی لغو جلسه سران قوا بود، گفت: کسی نمی‌تواند برود در مسیل بایستد، در حالی که صدای سیل را هم می‌شنود و بعد بگوید می‌ترسی که وسط رودخانه بایستی؟ من نمی‌ترسم. خب نترس بایست تا آب بیاید و ببردت! یا زلزله دارد تکان می‌دهد می‌گوید می‌ترسی که زیر این سقف بایستی؟ من نمی‌ترسم و می‌ایستم. خب بایست سقف می‌ریزد روی سرت!

تمامی این قضایا از آن جا آغاز شد که علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌ جمهوری در توییترش از حضور رئیس مجلس در بخش کرونای یکی از بیمارستان‌های تهران انتقاد کرد و گفت: «کوچک شمردن پروتکل‌ها با هر انگیزه‌ای، عادی‌سازی نقض آنهاست. حضور در بخش بیماران بدحال و به همراه بردن خبرنگار و دوربین نشانه ایستادن در کنار مردم نیست، پیامی خطرناک برای سلامت عمومی است.» محمدسعید احدیان، دستیار سیاسی و رسانه‌ای رئیس مجلس نیز با انتشار فیلمی از سخنان آیت‌الله بهشتی در توییتر نوشت: «آقای معزی سخنان شهید بهشتی را برای رئیس جمهور پخش کنید، شاید فرجی شد. برگردید به آن دوران که رئیس جمهور در خط مقدم جبهه بود.»

این قضایا در این جا به پایان نرسید و محمود واعظی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در رابطه با لغو جلسه سران قوا بیان داشت: سران قوا هم جلسات سه نفره دارند که برخی مواقع پیش می‌آید که به دلیل کاری که برای یکی از سران قوا پیش می‌آید این جلسه لغو می‌شود و خبرش هم منتشر نمی‌شود، ولی الان نمی‌دانم چرا این طور شده است.

واعظی در رابطه با لغو شدن جلسه به دلیل پروتکل‌های بهداشتی و حواشی به وجود آمده ناشی از آن توضیح داد: در مجالس قبلی دو یا سه نفر بودند که از الفاظ نامناسب استفاده کرده و تند بودند، ولی در مجلس اخیرا تعداد آنها بیشتر شده است و این نوع ادبیات موجب تفرقه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.