لغو تحریم های هسته ای اعلام شد اما برچسب های دیگری روی تحریم ها وجود دارد

امیرعلی ابوالفتح در مصاحبه ای، با اشاره به اظهارات اخیر جو بایدن در مورد مذاکرات هسته ای و نیز لغو تحریم های هسته ای در وین و غنی سازی ۶۰ درصدی ایران، اظهار داشت: ایران از مرز عبور کرده است و از نظر آمریکا این خوب نیست، اما چاره ای نیست و این وضعیت را تحمل می کند زیرا اگر ایالات متحده مطمئن بود که با جنگ و جدال بهتر جلو می رود و جوابی می گیرد، این کار را می کرد. در عین حال، در دو یا سه سال گذشته، این پیام به جهان ارسال شده است که ایران فشارها را با فشار بیشتری جواب می دهد.

وی ادامه داد: ایران از ۳ درصد غنی سازی شروع کرد و به تدریج تعهدات خود را کاهش داد و اکنون به ۶۰ درصد غنی سازی رسیده است. اگر آمریکایی ها مواضع تندی اتخاذ کنند در حالی که اروپا، چین و روسیه در کنار آنها نیستند، برای آنها دشوار خواهد بود، بنابراین سر و صدا و شلوغی شرایط، به برنامه های بایدن کمک نمی کند. همچنین این نگرانی وجود دارد که اقدام دیگری توسط ایران انجام شود، بنابراین آرامش اوضاع به نفع ایالات متحده است، اگرچه آنها امیدوارند که بتوانند خواسته های خود را در مذاکرات برآورده کنند.

این کارشناس امور آمریکا، اظهار داشت: این واقعیت که اکنون آمریکایی ها از انعطاف دیپلماتیک برخوردار هستند نشان می دهد که نیروهای آنها در این مرحله به تحولات و ایران نمی رسد یا از عواقب درگیری با ایرانیان می ترسند.

ابوالفتح درباره واکنش جو بایدن به غنی سازی ۶۰ درصدی ایران گفت: بایدن در همان راستا صحبت می کند. آنها پس از این واکنش ایران به اقدام خرابکارانه در نطنز باید به ایالات متحده بازمی گشتند، اما به نظر می رسد که بایدن نارضایتی و عصبانیت ایران را درک می کند و حداکثر فشار بر ایران را می فهمد. آنها حداقل در سیاست اعلامی خود، این را درک می کنند و نشان می دهند، اما تاکنون هیچ اقدامی نکرده اند.

وی با توجه به لغو تحریم های هسته ای توسط آمریکا ادامه داد: برای اینکه اخلال در مذاکرات ایجاد نشود، آنها می دانند که نباید سناریوی اخلال در مذاکرات را دنبال کنند و امیدوارند خشم ایران را مدیریت کنند. برخلاف ترامپ، بایدن تلاش می کند تا سیاست توهین و تحقیر را دنبال نکند، زیرا این رویکرد موجب خشم ایرانیان و جلوگیری از ورود آنها به مذاکره می شود. ترامپ راه رسیدن به نتیجه را اشتباه می رفت و این را از بدفهمی خودش، مشاوران بد و ذکاوت تجاری که داشت طی می کرد و با تاریخچه و خصوصیات ایرانیان آشنایی نداشت، اما بایدن در دولت اوباما بود و ساعتها در مورد آن مذاکرات هسته ای و برجام وقت صرف کرده اند. او می داند که برای رسیدن به هدف باید خود کنترل و انعطاف پذیر باشد و طرف مقابل را تحریک نکند. البته این بدان معنا نیست که اگر به نتیجه نرسد راه ترامپ را دنبال نخواهد کرد.

وی گفت: من معتقدم بایدن می خواهد در این دوره به دیپلماسی فرصتی بدهد، حتی اگر در عمل کاری برای رفع تحریم ها انجام نشود. در عین حال، ما می دانیم که ایران بیش از حد برای لفاظی های دولت بایدن است و صرفاً مذاکره برای مذاکره فرصت نمی گذارد.

وی گفتگوهای وین را رو به جلو خواند و گفت: اما گفتگوها بسیار پیچیده و دشوار است زیرا این توافق و تفاهم درباره احیای آن نه تنها مشکل ایران و آمریکا نیست، بلکه بخش عمده ای از مسائل جهان و منطقه را نیز شامل می شود. در داخل ایران و ایالات متحده تحولاتی رخ داده است، بنابراین طبیعی است که گفتگوها وجب به وجب پیش روند. ممکن است بعد از مدتی سریع شود، اما ما در گذشته در روند برجام تجربه این مذاکرات را داشته ایم. افکار عمومی باید بدانند که این یک مسیر طولانی و دشوار است و هیچ تضمینی برای موفقیت در پایان وجود ندارد.

ابوالفتح در مورد درخواست ایران برای لغو لیست تحریم های هسته ای توسط ایالات متحده، گفت: این لیست توسط ایران تهیه شده و در اختیار آمریکایی ها قرار گرفته است، اما آنها همچنین می خواهند بدانند که ایران چگونه به مسیر خود باز می گردد.

این کارشناس امور بین الملل، گفت: مذاکرات این دوره با مذاکرات سال ۲۰۱۵ متفاوت است. در آن زمان، بیشتر بحثها بر سر این بود که ایران می تواند در فعالیتهای هسته ای خود تغییر دهد. آنها ساعتها و ماه ها بر سر آب سنگین اراک مذاکره کردند و درباره وظایف ایران بیشتر بحث شد و طرف مقابل گفت که ما تحریم ها را بر می داریم. اکنون برعکس است. مسئله ایران روشن است و چگونگی بازگشتش به تعهدات هسته ای روشن است، اما بخش مربوط به ایالات متحده دشوار است زیرا ما تحریم های متنوعی داریم و این تحریم ها دارای برچسب های مختلف تروریسم، حقوق بشر و هسته ای هستند. اکنون آمریکایی ها آمادگی خود را برای لغو تحریم های هسته ای اعلام کرده اند، اما برچسب های دیگری نیز بر روی این تحریم ها وجود دارد و بحث در مورد اینکه ایالات متحده چه کاری باید انجام دهد، وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.