لاوروف از لغو تحریم تسلیحاتی ایران از ۲۷ مهر خبر داد

0 22

وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در مصاحبه‌ اختصاصی خود با شبکه تلویزیونی العربیه درمورد اقدامات ضدایرانی واشنگتن اعلام کرد که مسکو تحریم‌های برنامه‌ریزی‌شده آمریکا برای همکاری با ایران را غیرقانونی می‌داند و خوستار لغو تحریم تسلیحاتی ایران از ۲۷ مهرماه است.

سرگئی لاوروف توضیح داد: «درحال حاضر آن‌چه آمریکایی‌ها در سیاست خارجی خود انجام می‌دهند، چه درباره ایران و چه هرچیز دیگر، صرفا تقاضاست. اگر شرکای آن‌ها بگویند که قادر به انجام چنین کاری نیستند و بخواهند در رابطه با این مسئله بحث کنند، آن‌ها موافقت نمی‌کنند؛ سپس اولتیماتوم می‌دهند، زمانی تعیین و بعد تحریم‌هایی را اعمال و آن‌ها را فرامرزی اعلام می‌کنند. با چنین برخوردی، می‌توانم بگویم که اعمال تحریم‌های یک‌جانبه که موردتایید سازمان ملل نیست، اقدامی کاملا غیرقانونی به شمار می‌رود.»

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌ها و بانک‌های روسی می‌توانند در برابر تحریم‌های آمریکا به دلیل همکاری با ایران مقاومت کنند، گفت که نمی‌داند آیا شرکت‌های خارجی باید از این تحریم‌ها پیروی کنند یا نه.

لاوروف ضمن تاکید بر لغو تحریم تسلیحاتی ایران توضیح داد: «در زمینه تجارت ارزیابی‌های خاصی لازم است؛ با این حال واضح است که تحریم‌های یک‌جانبه، کاملا غیرقانونی و غیرقابل قبول است. مسئله اینجاست که کلیه محدودیت‌های موجود در مورد فروش تسلیحات نظامی به ایران در ۱۸ اکتبر سال جاری (۲۷ مهر ماه) متوقف می‌شود؛ دقیقا همان‌طور که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درخصوص برنامه هسته‌ای ایران آمده است.»

آمریکا عضو برجام نیست و حق عدم لغو تحریم تسلیحاتی ایران را ندارد

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: «البته من نمی‌توانم به‌جای آمریکایی‌ها صحبت کنم، چرا که آن‌ها همیشه چیزهای عجیب و غریبی به زبان می‌‌آورند. من فقط می‌توانم نیاز به احترام به سلسله‌مراتب در دولت ایالات متحده را به خودشان یادآوری کنم. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شخصا تفاهم‌نامه رسمی خود را درمورد خروج این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را امضا کرده؛ پس از آن لحظه به بعد، آمریکایی‌ها هیچ حق رایی به عنوان یکی از شرکت کنندگان در توافقنامه هسته‌ای ندارند.»

لاوروف با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و عدم لغو تحریم تسلیحاتی ایران خاطرنشان کرد: «رفتار واشنگتن به یک اصطلاح معروف انگلیسی شبیه است که می‌خواهد کیک بخورد و در عین حال آن را دست‌نخورده نگه‌دارد! آن‌ها به‌طور رسمی از برجام خارج شده‌اند و این درحالی است که در قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل آمده که هرگونه اقدامی برای بازگرداندن رژیم تحریم‌ها علیه ایران، فقط می‌تواند توسط یکی از اعضای برجام آغاز شود. ایالات متحده دیگر عضوی از برجام نیست و چنین حقی ندارد.»

وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: «اصلا بعید نیست اگر آمریکایی‌ها همچنان به تهدیدات‌شان برای تحریم همه افرادی که با ایران همکاری می‌کنند، ادامه بدهند؛ با اینکه این همکاری کاملا منطبق بر رعایت دقیق مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ است، ولی آمریکایی‌ها همیشه  بی هیج دلیلی تحریم‌هایی را در سراسر جهان اعمال می‌کنند. همان‌طور که قبلاا هم گفته‌ام، ما می‌دانیم که فیل نمادی از حزب جمهوری‌خواه آمریکا است، ولی لطفا دنیا را یک فروشگاه چینی نبینید.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.