تحلیل رییس کمیسیون بهداشت مجلس از لایحه بودجه سال آینده در بخش سلامت

حسینعلی شهریاری در گفت و گویی، با اشاره به بودجه بخش سلامت در لایحه بودجه سال آینده گفت: بودجه وزارت بهداشت و درمان بدون محاسبه بیمه سلامت ۵۷ درصد رشد داشته، بودجه بیمه سلامت نیز حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

ایشان افزود: بخشی از پیش بینی بودجه بخش سلامت از محل درآمدهای یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده است که طبق قانون باید به حوزه سلامت داده شود. مالیات بر ارزش افزوده پول نقد محسوب می شود یعنی همان پولی که مردم زمان خرید پرداخت می کنند اما در نهایت یک درصد مالیات به حوزه سلامت داده نمی شود و شاید کمتر از نیم درصد تخصیص یابد. قطعا اگر این میزان به طور کامل به بخش سلامت پرداخت شود کمکی به وزارت بهداشت می کند.

وی اظهار داشت: طبق قانون ۱۰ درصد خالص هدفمندی یارانه ها باید به حوزه سلامت داده شود که در چند سال اخیر حتی یک ریال هم پرداخت نشده، منظور درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی است که در لایحه بودجه سال آینده ، ۹۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و ۱۰ درصد آن ۹۰۰۰ میلیارد تومان می شود. یعنی باید این مبلغ به بخش سلامت داده شود که این اتفاق عملاً رخ نمی دهد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: در سال های گذشته دولت موضوع پرداخت ۱۰ درصد از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی به بخش سلامت را در لایحه بودجه قید می کرد اما پولی به وزارت بهداشت داده نمی شد. پس نباید تصور شود که مبلغی که در بودجه سال آینده آمده است عملاً تخصیص می یابد. در اینجا تخصیص آن مبلغ برای وزارت بهداشت مهم است.

شهریاری گفت: طبق لایحه بودجه سال آینده وزارت بهداشت و درمان ۶۶ درصد رشد بودجه ای و دانشگاه های علوم پزشکی ۷۷ درصد افزایش بودجه داشتند، ولی با وضعیت فعلی این رقم جوابگوی مشکلات حوزه سلامت نخواهد بود. چون افزایش قیمت ها و تورم و نرخ های عجیب و غریب در مواد مصرفی حوزه بهداشت و درمان به گونه ای بوده که متاسفانه قیمت ها تا ۵۰۰ درصد زیاد شده است، لذا آنچه روی کاغذ در بودجه می آید به معنای عملیاتی شدن آن در بودجه نیست و مهم تخصیص است. آن هم در شرایطی که وزارت بهداشت در کنار مشکلات گذشته اش با کرونا دست و پنجه نرم کرده و مشکلاتش چند برابر شده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین گفت: از طرف دیگر در لایحه بودجه سال آینده یک سری منابع در زیر ردیف یارانه ای رفته اند که از جمله آن می توان به یارانه دارو، شیر خشک، پزشک خانواده، کمک به اجرای سیاست های معیشتی و بیماری خاص و صعب العلاج، کاهش نرخ داروهای ساخته شده و مواد اولیه، واکسن و کیت و فرآورده های خونی اشاره کرد عملا این اتفاق رخ می دهد که معلوم نیست تخصیصی در این بخش صورت گیرد.

وی افزود: وزارت بهداشت می گوید برخی ردیف ها به اسم یارانه می آید و اما پولی داده نمی شود. این مشکلاتی است که همیشه وجود داشته و در آینده هم خواهد بود. پس باید نگاه ها معطوف به بودجه تخصیص یافته به وزارت بهداشت باشد نه آن چیزی که در لایحه بودجه می آید.

شهریاری ادامه داد: با توجه به نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور درباره ۲.۵ میلیون یورو در صندوق ذخیره ارزی و پیش بینی دولت درباره آن در بودجه به نظر می رسد که عملاً کل منابع بودجه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. چون دولت پیش بینی کرده بود که منابعی از صندوق ذخیره ارزی را تامین کند.

شهریاری در انتها و در جمع بندی اظهار کرد: مجلس نمی تواند لایحه بودجه سال آینده را تغییر اساسی دهد چون طبق تجربه مجلس نهم، شورای نگهبان به این کار ایراد می گیرد که لایحه بودجه از شاکله اصلی آن خارج شده است. لذا تنها می توان گفت که اگر بودجه بخش سلامت تحقق پیدا کند در سال آینده مناسب خواهد بود که اینها همه بر اساس منابع موجود در کشور است. در ظاهر ۱۵ درصد بودجه عمومی به حوزه سلامت داده شده اما مهم میزان تخصیص آن است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.