چرا قیمت پروازهای تهران-استانبول ۲۰ میلیون تومان فاصله دارد؟!

0 18

با وجود اینکه از امروز بر اساس توافق صورت گرفته بین مسئولانه ایران و ترکیه پروازهای تهران-استانبول از سر گرفته می شود، بازار بلیت آن آشفته و نامنظم بوده و حدود ۲۰ میلیون تومان فاصله، بین قیمت پروازهای تهران-استانبول که بلیت آن توسط ایرلاین‌های داخلی و خارجی عرضه می‌شود، به چشم می‌خورد.

بالاخره بعد از ماه‌ها رایزنی و وعده‌های مقامات ترک برای از راه اندازی مجدد پروازهای این دو کشور، از امروز پرواز ایرلاین‌های داخلی به مقصد استانبول آغاز می‌شود؛ اما در بازار فروش بلیت هواپیما آشفتگی وجود دارد. دلیل این آشفتگی قیمت‌های متفاوتی است که در سایت‌ها و آژانس‌های فروش بلیت هواپیما به چشم می‌خورد و ایرلاین‌های داخلی قیمت پروازهای تهران-استانبول را از حدود پنج میلیون تومان تا ۹ میلیون تومان اعلام کرده‌اند. با توجه به اکونومی بودن این پروازها این میزان فاصله قیمتی اصلا منطقی به نظر نمی‌رسد.

این آشفتگی در بازار بلیت پرواز ایرلاین‌های خارجی هم به مراتب بیشتر دیده می‌شود. هواپیمایی امارات قیمت بلیت پروازهای همین مسیر را حدود ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام کرده و همچنین قیمت پروازهای قطر ایرویز با وجود کاهش چشمگیر هنوز تفاوت بسیار زیادی با قیمت بلیت پروازهای ایرانی و حتی اماراتی دارد و از ۱۶ تا بیشتر از ۲۵ میلیون تومان براساس تعداد توقف پرواز متفاوت است.

توضیحات دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره قیمت پروازهای تهران-استانبول

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، درمورد قیمت پروازهای تهران-استانبول در شرکت‌های هواپیمایی ایران توضیح داد: «نرخ بلیت این پرواز تقریبا چهار و نیم میلیون تومان است و ایرلاین‌های دیگر هم براساس سرویس‌های خود، نرخ بلیت پروازها را تعیین می‌کنند؛ ولی همین قیمت‌ها و البته حضور ایرلاین‌های ایرانی در این مسیر، باعث شده که قیمت بلیت پرواز قطر ایرویز هم از حدود ۶۰ میلیون تومان به ۲۴ میلیون تومان کاهش پیدا کند. این مسئله نشانگر این واقعیت است که درصورت افزایش عرضه، نرخ بلیت کاهش چشمگیر خواهد داشت».

با این وجود به نظر می‌رسد دستگاه‌های نظارتی و حاکمیتی ازجمله سازمان هواپیمایی کشوری باید در بازار بلیت پروازهای ترکیه ورود پیدا کنند و با وجود اینکه پروازهای خارجی مشمول قیمت گذاری نیستند، جلوی این وضعیت را بگیرند تا مسافران بتوانند با آسایش خیال بیشتری بلیت هواپیما و پرواز خود را تعیین کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.