قیمت واکسن کرونا برای هر ایرانی چقدر می شود + تخمین قیمت

0 16

حدود ۹ ماه از شیوع ویروس کویید۱۹ تا به امروز می گذرد. همه دنیا چشم انتظار کشف واکسن برای این ویروس و مشخص شدن قیمت واکسن کرونا هستند.

این ویروس ابتدا در چین ظهور پیدا کرد. سپس به تمام نقاط جهان رسید. هنوز هیچ واکسنی از طرف هیچ یک از تیم‌های پزشکی در سراسر جهان برای این ویروس کشف نشده است. با وجود نامشخص بودن سرانجام دقیق ویروس کرونا، گفته می شود واکسیناسیون در سطح بین المللی در سال ۲۰۲۱ میلادی آغاز می شود.

یک فعال صنعت دارو گفته است طبق محاسبات واکسیناسیون، قیمت واکسن کرونا برای ۸۰ میلیون ایرانی عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.

چه زمانی واکسن کرونا به بازار می آید؟

شرکت‌های داروسازی بسیاری در سراسر جهان بر روی ساخت واکسن کرونا تلاش می کنند. تعدادی از این شرکت ها اعلام کرده اند که تحقیقات آن ها برای رسیدن به واکسن کرونا موفقیت آمیز بوده است.

این واکسن ها هم اکنون در مرحله نهایی آزمایش‌های بالینی و تست بر روی گروه گسترده‌ای از داوطلبان قرار دارند. در صورت موفقیت آمیز بودن این تست ها، واکسن کرونا به مرحله تولید انبوه می رسد.

ناصر ریاحی، عضو اتاق بازرگانی تهران و فعال صنعت دارو درباره آخرین وضعیت پیگیری روند رسیدن به واکسن کرونا، بیان کرد: امروز در نقاط مختلف جهان، تعداد زیادی از شرکت‌های داروسازی در حال کار بر روی واکسن احتمالی کرونا هستند. البته موقعیت این شرکت‌ها در مسیر رسیدن به واکسن کرونا برابر نیست و هریک در گام‌های مختلفی به سمت هدف نهایی هستند.

ریاحی می گوید که از بین شرکت‌های فعال در این حوزه، تاکنون فقط دو شرکت پیش بینی کرده اند که تا قبل از پایان سال میلادی جاری این واکسن را کشف خواهند کرد. یک شرکت آمریکایی تعداد قابل توجهی واکسن کرونا تا به امروز تولید کرده است. این شرکت مطمئن است که فرمول اش در برابر ویروس کرونا، قطعا جوابگو است.

چالش های پیش روی تولید واکسن کرونا چیست؟

ریاحی در مورد چالش‌های موجود در مسیر رسیدن به واکسن کرونا، توضیح داد: یکی از چالش‌های موجود در این حوزه، بحث احتمال ابتلای دوباره افرادی است که تاکنون کرونا گرفته‌اند. این نشان می‌دهد که احتمالا عمر مفید واکسن نیز محدود خواهد بود.  شاید این واکسن نیاز به تکرار تزریق داشته باشد. البته این امر نیاز به برنامه ریزی‌های خاص خود دارد. از سوی دیگر امروز تمام کشورهای جهان این واکسن را می‌خواهند و از این رو نحوه تولید و توزیع آن نیز مسئله جدی و پیچیده است.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از کشورهای غربی در مراحل مختلف تولید واکسن سرمایه گذاری کرده و به نوعی آن را پیش خرید کرده‌اند. در چین نیز شرکت‌هایی به جمع بندی رسیده‌اند اما صرف واکسیناسیون خود چین با جمعیت بیش از ۱.۵ میلیارد نفر خود کار پیچیده و زمان بری خواهد بود. در روسیه نیز خبر از نهایی شدن واکسن‌هایی مطرح شده اما با توجه به اینکه این کشور برای داروهایی خود مجوزهای بین المللی نمی‌گیرد، تردیدهایی درباره خرید یا نخریدن آن وجود دارد.

قیمت واکسن کرونا چقدر اعلام شده است؟

او در رابطه با قیمت احتمالی واکسن کرونا اظهار نظر کرد: باید دید در نهایت چه واکسنی نهایی شده و به چه شکل در جهان توزیع می‌شود. شرکتی در هند از قیمت ۱۰ دلاری واکسن گفته بود و برخی کشورهای اروپایی از قیمت بیش از ۱۰۰ دلاری آن. از این رو برای واکسیناسیون تمامی ۸۰ میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز خواهد بود که البته با توجه به ملی بودن موضوع، دولت باید برای آن برنامه ریزی کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.