قیمت آجیل شب یلدا همچنان در هاله‌ای از ابهام/ بلاتکلیفی صنف آجیل و خشکبار

صنف آجیل و خشکبار هنوز نمی‌داند جزو گروه یک مشاغل است یا گروه ‌دو. از طرف دیگر ۲۰ روز به شب چله مانده و هنوز آجیل‌ها فرآوری نشده است. اتحادیه هم اعلام کرده با شرایط حال حاضر نمی‌تواند قیمت آجیل شب یلدا را اعلام کند.

به گزارش چاپار، به دنبال موج سوم کرونا با وجود دسته‌بندی صنف‌های مختلف به سه گروه توسط بانک‌مرکزی، هنوز صنف آجیل و خشکبار که با از دست دادن بازار شب عید و فله بودن محصولات خود شرایط سختی را پشت‌سر می‌گذاشت و چشم امید آنها به بازار آجیل شب یلدا بود، وضعیت مشخصی ندارد. چنانچه با تصمیم ستاد ملی کرونا اعضای این صنف مجبور به بستن مغازه‌های خود شدند؛ آن هم درحالی ‌که فقط ۲۰ روز به شب یلدا مانده است.

مصطفی احمدی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با بیان اینکه سیاست‌های اتخاذ شده در این زمینه از ثبات لازم برخوردار نیست و هر دفعه چیز جدیدی ابلاغ می‌شود، گفت: «در ابتدای سال صریحا از صنف ما اسم برده شد و اعلام شد که از ما حمایت می‌شود. حتی در لیست بانک‌مرکزی ما جزو گروه یک قرار گرفتیم که بیشترین ضربه را خورده اما در مرداد و شهریور که زمان تسویه حساب مالیاتی شد، مالیات ما به اندازه همان صنفی افزایش پیدا کرد که به‌خاطر نوع فعالیتش بیشترین فروش را در ایام کرونا داشته است.»

شاید امسال آجیل شب یلدا نداشته باشیم

وی افزود: «خدای نکرده همکاران برداشت منفی نکنند ما بخیل نیستیم و دست صنف‌های بهداشتی و شوینده واقعا درد نکند که بازار را تامین کردند و نگذاشتند کمبودی حس شود اما این انصاف است که مالیات ما با آنها یکی باشد؟ وقتی اعضای ما به دلیل چک برگشتی و نبود فروش درگیر دادگاه و کلانتری هستند، باید به اندازه همه صنف‌ها مالیات بدهند؟ همین عوامل سبب شده که امسال تعداد زیادی از همکاران ما کسب‌وکار خود را تعطیل کرده‌اند. از آن طرف وام ۱۲ میلیونی به ازای هرکارگر گذاشتند که نمی‌دانم قرار است این مبلغ چطور جلوی ورشکستگی یک آجیل‌و خشکبار فروش را بگیرد.»

احمدی با بیان اینکه اعضای این صنف در آستانه شب چله هنوز نمی‌دانند چه‌کار کنند، تصریح کرد: «هر سال ۴۰ روز مانده به شب چله همکاران من شروع به خرید جنس و فرآوری آجیل شب یلدا می‌کنند؛ چرا که به دلیل بدی هوا و زمانبر بودن فرآوری لازم است دو ماه زودتر جنس‌ها تهیه شود. امسال هم با توجه به استقبال مردم از خرید آجیل و خشکبار برای تقویت بدن دربرابر ویروس کرونا امیدواری زیادی داشتیم اما وقتی محدودیت‌ها اعلام شد، اسم صنف ما نه در گروه یک بود نه در گروه دو و هنوز نمی‌دانیم چه‌کار کنیم. صنف ما مواد خوراکی است و کالا خراب می‌شود.»

وی افزود: «لباس فروش یا لوازم‌خانگی فروش اگر یک ماه تعطیل باشد، هیچ اتفاقی برای جنس‌اش نمی‌افتد اما اگر سه روز توت خشک یکجا باشد و جابه‌جا نشود، پروانه می‌زند و پس از آن کرم زده می‌شود. از طرفی شاهد هستیم که تقریبا تمامی صنف‌های مواد خوراکی جنس ما را می‌فروشند، از سوپر مارکتی‌ها گرفته تا بنکداران موادغذایی و حتی لبنیات‌فروشی‌ها در واقع این روزها همه جنس ما را می‌فروشند به جز صنف ما.»

اظهارات ضد و نقیض در مورد قیمت آجیل شب یلدا

رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار درمورد قیمت آجیل شب یلدا گفت: «خوشبختانه به اندازه کافی کالا دربازار موجود است و هیچ کمبودی نداریم. در مقایسه با سایر صنوف، ما کمترین افزایش قیمت را داشتیم؛ چرا که این واقعیت را قبول داریم که اگر آجیل بیشتر از این گران شود، مردم توانایی خرید ندارند. از طرف دیگر صنف ما هیچ زمان قیمت‌گذاری نمی‌کند و زیر مجموعه‌ها براساس کشش بازار قیمت تعیین می‌کنند اما استثنائا برای آجیل شب یلدا اتحادیه قیمت می‌دهد.»

وی ادامه داد: «مثلا پارسال با توجه به کیفیت و مواد مصرفی در آجیل دو نوع قیمت دادیم و قیمت آجیل شب یلدا را ۱۱۰ هزار تومان تعیین کردیم. اما امسال با توجه به اینکه هنوز نمی‌دانیم اجازه باز کردن مغازه را به ما می‌دهند یا خیر، هیچ قیمتی اعلام نکردیم. با این حال فکر نمی‌کنم بیش از ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته باشیم.»

با وجود این اظهارات رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مبنی بر افزایش حداقلی قیمت‌ها، مشاهدات میدانی از مراکز فروش عمده این کالاها افزایش ۵۰ درصدی قیمت‌ها را نشان می‌دهد. همین امر سبب شده که فروش آنها در ۶ ماه اول سال نسبت به همین زمان در سال گذشته بیشتر از ۵۰ درصد کاهش داشته باشد. هر چند با شروع فصل سرما اندکی وضعیت بهتر شد اما شیوع موج سوم کرونا و تعطیلات اجباری مجددا فعالان این صنف را لبه پرتگاه برده و درآمد افرادی که شغل آنها آزاد محسوب می‌شود را تحت‌تاثیر قرار داده است؛ از سوی دیگر هیچ‌کدام از این دو گروه امیدی به حمایت‌های دولتی ندارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.