اد مورس: در سال آینده قیمت نفت به ۶۰ دلار باز می گردد!

0 15

طبق پیش بینی های گروه سیتی قیمت نفت تا پایان سال میلادی آینده به ۶۰ دلار در هر بشکه افزایش پیدا خواهد کرد، زیرا مازاد عرضه تا آن زمان رفع خواهد شد.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، اد مورس، مدیر جهانی تحقیقات کالای سیتی در مصاحبه ای در حاشیه کنفرانس نفت آسیا اقیانوسیه اظهار کرد: اقتصادهای رو به رشد باعث بازگشت تقاضای جهانی برای نفت به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۲۰۲۱ خواهند شد.

بر اساس پیش بینی های تحلیلگران سیتی با اینکه در هفته گذشته قیمت نفت با سقوط به ۴۰ دلار مواجه شد، سال میلادی آینده به حدود ۵۵ دلار بهبود می یابد و تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۶۰ دلار خواهد رسید. قیمت وست تگزاس اینترمدیت که روز دوشنبه ۳۷ دلار بود، بر اساس تحلیل های سیتی تا پایان سال میلادی آینده به ۵۸ دلار خواهد رسید.

بانک گلدمن ساکس هم پس تحلیل وضعیت این بازار پیش بینی می کند که قیمت هر بشکه نفت در سال میلادی آینده به ۶۰ دلار و حتی بالاتر از آن صعود کند. طبق اظهار این بانک آمریکایی قیمت هر بشکه نفت برنت در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ به ۶۵ دلار می رسد اما تا آخر سال ممکن است کاهش یافته و به ۵۸ دلار برسد. قیمت وست تگزاس اینترمدیت هم از سوی بانک گلدمن ساکس ۵۵ دلار و ۸۸ سنت تا سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ پیش بینی شده است که بیشتر از نرخ تعیین شده یعنی مبلغ ۵۱ دلار و ۳۸ سنت است.

به گفته تحلیلگران گلدمن ساکس، این امکان وجود دارد که واکسن کووید ۱۹ از ابتدای بهار آینده به میزان زیادی موجود باشد و به حمایت از رشد اقتصاد جهانی و تقاضا برای نفت به خصوص سوخت جت کمک کند.

با اینکه شرکت های بازرگانی نفت نسبت به قیمت نفت به دورنمای کوتاه مدت نفت نگاهی منفی دارند، اما بانک های سرمایه گذاران نسبت به قیمت نفت در سال میلادی آینده دیدگاه خوشبینانه تری دارند. ترافیگورا که یکی شرکت های بازرگانی نفت سرشناس در جهان است، پیش بینی کرده است که بازار تا پایان سال مازاد عرضه سنگینی پیدا کند و ذخایر نفت تا پایان سال ۲۰۲۰ با توقف روند احیای تقاضا رشد کند.

بن لوکاک، یکی از مدیران بازرگانی شرکت نفت ترافیگورا روز دوشنبه در همین کنفرانس اظهار کرد: بازار پیش از بهتر شدن، وضعیت وخیمتری پیدا خواهد کرد. مازاد عرضه در بازار به نقطه ای رسیده است که کرایه نفتکش ها به عنوان ذخایر شناور سودآور شده است.

طبق گزارشات اویل پرایس که در هفته گذشته منتشر گردید، شرکت های بازرگانی نفت بزرگ جهان در واکنش به سیگنال های توقف روند احیای تقاضا اقدام به کرایه ده ها ابرنفتکش به عنوان مخازن شناور جهت انبار و نگهداری نفت اضافی در دریا کرده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.