تجمع کشاورزان به دلیل قیمت زعفران از زبان مدیر جهاد کشاورزی

به گزارش چاپار نیوز، حسین محمدی مدیر جهاد کشاورزی تربت‌حیدریه بیان کرد: هر چند قبل از زمان برداشت محصول زعفران در شهرستان جلساتی برگزار و مقرر شد که محصول کشاورزان با قیمت بالا خریداری شود اما شورای ملی زعفران و تجار همراهی نکردند.

 محمدی توضیح داد: شهرستان تربت‌حیدریه یکی از قطب‌های مهم تولید زعفران در دنیا است که ۸۷۰۰ هکتار سطح زیر کشت دارد.

او بیان کرد: سالیانه در شهرستان تربت‌حیدریه ۳۵ تن زعفران خشک با کیفیت بسیار مطلوب تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تربت‌حیدریه زعفران را به عنوان یکی از مهمترین منابع اشتغال و درآمدی تربت‌حیدریه بر شمرد و ادامه داد: تربت‌حیدریه در کشت زعفران قدمت دیرینه دارد و به دلیل مرغوبیت نوع زعفران و سازگاری مناسب گیاه، هر سال مقداری از پیاز این محصول به دیگر استان‌ها صادر می‌شود.

او توضیح داد: برای کیفی سازی زعفران سال گذشته ۳۰ دستگاه خشک‌کن در اختیار کشاورزان قرار داده شد تا زعفران تولیدی به صورت مکانیزه و با کیفیت مطلوب خشک شود.

وی اظهار کرد: اگر چه بخش اعظمی از زعفران شهرستان به صورت مکانیزه کشت می‌شود اما در تولید این محصول دو حلقه مفقوده داریم، ابتدا اینکه برداشت زعفران هنوز با دست صورت می‌گیرد که موجب افزایش قیمت تولید می‌شود و دیگری نبود صنایع تبدیلی است.

محمدی گفت: با توجه به اینکه زعفران یک گیاه دارویی است، می‌شود از تمامی اجزاء آن استفاده بسیار بهتری به خصوص در مصارف دارویی و صنعتی نمود.

وی توضیح داد که جای صنایع وابسته به بخش کشاورزی مخصوصا زعفران که یک محصول استراتژیک و ارز آور است، در شهرستان خالی می باشد و این موضوع باید گسترش بیابد و گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی در سال جاری کاهش چشمگیری در برداشت زعفران نداریم و همانند سال‌های گذشته خواهد بود.

او توضیح داد: در حال حاضر دو شرکت بزرگ صادر کننده زعفران در شهرستان فعال هستند که ظرفیت انبارهای شهرستان حداقل برای ۳۰ تن زعفران است.

مدیر جهاد کشاورزی تربت‌حیدریه در مورد راه‌اندازی بزرگترین بازارچه فروش زعفران کشور در تربت‌حیدریه از طرف شهرداری صحبت کرد و گفت: بدون شک با راه‌اندازی این بازارچه که ۴۵ روز تا دو ماه فعالیت دارد کشاورزان دیگر دغدغه فروش را نخواهند داشت.

تجمع زعفران‎کاران به دلیل قیمت های این محصول

او در مورد اعتراض و تجمع اخیر زعفران کاران شهرستان تربت‌حیدریه توضیح داد: این تجمع به دلیل قیمت زعفران بوده است، هر چند قبل از شروع فصل برداشت توسط شورای ملی زعفران، اتحادیه زعفران کاران و تجار جلساتی با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی برگزار و مقرر شد که محصول با قیمت بالا خریداری شود ولی در ادامه شورای ملی زعفران و تجار همراهی نکردند.

وی گفت: اگر چه قرار نبود بخش دولتی در سال جاری برای خرید محصول زعفران وارد شود اما اخیراً از طریق استانداری و سازمان جهاد کشاورزی پیگیری‏‌هایی صورت گرفته تا همانند سال قبل خرید حمایتی در دستور کار قرار گیرد البته نه به قیمتی که ابتدا اعلام شده بود.

مدیر جهاد کشاورزی تربت‌حیدریه توضیح داد: یکی از دغدغه‌ها قیمت زعفران است، اگر بتوانیم عملکرد در واحد سطح را تا ۱۰ کیلو افزایش دهیم نه تنها حجم تولید افزایش می‌یابد بلکه پایین بودن قیمت خیلی خود را نشان نمی‌دهد، به همین دلیل همه باید برای افزایش عملکرد تلاش کنیم.

او بیان کرد: در این خصوص کلاس‌های آموزشی برگزار شده تا کشاورزان با دانش روز آشنا شوند، همچنین از چند هفته گذشته کانون‌های یادگیری راه‌اندازی شده و کشاورزان نمونه به ارائه تجربیات خود می‌پردازند.

وی در مورد این موضوع که باید از آب‌ و خاک فعلی بیشترین بهره را ببریم، اظهار کرد: پیاز مناسب و روش‌های علمی و مکانیزه در این مسیر تاثیرگذاری بسیاری دارد؛ بیشترین زعفران جهان در شهرستان‌های تربت‌حیدریه، زاوه، کاشمر، رشتخوار و مه‌ولات واقع در جنوب استان خراسان رضوی تولید می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.