با توجه به قیمت آجیل مردم متمایل به خرید آجیل ارزان به میزان کم هستند

علیرضا حمصیان در گفت‌وگو با یک خبرگزاری با اشاره به وضعیت بازار آجیل در آستانه شب یلدا، گفت: افزایش قیمت آجیل و خشکبار از یک سو به دلیل تورم حاکم بر کشور و از سوی دیگر به دلیل جذابیت نرخ دلار و صادرات برخی محصولات همچون پسته، بادام، کشمش و … است.

او با تاکید بر اینکه میزان مصرف داخلی بر قیمت گران آجیل تاثیر ندارد، بلکه شاخص اصلی صادرات عامل افزایش قیمت این محصول است، گفت: از زمانی که صادرات نفت متوقف و فروش این محصول محدود شد، تمرکز کشور بر صادرات غیر نفتی از جمله خشکبار معطوف شد که این امر بر افزایش قیمت این محصولات در بازار داخل اثرگذار است.

دبیر اتحادیه خواربار و آجیل فروشان اصفهان با بیان اینکه محصول آجیل و خشکبار به وفور در بازار است، تاکید کرد: به دلیل توان پایین خرید مردم و قیمت بالای خشکبار، مصرف آجیل کمتر شده است و متاسفانه امسال نسبت به شب یلدای گذشته میزان خرید مردم بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر شده است.

ایشان تصریح کرد: به دلیل قیمت بالای آجیل، مدل و میزان خرید مردم بسیار تغییر کرده و آنها تمایل به خرید آجیل و خشکبار ارزان، آن هم به میزان کم هستند.

حمصیان توضیح داد: به عنوان مثال اگر سال گذشته با هزینه ای، مردم قادر به خرید دو کیلو آجیل شب یلدا بودند، امسال با همان پول به دلیل افزایش دو برابری قیمت ها تنها قادر به خرید نصف آجیل پارسال هستند.

به گفته دبیر اتحادیه خواربار و آجیل فروشان اصفهان، قیمت آجیل و خشکبار شب یلدای امسال نسبت به یلدای گذشته، بین ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته، اما امسال میزان استقبال مردم برای خرید آجیل زیاد نیست.

او با اشاره به قیمت انواع آجیل و خشکبار برای شب یلدا در اصفهان، گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو پسته بین ۱۵۰ تا ۳۲۰ هزار تومان، مغز بادام بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان، فندوق بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، تخمه کدو بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، تخمه گل آفتاب بین ۳۳ تا ۵۰ هزار تومان، نخودچی بین ۳۶ تا ۴۰ هزار تومان، کشمش بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان، بادام هندی بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان و هرکیلو آجیل مخلوط بسته به کیفیت آن بین ۱۳۰ تا ۲۱۰ هزار تومان است.

حمصیان افزود: قیمت هر کیلو شکوفه بین ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان، برنجک ۴۰ هزار تومان، گندمک ۱۵ هزار تومان و شادونه ۶۰ هزار تومان است.

وی در ادامه باگفتن اینکه شب عید گذشته به دلیل شیوع کرونا زیاد از آجیل استقبال نشد، به مردم هشدار داد که به دلیل به فروش نرفتن محصول آجیل در آن زمان، اکنون برخی از آجیل های موجود در بازار اگرچه ظاهری سالم دارد، اما تازه نیست، بنابراین در زمان خرید از کیفیت آن اطمینان حاصل کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.