انعقاد قرارداد بین بهزیستی و بیمه سلامت برای پرداخت خدمات توانبخشی معلولیت

به گزارش چاپار نیوز، وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن اعلام انعقاد تفاهم نامه بین سازمان بهزیستی کشور و سازمان بیمه سلامت ، اظهار کرد: این تفاهم نامه برای اجرای ماده ۶ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است.

وحید قبادی دانا ضمن تاکید بر انعقاد تفاهم نامه با بیمه سلامت عنوان کرد: امروز تفاهم نامه ای میان سازمان بهزیستی کشور و سازمان بیمه سلامت امضا شد؛ این تفاهم نامه برای اجرای ماده ۶ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است.

بنابر اظهارات وی، در ماده ۶ قانون مذکور آمده که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به گونه ای تامین نماید که علاوه بر تامین خدمات درمانی موردنیاز این افراد، خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را تحت پوشش قرار دهد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه گفت: برای اجرای ماده ۶ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه و با مصوبه مجلس در ردیف ۲۴ تبصره ۱۴ قانون بودجه، گنجانده شده است.

بنابر گفته های قبادی دانا، بر طبق تفاهم نامه مذکور، یک میلیون و ۱۶ هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی که دارای دفترچه معتبر از بیمه سلامت هستند، می توانند از هشت خدمت ستاره داری که در گذشته تحت پوشش بیمه پایه سلامت نبوده است، استفاده نموده و تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

به نظر می رسد که این هشت خدمت شامل خدمت کاردرمانی، توانبخشی آسیب شنیداری، مشاوره یا تجویز سمعک و ارزیابی و کنترل دوره ای، درمان اختلالات گفتار، زبان و ارتباط کلامی یا پردازش شنوایی است. پس از امضای تفاهم نامه بین سازمان بهزیستی کشور و سازمان بیمه سلامت و تخصیص بودجه در نظر گرفته شده توسط سازمان برنامه و بودجه، افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی که دفترچه بیمه سلامت معتبر دارند، می توانند از زمان اجرایی و عملیاتی شدن این تفاهم نامه از خدمات آن استفاده نمایند.

رییس سازمان بهزیستی خاطر نشان کرد: این اتفاق گام بلندی در راستای اجرای قانون و برای شروع پوشش بیمه ای مناسب بیمه های پایه برای خدمات توانبخشی است. در آغاز تصمیم بر این شد تا پوشش خوبی برای سطوح یک خدمات توانبخشی برای گروه های مختلف افراد دارای معلولیت (چه افرادی که دارای مشکل جسمی و حرکتی هستند و چه سایر گروه ها مانند افرادی که دارای معلولیت شنوایی هستند) صورت گیرد.

قبادی دانا پس از قدردانی از سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بیمه سلامت ، اظهار کرد: امید است که بتوانیم در ماه های آتی این تفاهم نامه را به شکل اجرایی و عملیاتی در آوریم و بهره آن برای ارتقای توانمندسازی و برقراری پوشش مناسب برای خدمات توانبخشی برای افراد دارای معلولیت در سطح کشور ایجاد شود و در گام های بعد بتوانیم برای سایر خدماتی که اکنون تحت پوشش بیمه نیستند نیز اقدام کنیم و همچنین بتوانیم همکاری سایر بیمه های پایه را نیز در این موضوعات جلب کنیم که لازم است این اعتبارات در بودجه سال ۱۴۰۰ دیده شود.

به همین علت، قبادی دانا از مجلس درخواست کرد تا همکاری مناسب را در این خصوص داشته باشند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان اعلام کرد: باتوجه به اینکه بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت نیاز است و این اعتبار در سال جاری تنها ۱۳۰۰ میلیارد تومان است، امید است در سال ۱۴۰۰ بودجه افزایش یابد تا بتوانیم خدمات بهتری را در راستای اجرای قانون به افراد دارای معلولیت و خانواده های آن ها ارائه کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.