ویروس جدید کرونا تا چه میزان قدرت انتقال دارد و با چه سرعتی تکثیر می شود؟

به گزارش چاپار نیوز، علی امیری، فوق تخصص بیماری‌های عفونی در مصاحبه ای درباره ویروس جدید کرونا اظهار داشت: ویروس جهش یافته انگلیس علائم خاصی ندارد. البته تغییرات زیادی در ویروس کرونا وجود دارد ، اما تغییری که رخ داده بسیار چشمگیر و مشهود بوده است.

وی ادامه داد: این تغییر منجر به سرعت تکثیر ویروس و منجر به سرعت توزیع ویروس در هنگام تقسیم در گلو و همچنین پس از ورود به ریه ها می شود که منجر به افزایش مقدار ویروس و امکان انتقال به افراد بیشتری می شود.

ویروس جدید کرونا ۷۰ درصد مسری تر است

امیری ادامه داد: نوع جدید ویروس کرونا تقریباً ۷۰ درصد مسری تر از نوع فعلی است.

این متخصص بیماری های عفونی اضافه کرد: “این ویروس جهش یافته در ابتدا ویژگی خاصی نداشت و به همین دلیل محققان آن را یکی از جهش های بسیاری دانستند که به طور معمول یک ویروس ایجاد می کند ، اما حدود یک ماه پیش این سوال برای محققان انگلیسی مطرح شد که چرا با وجود افزایش محدودیت های عمومی گسترش ویروس در برخی از مناطق کشور کند نشده است ، و این سوال باعث انجام تحقیقات گسترده و با تعیین توالی ژنوم آن مشخص شد ویروس جهش یافته به آن مناطق گسترش یافته است.

وی گفت: “ویروس جدید در مقایسه با ویروس رایج دارای جهش های متعددی است.” وی افزود: یکی از این جهش ها راه را برای گسترش بیشتر ویروس در بدن هموار می کند. جهش دیگر توانایی چسباندن گیرنده ویروس به سطح سلول بدن را افزایش می دهد و مقابله با آن را دشوارتر می کند. سرانجام ، یکی از این جهش ها بخشی از ویروس را از بین برد و در نتیجه باعث افزایش نفوذ پذیری ویروس شد.

امیری تأکید کرد: گفته می شود که این حذف ممکن است باعث شود آنتی بادی های تولید شده در بدن بهبودیافتگان از کرونای رایج، کمتر در برابر ویروس جدید محافظت شود ، اگرچه تاکنون حداقل هفت جهش یافته ویروس کووید۱۹ در جهان شناسایی شده است. . اما آنچه نوع جدید ویروس جهش یافته را مهم می کند سرعت انتقال بالای آن است.

این متخصص بیماریهای عفونی گفت: ” البته ، با توجه به عدم افزایش قابل توجه مرگ در هفته های اخیر به نظر می رسد ویروس جدید خطرناک تر یا کشنده تر نباشد .” همچنین هیچ مدرکی دال بر دشوارتر بودن درمان ویروس یا مقاومت واکسن کرونا وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد که به نظر می رسد حداقل سه واکسن عمده ویروس کرونا قادر به مقابله با جهش جدید هستند و این واکسن ها هنوز در این زمینه مؤثر هستند. این یکی از موثرترین روشهای درمانی و پیشگیری است. بنابراین ، با جهش های بیشتر در ویروس ، واکسن های فعلی نیز ممکن است در آینده نتوانند آن را از بین ببرند.

امیری اظهار داشت: ممکن است واکسن های کرونا در آینده نیاز به به روزرسانی داشته باشند تا تأثیر خود را بر روی این جهش ها حفظ کنند، اما یک خوش بینی در این زمینه این است که جهش های بعدی ویروس منجر به بیماری زایی کمتر و انتشار ویروس می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.