رونق قاچاق شیر خشک / کارخانه‌های لبنی با حداقل ظرفیت کار می‌کنند

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی گفت: هم اکنون عمده شیر تولیدی پس از تبدیل به شیر خشک از مرزهای کشور قاچاق می‌شود.

به گزارش سایت چاپار نیوز، علی احسان ظفری مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی با اشاره بر این موضوع که بازار محصولات لبنی تعریف چندانی ندارد، اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و کاهش قدرت خرید خانوار، فروش محصولات لبنی رونقی ندارد.

ظفری ادامه داد: اگر شیر تولیدی تبدیل به شیر خشک نمی‌شد، به دلیل عدم جذب از سوی کارخانه‌ها سرو صدای دامداران در می‌آمد حال آنکه صنایع لبنی حاضر به خرید با نرخ مصوب بودند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی لبنی با اشاره به اینکه کارخانه‌های لبنی با حداقل ظرفیت کار می‌کنند، بیان کرد: با وجود شرایط فعلی کارخانه‌ها، دامداران تن به اجرای مصوبه نمی‌دهند و صنایع چاره ای جز خرید با نرخ‌های بالا ندارند. به عنوان مثال هم اکنون هر کیلو شیرخام با نرخ ۴ تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان از دامداران خریداری می‌شود، در حالی که نرخ مصوب ۲ هزار و ۹۰۰ تا ۳ هزار و ۱۰۰ تومان است.

ظفری  از رونق قاچاق شیر خشک خبر داد و گفت: از ابتدای سال، ۲ مرحله صادرات شیر خشک داشته‌ایم و مابقی به صورت قاچاق از مرزهای کشور قاچاق می‌شوند، این در حالی است که صادرات شیر خشک مخالفان زیادی داشت و برخی افراد صحبت از رانت می‌کنند که هم اکنون با قاچاق شیر خشک این بحث‌ها مطرح نیست.

بنا بر اظهارات وی، با وجود این که دریافت شیر کارخانه‌های شیرخشک مشخص است، اما محصولی در انبارها دپو نیست که دولت با متخلفان امر باید برخورد کند.

این مقام مسئول ضمن اشاره به پایین بودن سرانه مصرف لبنیات در مقایسه با دیگر کشورها، بیان کرد: هم اکنون سرانه مصرف لبنیات ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم بوده و بی شک شیوع ویروس کرونا و کاهش قدرت خرید خانوار بر سرانه مصرف تاثیر گذار بوده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی در پایان تصریح کرد: اگر دولت به دنبال افزایش سرانه مصرف است، از این رو محصولات لبنی را با قیمت مناسب باید در اختیار مصرف کننده قرار دهد و مابه التفاوت نرخ ارز را مستقیم به تولیدکننده بدهد تا دهک‌های ضعیف جامعه با نصف قیمت فعلی بتوانند اقلام لبنی را مصرف کنند، چرا که در صورت بی تفاوتی دولت، لبنیات از سفره خانوار حذف خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.