دولت چین مخالف فعال شدن سازوکار ماشه هستند + توضیح یک مقام چینی

0 20

وزارت خارجه چین: آمریکا از برجام خارج شده و اصلا حق ندارد از شورای امنیت سازمان ملل بخواهد سازوکاز ماشه را علیه ایران فعال کند.

به گزارش چاپار نیوز، آمریکا ۲۹ شهریور به طور یکجانبه در خواست فعال شدن سریع تحریمها علیه ایران یا سازوکار ماشه را از شورای امنیت داشت.

وانگ ون بین سخنگوی وزارت خارجه چین امروز دوشنبه در نشست خبری این وزارتخانه در پکن بار دیگر اظهار کرد که این آمریکا است که از برجام خارج شده است و اصلا حق ندارد از شورای امنیت سازمان ملل بخواهد سازوکاز ماشه را علیه ایران فعال کند. 

سخنگوی وزارت خارجه ضمن روشن کردن موضع چین در رابطه با این موضوع، اشاره کرد: رئیس شورای امنیت به عدم اقدام نسبت به خواسته آمریکا تصمیم گرفته و تا کنون شورای امنیت نیز هیچ اقدامی درباره راه اندازی سازوکار ماشه انجام نداده است.

وانگ ون بین در مورد فعال شدن سازوکار ماشه بیان کرد: اعضاء برجام از جمله چین، روسیه، فرانسه، انگلستان و آلمان جداگانه پیام خود را به رئیس شورای امنیت ارسال کرده و موضع مخالف خود را با اعلام یکجانبه آمریکا مبنی بر احیای تحریمهای شورای امنیت علیه ایران نشان داده اند. اتحادیه اروپا نیز با انتشار بیانیه ای موضع خود را اعلام کرده است. این نشان دهنده موضع مشترک و تفاهم گسترده جامعه بین المللی محسوب می شود. این که آمریکا فقط وقتی به نفع خودش باشد از قوانین بین المللی استفاده بکند و وقتی به دردش نمیخورد، آنها را دور بیندازد، نه فقط خودش خلاف قانون عمل می کند، بلکه با اعمال تحریم های یکجانبه و غیرقانونی علیه دیگر کشورها، خود به تهدید تبدیل می شود. چنین رفتارهای غیرمؤدبانه، غیرمنطقی و زورگویانه ای با نارضایتی و مخالفت گسترده جامعه بین المللی مواجه می شود. ما در اینجا به آمریکا هشدار می دهیم دیگر فقط به میل و دلخواه خود عمل نکند و در مسیر یکجانبه گرایی دورتر نرود.

او ادامه داد: چین به نگرانی های کشورهای مرتبط با اوضاع خاورمیانه و خلیج فارس توجه می کند. وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین پیشنهاد کرده است همه طرفها با پیش شرط حفظ و اجرای برجام، سکوی دیگری برای گفتگوی با کشورهای منطقه ایجاد کنند تا تفاهم جدیدی برای حفظ صلح و ثبات منطقه تشکیل یابد. چین تمایل دارد همراه با همه طرفها، روند حل سیاسی مساله هسته ای ایران را پیش برد.

آمریکا نباید در امور شین جیانگ دخالت کند

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین اظهارات مقامات آمریکایی درباره شین جیانگ را نقض کرد و افزود: دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین چندی پیش کتاب سفید «تضمین فرصت شغلی و اشتغال در شین جیانگ» را منتشر کرد. اگر شخصیت های ایالات متحده واقعاً به وضعیت اشتغال در شین جیانگ اهمیت می دهند، پیشنهاد می کنم این کتاب سفید را به دقت بخوانند.

وانگ ون ادامه داد: امور شین جیانگ کاملاً از امور داخلی چین است. ایالات متحده قدرت و صلاحیتی ندارد که در آن دخالت کند. مدتیست برخی از نیروهای آمریکا تلاشهای فراوان شین جیانگ برای حمایت از حقوق بشر را نادیده گرفته اند و بی پروا به گزارش اصطلاحاً «بیگاری و کار اجباری» در شین جیانگ می پردازند و بدین ترتیب امور تضمین اشتغال در شین جیانگ را سیاهنمایی میکنند. اما این اظهارات ایالات متحده کاملاً بی اساس و غیرقابل دفاع است.

وی افزود: شین جیانگ قاطعانه از بیگاری مردم جلوگیری و با آن مبارزه می کند و ۲۶ کنوانسیون بین المللی کار را از جمله ۴ کنوانسیون اصلی شامل کنوانسیون رفع تبعیض شغلی و اشتغال اجرا می کند و کنوانسیون بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل متحد و مقررات کنوانسیونهای بین المللی دیگر را به طور جدی به اجرا گذاشته است تا از حقوق کارگران محافظت و با بیگاری کشیدن از مردم مخالفت کند.

در پایان سخنان این مقام چینی در رابطه با فعال شدن سازوکار ماشه گفت که بهتر است آمریکا به واقعیتهای اساسی احترام بگذارد، در مورد حقوق بشر در شین جیانگ سیاه نمایی نکند و در امور داخلی چین دخالت نکند.

این ها را هم ببینید

تحریم های سازمان ملل علیه پس از چکاندن ماشه چه خواهند شد؟

آمریکا فعال شدن مکانیسم ماشه را تایید کرد: ناقضان تحریم مجازات می شوند!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.