فساد زدایی و پیگیری فساد های گذشته در تهران رضایت بخش نیست

به گزارش چاپارنیوز، محمد جواد حق شناس در ۲۷۶مین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در تذکری در مورد فساد زدایی به شهرداری تهران گفت: مردم و به ویژه اعضای آگاه جامعه به درستی انتظار دارند که شورای شهر و شهردار منتخب آن با فساد اقتصادی و تخلفات مرتبط با گذشته و اکنون در مدیریت شهری وظایف قانونی خود را انجام دهند.

وی افزود: دستگیری های اخیر، اخباری که درباره پرونده گروه یاس و محکومیت قائم مقام ۱۲ ساله شهردار دوره پیش منتشر شد، نامه نگاری با ستاد کل نیروهای مسلح در مورد رسیدگی به وضعیت گروه یاس انجام گرفت، نتایج برخی از بررسی های اخیر و در نهایت بررسی عملکرد، وظایف و مسئولیت های قانونی شهردار در مبارزه با فساد و تخلفات نشان می دهد که علی رغم همه تعهدات و تلاش های شورای شهر پنجم در برخورد با فساد روند فسادزدایی و پیگیری فسادهای گذشته در شهرداری تهران نه تنها رضایت بخش نبوده، بلکه عملا راکد و بدون عمل باقی مانده است.

وی تأکید کرد: بنابراین ، ضمن تذکر بندهای زیر، به شدت بر ضرورت اصلاح و جبران کاستی ها و کم کاری ها در فرصت باقیمانده تأکید می کنم. شهردار محترم تهران طبق ماده ۳ “قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و فساد زدایی موظف است از طریق یک نشست الکترونیکی لیست کاملی از اطلاعات مربوط به فعالیت های شهرداری را به اطلاع همه برساند. اگرچه شورای شهر پیشتر ایجاد سیستم شفافیت را پیگیری کرده است، اما این سامانه و اطلاعات بارگذاری شده در آن و سطح دسترسی ایجاد شده متناسب با وظیفه مندرج در این قانون نیست. مناسب است که گزارشی از اقدامات انجام شده و یک جدول زمانبندی مشخص برای رسیدگی به تأخیرها به شورای شهر ارائه شود.

وی افزود: علی رغم درخواستهای مکرر که برخی از اعضای شورا برای دسترسی به برخی از سامانه ها از جمله فاینانس، قراردادها، منابع انسانی و… داشته اند، تا بحال از ایجاد دسترسی لازم خوداری شده است، مقتضی است دسترسی سریع دسترسی های مورد نظر  برای همه اعضای شورای شهر فراهم شود.

وی در رابطه با فساد زدایی ادامه داد: طبق ماده ۱۳ همان قانون، شهرداری موظف شده است بلافاصله پس از شروع یا وقوع جرائم مربوط به مفاسد اقتصادی در حوزه مأموریت خود، بلافاصله مراتب به مقامات قضایی یا اداری گزارش دهد و در غیر این صورت مشمول مجازات در قانون ارائه شده خواهد بود. بنابراین باید سریعاً در مورد موارد باقیمانده اقدام و به همراه لیست و نتایج اقدامات قبلی به شورای شهر گزارش شود.

این عضو شورای شهر تهران افزود: در تحقیقات اخیر مشخص شد که موضوع اختلاس هزاران میلیارد تومان از اموال شهرداری تهران توسط عوامل مرتبط با گروه یاس مطرح است و در حالی که یک موسسه شریک دیگر اقدامات لازم را برای احقاق حقوق خود انجام داده است، اما تاکنون شهرداری از شکایت از حقوق شهر و شهرداری خودداری کرده است. این در حالی است که حجم تضییع حقوق شهرداری حداقل به بیش از شش هزار میلیارد تومان با قیمت سال های ۹۴-۹۵ بوده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با اشاره به فساد زدایی افزود: طبق اظهارات معاون دادستان سازمان قضایی نیروهای مسلح، شکایتی که از طرف شهرداری به سازمان ارائه شده به عنوان دادخواست محسوب نشده و حتی ثبت نیز نشده است. مقتضی است بلافاصله شکایتی از شهرداری تشکیل شود که شامل درخواست تحقق حقوق پایمال شده شهر تهران در مراجع قضایی و ارائه گزارش به شورای شهر است. لازم به ذکر است که از نظر قوانین مربوط به فروش اموال شهرداری، قراردادهای فاینانس یک و دو باطل است. لازم است شهرداری تهران در مورد اموال غارت شده شکایت کرده و گزارشی را به شورا ارائه دهد.

حق شناس ادامه داد: اخیراً دو نفر از شهرداران مناطق منصوب و سپس مورد ارزیابی و بعنوان مدیر نمونه معرفی و ارتقا یافتند و متعاقباً توسط مقامات ذیصلاح تحت تعقیب و دستگیر شدند و تعدادی از مدیران فروشگاه های شهروند نیز تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. بنابراین، به نظر می رسد کمبود یا عدم اشرافیت مدیریتی و نظارت و ارزیابی لازم مشهود است. آگاهی و چشم پوشی و یا بی اطلاعی، در هر دو مورد، موجب مسئولیت می شود. علاوه بر توضیح سهل انگاری و برخورد با مقصر و اقدامات قانونی لازم در خصوص پیشگیری در موارد مشابه احتمالی، ارائه گزارش اقدام به شورای شهر ضروری است.

وی افزود: در ابتدای این دوره مدیریت شهری، ۱۲ مورد شکایت مربوط به مفاسد اقتصادی توسط شهردار وقت تهیه و به مقامات قضایی تحویل داده شده است، به نظر می رسد در پیگیری موارد مذکور اقدام مؤثری صورت نگرفته است. مقتضی است ضمن گزارش اقدامات انجام شده در هر یک از این موارد، پیگیری و گزارش به شورای شهر ارائه شود. علی رغم مصوبات و پیگیری های اکید این شورا در خصوص ساماندهی املاک شهرداری و رسیدگی به تخلفات و فساد زدایی مربوط به آن، تاکنون شهرداری تهران به جز مواردی که برای تخلیه املاک به مراجع قضایی مراجعه کرده است، هیچ شکایتی جهت احقاق حقوق ناقض شهرداری در زمینه انتقال املاک و برخورد با متخلفان واگذار کننده یا استفاده کننده نداشته است. آنها باید موارد قابل تعقیب را در دستور کار خود قرار دهند و آنها را به شورای شهر گزارش دهند.

وی افزود: در خصوص وضعیت املاک و مستغلات، حواله های کارگزاری و هولوگرام ها به ویژه پرونده های مربوط به شرکت رسا تجارت و شرکت های هلدینگ یاس، نسبت به گزارش، اقدامات قضایی انجام شده و اقدامات فوری قضایی در موارد معطل مانده، از جمله دهها ملک و حواله کارگزاری ارزشمند و ۳۲۰۰ هولوگرام به مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان به قیمت سالهای ۹۳ تا ۹۵، دلایل عدم تعیین تکلیف و عند اللزوم ابطال هولوگرام ها اعلام گردد.

حق شناس گفت: با توجه به اهمیت و حساسیت موارد ذکر شده، از شهردار محترم تهران انتظار می رود تلاش ویژه ای در جهت اصلاح اعتراضات و تحقق موارد درخواستی و گزارش عمل در طی یک هفته انجام دهد، در غیر این صورت پیگیری موضوع، بنا به اقتضای قانون و مسئولیت ناشی از وظایف نمایندگی مردم در قالب سؤال، استیضاح و اقدام قضایی در دستور کار خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.