فروش واکسن کرونا و آنفلوآنزا ؛ بازی جدیدی شیادان در عرصه سلامت!

0 22

در حالی که کادر درمانی کشور تا پای جان در حال جنگ با ویروس کشنده و همه گیر کرونا هستند، همپای آن ها شیادانی با سوءاستفاده از جان و مال بیماران، با فروش واکسن های تقلبی کرونا و آنفلوآنزا با قیمت های نجومی و کلاهبرداری برای خود منبع درآمدی کلان دست و پا کرده اند؛ یک روز به بهانه داروی شفابخش و واکسن کرونای چند صد میلیونی و یک روز هم با عنوان واکسن آنفلوآنزای چند صد هزار تومانی…

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، با این اینکه چندین بار از سوی وزارت بهداشت اعلام شده است که ویروس کرونا هنوز داروی اختصاصی و واکسن موثر مورد تایید سازمان بهداشت جهانی را ندارد، با این حال همچنان اخبار و شایعاتی درباره برخی داروهای غیر اختصاصی و واکسن های تقلبی که تا حدی می‌توانند در درمان ویروس کرونا تاثیر گذار باشند به گوش می رسد. از داروی فاویپیراویر و اکتمرا گرفته تا رمدسیویر. از سوی دیگر هر چند روز یک نیز خبر از تولید واکسن کرونا در نقطه‌ای از جهان به گوش می‌رسد؛ اخباری که راه را برای کلاهبرداری شیادان در عرصه سلامت هموار می‌کنند تا با کمک ترس و اضطراب مردم آن ها را فریب داده و سودهای کلانی به جیب بزنند و برایشان اهمیتی ندارد که این پول ها گاهی از فروش خانه یا ماشین زیر پای مردم جور شده تا جان بیماران‌شان را نجات دهد.

اکنون نیز در آستانه فصل آنفلوآنزا که نگرانی‌هایی از ابتلا همزمان هر دو ویروس کرونا و آنفلوآنزا مطرح می‌شود، عده‌ای مجددا برای فریب دادن مردم طرح های زیادی ریخته اند. به طوری که به صورت اینترنتی و با قیمت‌های چند صد هزار تومانی نسبت به پیش فروش واکسن کرونا و آنفلوآنزا اقدام می‌کنند، این در حالیست که هنوز نه واکسنی توزیع گردیده و نه واکسیناسیون بر علیه آنفلوآنزا آغاز شده است.

گول فروش اینترنتی دارو و واکسن ها را نخورید!

بر طبق همین امر دکتر علی فاطمی، نایب رییس انجمن داروسازان ایران، در پی مصاحبه ای با یکی از رسانه ها، درباره فروش اینترنتی دارو به خصوص واکسن کرونا و آنفلوآنزا تاکید کرد خرید و فروش اینترنتی دارو تخلف محسوب می‌شود و گفت: بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، فروش دارو به صورت آنلاین و اینترنتی به هیچ وجه مجاز نیست. بنابراین فروش و پیش فروش اینترنتی دارو و واکسن تخلف است و هرگونه اقدام و اطلاعیه‌ای در این زمینه قطعا جعلی است.

وی تصریح کرد: در عین حال باید توجه کرد که واکسن آنفلوآنزا، واکسنی است که باید تحت زنجیره سرد نگهداری شود و اگر از یخچال خارج شود، کارایی‌اش را از دست می‌دهد. بر همین اساس مهم است که بلافاصله بعد از خروج واکسن آنفلوآنزا از یخچال به سرعت آن را تزریق کرد. بر همین اساس در بسیاری از کشورهای دنیا تزریق واکسن آنفلوآنزا را در داروخانه‌ها انجام می‌دهند تا خروج آن از زنجیره سرد تا زمان تزریق، طولانی نشود.

دکتر فاطمی در پی سخنان خود ادامه داد: تنها ضابطه‌ای که در زمینه فروش اینترنتی از سوی داروخانه‌ها و در حوزه سلامت وجود دارد، در حوزه چهار گروه کالایی آرایشی و بهداشتی، داروهای گیاهی، مکمل‌های غذایی و لوازم پزشکی مصرفی است و به جز این چهار گروه داروخانه‌ها مجاز نیستند که داروها را به صورت اینترنتی به فروش رسانند.

هنوز واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها توزیع نشده است!

دکتر فاطمی ظمن تاکید بر این که واکسن کرونا هنوز ساخته نشده است درباره توزیع و فروش واکسن آنفلوآنزا خاطرنشان کرد: در عین حال هنوز اصلا واکسنی به داروخانه‌ها داده نشده است. البته برخی از شرکت‌های پخش واکسن آنفلوآنزا را در اختیار دارند، اما تا زمانی که وزارت بهداشت مجوز ندهد، اجازه توزیع آن را ندارند. اعلام شده که واکسن از اول مهر در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد.

کلاهبرداری و تقلب در فروش واکسن کرونا و آنفلوآنزا

نایب رییس انجمن داروسازان درباره قیمت تمام شده واکسن آنفلوآنزا، تصریح کرد: قیمت واکسن آنفلوآنزایی که با ارز دولتی تامین شده، ۴۲ هزار و ۵۰۰  تومان است، اما قیمت واکسنی که با ارز نیمایی تامین می‌شود، هنوز مشخص نیست. در حالی که هنوز این کالا قیمت مشخصی ندارد، چگونه آن را پیش فروش می‌کنند؟ بنابراین همه موارد پیش فروش و فروش اینترنتی واکسن آنفلوآنزا کلاهبرداری و تقلب است.

دکتر علی فاطمی درباره پیش فروش واکسن آنفلوآنزا، تاکید کرد: حتی داروخانه‌ها هم نمی‌توانند واکسن را پیش فروش کنند. در عین حال بخش عمده واکسن آنفلوآنزایی که در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد، ممکن است با ارز نیمایی تامین شده باشد که هنوز قیمت آن مشخص نیست. بنابراین فروش اینترنتی و پیش فروش واکسن جعل و تخلف است و حتی ممکن است این واکسن‌ها تقلبی باشند.

وی در نهایت گفت: در حال حاضر هم واکسن آنفلوآنزا و هم واکسن کرونای تقلبی در بازار وجود دارد و شیادانی هستند که با این موارد از مردم کلاهبرداری می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.