فروشگاهی شدن یوتیوب/ تمام محصولات کلیپ‌ها قابل خریداری است!

0 9

به گزارش چاپار، بزرگترین سایت ویدیویی جهان اخیرا از فروشگاهی شدن یوتیوب خبر داده و ادعا کرده که هر اسباب بازی، دستگاه و کالایی که کاربران در یوتیوب مشاهده می‌کنند، به زودی در خود این سایت ویدیویی به فروش می‌رسد.

یوتیوب از سازندگان ویدیو درخواست کرد از نرم افزار این سایت برای برچسب گذاری و ردگیری محصولاتی که در کلیپ‌های‌شان وجود دارد، استفاده کنند. این دیتا به ابزارهای آنالیتیک و خرید گوگل مرتبط خواهند شد.

منابع آگاه به بلومبرگ گفته‌اند: «هدف گوگل تبدیل مجموعه وسیع از ویدیوهای یوتیوب به کاتالوگ بزرگی از کالاهاست که بینندگان بتوانند با یک کلیک، آن‌ها را مستقیما از یوتیوب بخرند. این شرکت برای فروش کالاها از طریق یوتیوب در حال تست یکپارچگی با شاپی فای است.»

سخنگوی یوتیوب تایید کرد که این شرکت در حال بررسی این قابلیت‌ها با شمار محدودی از کانال‌های ویدیویی بوده است و پس از فروشگاهی شدن یوتیوب خالقان ویدیو بر محصولاتی که نمایش داده می‌شود، کنترل خواهند داشت.

این اقدام شگفت انگیز می‌تواند یوتیوب را از یک غول تبلیغاتی به رقیب جدی و جدیدی برای تجارت الکترونیکی شرکت‌هایی مانند آمازون و علی بابا تبدیل کند.

اندی ال وود، رییس استارتاپ تجارت الکترونیکی بسکت اظهار کرد: «یوتیوب ازجمله دارایی‌هایی است که تاکنون از آن حداقل استفاده شده است و اگر گوگل تصمیم به سرمایه گذاری در آن بگیرد، فرصت بسیار عظیمی خواهد بود.»

با فروشگاهی شدن یوتیوب معلوم نیست که این سایت دقیقا چگونه از فروش این کالاها درآمدی کسب خواهد کرد. با این وجود این سرویس پیشنهاد اشتراک به سازندگان ویدیو را آغاز کرده و یک سهم ۳۰ درصدی از فروش را برای خود برمی دارد.

فروشگاهی شدن یوتیوب اولین تجارت آنلاین گوگل نیست

پیش از این گوگل بارها تجارت آنلاین را امتحان کرده اما به موفقیت چندانی نرسیده است. این شرکت عمدتا ترجیح می‌دهد تبلیغاتی را بفروشد که کاربران را به سایر فروشگاه‌های آنلاین هدایت می‌کنند.

با این حال شیوع پاندمی کرونا، بودجه تبلیغات را در حوزه سفر و خرده فروشی سنتی که در واقع مشتریان بزرگ گوگل در بخش تبلیغات هستند، کاهش داده است. در مقابل، تجارت الکترونیکی با ماندن مردم در خانه و سفارش آنلاین کالاهای مورد نیازشان رونق بسیاری پیدا کرده است.

همین امر به حاشیه راندن گوگل شد. گوگل قبل از ایده فروشگاهی شدن یوتیوب شاهد فعالیت شرکت‌های دیگر مانند فیس بوک بود که در حال تبدیل اینستاگرام به یک فروشگاه آنلاین است. در این دوران فروش آمازون هم افزایش یافته و این در حالی است که گوگل در سه ماهه دوم امسال با نخستین کاهش درآمد مواجه شد.

ماه‌هاست که مدیران گوگل ادعا و تاکید می‌کنند که یوتیوب برای استراتژی تجارت الکترونیکی آن‌ها محوری است و اخیرا هم سوندار پیچای، مدیرعامل گوگل اظهار کرده بود که ویدیوهای یوتیوب می‌توانند به یک فرصت خرید تبدیل شوند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این شرکت حتی واحدهای پرداخت و تجارت الکترونیکی خود را بهسازی کرده و در ژوییه اعلام کرد قصد دارد بازرگانان را به سایت گوگل شاپینگ جذب کند که شامل ادغام با شاپی فای است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.