فرصت طلایی درمان کرونا چیست؟ شناخت ویروس کرونا از آنچه بود و آنچه هست

اصلا می دانستید یک فرصت طلایی برای درمان کرونا وجود دارد؟ فرصتی که جدا و واقعا نباید از دست بدهید؟ یا تا بحال دقت کرده اید که کرونا با سوء استفاده از امروز و فردا کردن هایمان بسیاری از عزیزان مان را از ما گرفت؟ یا اصلا می دانید کرونا چه خواب هایی برا برای قلب‌تان دیده است؟ یا اینکه بالاخره کووید ۱۹ سکته مان می دهد یا نه؟ دکتر فراز فرمهینی، متخصص قلب و عروق در آلمان در مصاحبه ای، به این سؤالات و بسیاری از سؤالات دیگر، به ویژه در مورد تأثیرات بیماری کرونا بر روی سیستم قلبی و عروقی و بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی پاسخ داد.

وی در مورد فرصت طلایی درمان کرونا گفت: بیش از یک سال از شیوع ویروس کرونا و ظهور همه گیری این بیماری در جهان می گذرد و در این مدت مقالات و تحقیقات زیادی در مورد این بیماری منتشر شده است. در حقیقت، میزان تولید علم و مقاله در این زمینه به قدری چشمگیر بود که در اوایل دهه ۲۰۲۰، حجم ویژه نامه ها و مقالات کامل در مورد بیماری ویروس کرونا در مجلات معتبر پزشکی واقعاً حیرت انگیز بود.

فرصت طلایی درمان کرونا در روزهای ابتدایی

وی با اشاره به برداشت های اولیه از این بیماری، افزود: در ماه های اول شیوع بیماری، محققان بینشی در مورد رفتار و ماهیت ویروس کووید ۱۹ و آنچه می تواند انجام دهد، داشتند، که بسیاری از این بینش ها و یافته های اولیه در پژوهش های بعدی نقض شدند، بر اساس این، دانش ما در مورد بیماری کرونا و چگونگی تأثیر آن بر اندام های مختلف، به ویژه سیستم قلبی عروقی، با آنچه شش ماه یا یک سال پیش می شناختیم متفاوت است.

فرمهینی گفت: در ابتدا بیماران کرونایی که در شرایط جدی بودند و مراحل پیشرفته بیماری و بستری در ICU را تجربه می کردند بیشتر کسانی بودند که به نوعی از بیماری قلبی برخوردار بودند، اما خوشبختانه اکنون می دانیم که تأثیر بیماری کووید ۱۹ بر روی سیستم قلبی عروقی مانند بیشتر بیماری های ویروسی است که به ویژه سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهند.

کرونا به بیماران قلبی عروقی سکته نمی دهد

به گفته وی، آنچه امروز برای محققان و متخصصان پزشکی ثابت شده این است که بیماران مبتلا به بیماری کرونا به دلیل ابتلا به بیماری کرونا دچار حمله قلبی نمی شوند اما این ویروس مانند بسیاری از ویروس ها که به سیستم تنفسی بیماران حمله می کنند، و علائم سرماخوردگی یا شبه سرماخوردگی نشان می دهند، در برخی از بیماران کرونایی، به عضله قلب یا کیسه ای که قلب را احاطه کرده حمله می کند و باعث التهاب در این مناطق می شود.

فرمهینی با بیان اینکه کیسه ای که قلب را احاطه کرده است “پریکارد” نامیده می شود و به همین دلیل التهاب این کیسه را “پریکاردیت” و عضله قلب را “میوکارد” می نامند و التهاب موجود در این منطقه را نیز “میوکاردیت” می نامند، افزود: برخی از بیماران به دلیل التهاب دچار افزایش مایع در کیسه ای که قلب را احاطه کرده است می شوند. البته، این بیماری ها به طور کلی به دلایل دیگری نیز رخ می دهند، اما چنین التهاباتی در بیماران کرونا بیش از جمعیت عمومی دیده شده است.

وی با بیان اینکه بیشتر مشکلات عضلانی و کیسه دور قلب و افزایش مایعات در کیسه دور قلب، عوارضی خوش خیم هستند و خود به خود برطرف می شوند، گفت: بر اساس یافته های متخصصان قلب، بیماران نباید نگران این موضوع باشند. داروها و درمان های علامتی گاهی برای این بیماران تجویز می شود.

به گفته وی، تحقیقات زیادی در مورد تأثیر کرونا بر روی سیستم قلبی عروقی انجام شده است و اغلب نشان داده شده است که این بیمارانی که از درد قفسه سینه پس از کرونا رنج می برند، خوشبختانه سکته مغزی نمی کنند و در واقع آنچه برای آنها اتفاق می افتد التهاب در عضله قلب یا کیسه دور قلب و تجمع بیش از حد مایعات در کیسه دور قلب است.

فرمهینی ضمن تاکید بر شناخت فرصت طلایی درمان کرونا گفت: در این افراد، درد قفسه سینه معمولاً وقتی به جلو خم می شوند، کم می شود، گاهی اوقات درد بصورت تیر کشنده است یا در ناحیه ای از قفسه سینه یا شانه احساس فشار با سوزش می شود، گاهی اوقات با تنفس عمیق شدت می یابد و زمانی بیمار دراز می کشد، علائم افزایش می یابد، این بیماران نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند، فقط باید تحت نظر متخصصان قلب و عروق بوده و تحت درمان قرار گیرند. برخی از بیماران کرونایی به علت وخیم شدن التهاب عضله قلب ممکن است دچار نارسایی حاد قلبی شوند که می تواند کشنده باشد و گزارش هایی از سراسر جهان مشاهده شده است.

ضعف عمومی عضله قلب در برخی بیماران مبتلا به کرونا

فرمهینی گفت: در مواردی، در برخی از بیماران بستری در ICU، به ویژه برخی از بیماران جوان، درگیری عضله قلب آنقدر شدید شده است که نارسایی قلبی در بیمار رخ داده است، به این معنی که ضعف عمومی عضله قلب در این بیماران به حدی شدید شده است که هیچ پمپاژ خون انجام نمی شود. در مراکزی که این گروه از بیماران می توانند درمان شوند، از یک دستگاه پمپاژ خون خارجی برای کمک به بیمار استفاده می شود.

وی با بیان اینکه در آلمان، نظارت مستقیم و کنترل کامل ICU داخلی در بیشتر بیمارستان های این کشور در اختیار متخصصان قلب و عروق است، افزود: خوشبختانه در سه مرکزی که من بیماران مبتلا به Covid 19 را در آلمان مداوا کرده ام، ما هیچ بیمار جوانی را از دست نداده ایم، اما گزارش هایی از بیماران جوانی وجود دارد که در این زمینه صدمه دیده و فوت کرده اند.

دریافتن فرصت طلایی درمان کرونا و جلوگیری از خطر لخته شدن خون

فرمهینی گفت: ما ماه ها است که می دانیم احتمال لخته شدن خون در سیاهرگهای محیطی بیماران کرونا بیشتر از جمعیت طبیعی است و متأسفانه بسیاری از بیماران کم علامت یا بیمارانی هستند که آنها را خوش خیم می دانیم که با درگیری و انسداد عروق ریه مراجعه کرده اند، گفت: این شرایط با آنچه که در هنگام مسدود شدن عروق قلب می بینیم متفاوت است. در حقیقت، لخته های خون، به خصوص در عروق محیطی در بیماران کرونا، متأسفانه در بدن حرکت می کنند و در نهایت در سیاهرگهای ریه گیر می کنند.

وی با تاکید بر شناخت فرصت طلایی درمان کرونا افزود: این عارضه باعث مرگ برخی بیماران مبتلا به بیماری کرونا می شود و بنابراین بزرگترین و مشهورترین مراکز درمانی در جهان، به ویژه برای بیماران بحرانی و بیمارانی که نیاز به بستری دارند، حتی قبل از اثبات لخته در بدن از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنند. البته، فرایند تشخیصی نیز انجام می شود و تمام بیماران خوش خیم که احتمالاً در بدن آنها لخته خون است شناسایی می شوند تا شریان های ریوی مسدود یا آمبولی ریوی نداشته باشند، و اگر باشد درمان های مناسب به آنها داده می شود.

پناه بردن به ورزش و داشتن یک سبک زندگی سالم 

وی گفت: استراتژی های تغذیه ای و غیر تغذیه ای برای افزایش ایمنی سیستم قلبی عروقی در برابر عفونت های ویروسی مانند کرونا، گفت: رژیم غذایی سالم و مصرف میوه ها و سبزیجات تازه به سیستم ایمنی بدن کمک می کند، از طرف دیگر با ورزش و توجه به سبک زندگی زندگی سالم می تواند به بهبود سیستم ایمنی بدن در برابر همه عفونت ها، از جمله ویروس کرونا کمک کند.

دکتر فرماهینی در مورد باید و نبایدهای تغذیه ای که بر سیستم قلبی عروقی تأثیر می گذارد، گفت: “از همان ابتدا معلوم بود که در صورت بروز درگیری ریوی ناشی از بیماری کرونا، میزان مرگ و میر در بیماران قلبی عروقی افزایش می یابد و این نشان می دهد که توجه به سلامت قلب و عروق همه بیماران، به ویژه بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی بسیار مهم است، زیرا در صورت ابتلا به بیماری کرونا، وضعیت آنها به سرعت وخیم می شود و کار آنها منجر به ICU و تنفس مصنوعی می شود. بنابراین، تأکید شده است که توصیه های اساسی و ساده در مورد بهداشت رفتاری و تغذیه این بیماران به عنوان اساسی ترین توصیه ها در درمان بیماری های عفونی، از جمله کرونا توسط آنها مورد توجه ویژه قرار گیرد.

به دام سودجویان نیفتید/به توصیه های خرافی گوش ندهید

وی با اشاره به درمان های غذایی و دارویی و توصیه هایی که به طور عمده در فضای مجازی هنگام شیوع بیماری مشاهده می شود و بیماران را به استفاده از داروها یا روش های غذایی ویژه برای درمان بیماری کرونا ترغیب می کند، توصیه کرد که از این توصیه ها برای بررسی ادعاها استفاده شود به طوری که بیماران یا کسانی که به دنبال جلوگیری از بیماری هستند، در دام برخی از دلالان قرار نگیرند و افزود: در برخی موارد، مشاهده می شود که پس از استفاده از برخی از داروهای سنتی یا میوه ها یا روش خاص تغذیه ای در فضای مجازی برای محافظت از افراد در برابر بیماری کرونا یا درمان این بیماری توصیه می شوند که هیچ دلیل علمی ندارد.

فرمهینی تأکید کرد: هیچ تحقیق علمی و اثبات شده ای وجود ندارد که بتواند یک روش درمانی خاص یا داروی سنتی سنتی را برای بهبود بیماران مبتلا به بیماری کرونا تأیید کند و متأسفانه، این تبلیغات گاهی اوقات این توهم را در بیماران ایجاد می کنند که در ازای عمل به این توصیه ها، حتی می توانند رعایت پروتکل های بهداشتی را کنار بگذارند، در حالی که نتیجه عمل به این توصیه ها نه تنها ابتلای فرد یا عزیزان آنها به کرونا خواهد بود، بلکه پایه و اساس تداوم چرخه کرونا در جامعه خواهد بود.

بر این اساس، وی از مردم خواست توصیه های دروغین و گاه خرافی را که در گوشه و کنار شنیده می شود، گوش ندهند، مگر توصیه های اثبات شده و اثبات شده علمی، که بسیار ساده و روشن است.

فرمهینی در پاسخ به این سوال که آیا کرونا می تواند بیماران قلبی را در معرض خطراتی مانند سکته مغزی یا مرگ قرار دهد. گفت: “سکته قلبی ارتباط مستقیمی با بیماری کرونا ندارد. در واقع سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که عروق قلب انسان مسدود شود و مهمترین علت انسداد شریان های قلب، بیماری تصلب شرایین است.”

زجر تنفسی و سکته نوع ۲، سوغات کرونا برای بیماران قلبی

وی افزود: در بیماران مبتلا به بیماری کرونا انتظار افزایش خطر حمله قلبی نداریم، اما در کسانی که بیماری قلبی زمینه ای دارند و ریه های آنها نیز تحت تأثیر بیماری کرونا قرار دارد، سطح بالایی از ظرفیت تنفسی برای قلب مصرف می شود و این افراد از ناراحتی تنفسی رنج می برند، در چنین مواردی فشار زیادی بر روی سیستم قلبی عروقی را تجربه می کنند و این فشار زیاد می تواند شرایطی را برای افرادی که بیماری های قلبی عروقی زمینه ای دارند ایجاد کند و در نهایت منجر به نارسایی قلبی شود.

فرمهینی افزود: در یک مورد دیگر، این فشار می تواند باعث شود که در شرایط پیچیده ای که در قلب ایجاد می شود، خونرسانی به قسمت هایی از عضله قلب که رگ های آنها درگیر بیماری زمینه ای است قطع شده و شرایط بوجود آید که ما آن را سکته مغزی می نامیم، اگرچه این نوع سکته ها سکته های کلاسیک شناخته شده نیستند و سکته های نوع ۲ نامیده می شوند.

احتمال بدتر شدن وضعیت بیماران قلبی مبتلا به کرونا کاهش می یابد، اگر …

وی با تاکید بر اهمیت شناخت فرصت طلایی درمان کرونا خاطرنشان کرد: جدا از آنچه از نظر تکنیکی این پدیده تحت چه عنوانی شناخته می شود، باید بدانیم که پیشگیری از این شرایط مهمترین مسئله برای بیماران قلبی است، به این معنی که اگر بیماران قلبی به موقع به پزشک مراجعه کرده و درمان لازم را دریافت کنند، حتی اگر به بیماری کرونا مبتلا باشند، احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی جدی کاهش می یابد.

افزایش خطر ابتلا به بیماری کرونا در مقایسه با بیماران مبتلا به آسم، سرطان و دیابت موضوعی است که ذهن بسیاری از بیماران را به خود مشغول کرده است، دکتر فرمهینی گفت: تا به امروز، تحقیقات جامع و کاملی در مورد چگونگی بیماری در بین بیماران مبتلا به سرطان، بیماری های قلبی عروقی، آسم یا بیماری های ریوی بیشتر بیماری های ویروسی که دستگاه تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهند در افرادی که در معرض ویروس هستند دیده می شود و این ارتباط چندانی با بیماری زمینه ای ندارد.

فرمهینی گفت: ما باید برخی از آمارها را ببینیم که چرا کار این بیماران بیشتر به بیمارستان منتقل می شود یا وضعیت آنها بدتر است. ویروس کرونا ویروسی است که بسیار راحت منتقل می شود و شیوع گسترده آن در جهان مربوط به قدرت فوق العاده بالای این ویروس در انتقال از یک فرد به فرد دیگر و احتمال آلوده شدن به افرادی است که در اطراف یک بیماری کرونا خصوصاً در داخل خانه صرف نظر از سن و جنس و بیماری های زمینه ای آنها در حال افزایش است.

به گفته وی، بر اساس یافته های بیش از یک سال پیش، تقریباً با اطمینان می توان گفت که از هر ۱۰۰ فرد مبتلا به بیماری کرونا، حدود ۲۰ تا ۳۰ نفر کاملاً بدون علامت می مانند، ۲۰ تا ۳۰ نفر علائم خفیف مانند سرماخوردگی دارند، ۲۰٪ علائم سرماخوردگی شبه آنفلوانزا دارند و در نهایت ۲۰ تا ۳۰٪ از کل بیماران در بیمارستان بستری می شوند و نکته عجیب این است که درصد بالایی از گروه آخر می میرند.

متوجه شدن فرصت طلایی درمان کرونا و کاهش خطر مرگ و میر کرونایی

این متخصص قلب و عروق با بیان اینکه تحقیقات نشان می دهد درصد مرگ و میر کرونا در کشورهای مختلف بین ۲ تا ۵ درصد گزارش شده است، افزود: این رقم بسیار بالایی است و در مقایسه می توان گفت میزان مرگ و میر بیماران که به عمل جراحی قلب باز نیاز دارند فقط یک درصد است، اما طبق تحقیقات، ۵ درصد از بیماران کرونا در جهان فوت کرده اند، به این معنی که خطر مرگ و میر کرونا ۳ تا ۵ برابر بیشتر از عمل جراحی است.

وی اظهار داشت: اکنون می دانیم که در صورت ابتلا به بیماری کرونا، احتمال مرگ در افرادی که بیماری های زمینه ای دارند افزایش می یابد، البته این در مورد همه بیماری های جدی یا جراحی های بزرگ صادق است، اما این مورد در مورد بیماری کرونا بسیار قابل مشاهده است، زیرا بیشترین مرگ ناشی از کرونا در افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای، بیماری های قلبی عروقی و سیستم ایمنی بدن یا سرطان مشاهده شده است.

باز هم تأکید بر ماسک، جریان هوا و محدودیت تماس ها

فرمهینی با تأکید بر اینکه مهمترین نکته بهداشتی برای جلوگیری از انتقال کرونا پوشاندن دهان است و بهتر است از ماسک های مخصوص برای این کار استفاده شود، گفت: در آلمان طبق قانون باید از ماسک های ffp2 یا n95 برای جلوگیری از انتقال ویروس استفاده کرد زیرا بهترین راه برای محافظت از خود است. برای محافظت جمعی، جلوگیری از تماس با افراد دیگر و محدود کردن تماس حتی با خانواده و دوستان از اولویت های اصلی است.

به گفته وی، احتمال ابتلا آنها در محیط های داخلی و عمومی که هوا جریان ندارد بیشتر است، به همین دلیل پیک های مکرر کرونا را در نیمکره شمالی می بینیم، که زمستان است، اما در تابستان، وقتی افراد بیشتری در فضای باز هستند و جریان هوا در فضاهای بسته به دلیل باز شدن درها و پنجره ها بیشتر بود، میزان عفونت کاهش یافت.

فرمهینی با بیان اینکه اگر فردی به بیماری کرونا مبتلا است، ابتدا باید یک پزشک معتمد را مطلع کرده و از طریق وی دستورالعمل های پزشکی را دریافت کند، افزود: افرادی که از وضعیت بهتری برخوردار هستند که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد بیماران را تشکیل می دهند، مشورت با پزشک یا بیمارستان ضروری نیست. آنها باید رابطه خود را با سایر اعضای خانواده محدود کنند و به هیچ وجه از خانه خارج نشوند و حتی در خانه ماسک بزنند.

مصرف میوه ها، سبزیجات و درمان های حمایتی را جدی بگیرید

وی افزود: مصرف میوه ها و سبزیجات تازه و تغذیه و درمان کافی آنچه به عنوان درمان های حمایتی نامیده می شود برای این بیماران توصیه می شود و اگر شرایط آنها اجازه دهد و به داروهای تحریک کننده سیستم تنفسی نیاز دارند. با مشاوره یک متخصص از خود مراقبت بهتر کنید.

فرمهینی در مورد افرادی که وضعیت جسمی آنها رو به وخامت است، افزود: این افراد برای بررسی سریع وضعیت تنفسی خود باید به مراکز درمانی مراجعه کنند، زیرا وضعیت این بیماران می تواند به سرعت وخیم شود. بسیار مهم است که پرسنل پزشکی این را بدانند.

فرصت طلایی درمان کرونا را از دست ندهید

وی گفت: بر اساس تحقیقات معتبر، چندین داروی ضد ویروس وجود دارد که یکی از آنها داروی رمدسیویر است که اگر در زمان مناسب به بیماران داده شود، می تواند از شدت بیماری بکاهد و از وخامت بیمار جلوگیری کند. این پروتکل در آلمان در نظر گرفته شده است و به طور معمول برای بیماران تجویز می شود، اما به طور کلی استفاده از این دارو یا هر داروی دیگری موضوع فوق تخصصی است و باید توسط پزشکان تجویز شود.

فرمهینی با اشاره به درگذشت “مهرداد میناوند” در روزهای اخیر گفت: “ظاهراً او خیلی دیر به پزشک مراجعه کرده بود، در حالی که وقتی بیماران با شرایط بد تنفسی روبرو می شوند، حتی اگر جوان و قوی باشند، باید از سریع به پزشک مراجعه کنند زیرا داروهایی که از تکثیر ویروس جلوگیری می کنند، در صورت تجویز در مراحل بعدی، ممکن است اثر لازم را نداشته باشند و در بسیاری از موارد، پرسنل درمانی قادر به انجام هیچ کاری نخواهند بود.”

مصرف داروهای فشار خون مجاز هستند/تحت نظر پزشک بمانید

وی گفت: بیماران قلبی عروقی می توانند تمام داروهای مصرفی خود را که معمولاً مصرف می کردند، ادامه دهند. در ابتدای شیوع کرونا، برخی از مقالات حاکی از آن بود که گروهی از داروهای فشار خون ممکن است خطر بیماری کرونا را افزایش دهند و پزشکان نگران بیمارانی بودند که از این داروها استفاده می کنند، اما تحقیقات بعدی نشان داد که این چنین نیست و پر فشاری ناشی از عدم مصرف داروهای فشار خون بسیار خطرناکتر است.

فرمهینی گفت: “مشکل عمده بیماران قلبی عروقی این است که اگر این بیماران داروهای خود را مصرف نکنند و بیماری زمینه ای بدتر شود و بیماری آنها از کنترل خارج شود، در صورت ابتلا به بیماری کرونا می تواند به سرعت وضعیت آنها بحرانی شود، پس باید بیماران قلبی عروقی تحت نظر یک متخصص باقی بمانند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.